Reklama

Gwiazdorska obsada dubbingu filmu o Papieżu

Kolberger użyczył głosu Ojcu Świętemu

Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 21

Kadr z filmu „Jan Paweł II”
Wiesław Adamik /Krzysztof Grabowski

Kadr z filmu „Jan Paweł II”<br>Wiesław Adamik /Krzysztof Grabowski

Jak informuje Krzysztof Grabowski z Grupy Filmowej „Baltmedia” w Sopocie, koproducent filmu Jan Paweł II, abp Stanisław Dziwisz zgodził się objąć patronat nad końcowymi etapami realizacji filmu. Premiera ogólnopolska będzie miała miejsce 2 marca br. w sali Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, a nie jak wcześniej planowano - w Warszawie.
Premierę poprzedzi uroczysta Msza św. odprawiona 1 marca, w Środę Popielcową, w katedrze na Wawelu. W katedrze bywał już w trakcie zdjęć Cary Elwes, odtwórca postaci młodego Wojtyły.
Do Krakowa przyjadą czołowe zagraniczne i krajowe gwiazdy filmu. Premierowy pokaz odbędzie się w bliskiej odległości od budynków Kurii ze słynnym papieskim oknem.
Obsada dubbingu filmu o Papieżu jest gwiazdorska. Postanowiono, że Krzysztof Kolberger użyczy głosu Janowi Pawłowi II, dubbingując obu amerykańskich aktorów: Cary’ego Elwesa i Jona Voighta. Jerzy Radziwiłowicz natomiast użyczy głosu Christopherowi Lee, odtwarzającemu postać Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Pozostałe postacie dubbingują: ks. Stanisława Dziwisza - Zbigniew Zamachowski, kard. Adama Sapiehę - Henryk Talar, ojca młodego Karola - Olgierd Łukasiewicz, Romana, kolegę Karola - Artur Żmijewski, kard. Franza Koeniga - Jan Machulski, Navarro Vallsa - Michał Żebrowski.
Krzysztof Kolberger recytował już na antenie Polskiego Radia poezje Papieża, ale tym razem będzie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem, bowiem Jon Voight nie tylko naśladował wygląd, ale także zachrypnięty głos Jana Pawła II w ostatnich latach jego życia. „To zaszczytne i trudne zadanie jest ukoronowaniem mojej artystycznej pracy w ciągu ostatniego roku, który był tak ważny dla nas wszystkich w związku ze śmiercią Ojca Świętego. Jego godna postawa w obliczu cierpienia i śmierci pomogła także mnie osobiście znajdować siły, aby przezwyciężać własną chorobę. Mój głos jest znany, nie zamierzam go zmieniać nie do poznania, jednak uwzględnię fakt, że głos Papieża brzmiał inaczej, gdy już był stary i chory. Prace nad dubbingiem rozpoczęły się w Warszawie 16 stycznia” - powiedział aktor.
Film wejdzie na polskie ekrany w rekordowej liczbie 135 kopii. Polska wersja filmu Jan Paweł II różnić się będzie znacznie od wersji włoskiej i amerykańskiej, bowiem przedstawiciele TVP i polscy koproducenci: Krzysztof Grabowski i Sławomir Jóźwik zadbali o takie przemontowanie filmu, aby położyć nacisk na sceny najbardziej wymowne dla Polaków, które mogły być mało zrozumiałe dla Włochów czy Amerykanów. Czas projekcji ma wynieść 135 minut, w większości poświęconych okresowi pontyfikatu Ojca Świętego, ale będzie też dużo scen retrospektywnych z jego młodych lat spędzonych w Polsce.
Jak świadczą najnowsze doniesienia z zagranicy, nie jest to ostatni film, który nawiąże do życia polskiego Papieża, bowiem stacja amerykańska CNN planuje realizację filmu fabularnego o zamachu na Ojca Świętego, przedstawionego z perspektywy losów zamachowca Alego Agcy.

Reklama

Premiera:
2 marca 2006 w Filharmonii Krakowskiej

W kinach:
od 3 marca 2006

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – w niedzielę zbiórka do puszek i modlitwy za uchodźców

2020-09-25 20:59

[ TEMATY ]

migranci

imigranci

Adobe Stock

Zbiórka do puszek na potrzeby uchodźców z obozu Moria na wyspie Lesbos, którzy doświadczyli tragicznego pożaru odbędzie się pod kościołami w całej Polsce w niedzielę 27 września. W tym dniu przypada 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Od 27 do 4 października trwać będzie Tydzień Modlitw za Uchodźców organizowany przez Wspólnotę Sant’Egidio i objęty patronatem Rady KEP ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w tę modlitwę. Podczas nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” organizowanego w Warszawie, członkowie wspólnoty opowiedzą o konkretnych osobach poznanych podczas „alternatywnych wakacji” , które odbyły się w tym roku wśród uchodźców w obozie Moria.

W niedzielę 27 września, która obchodzona jest jako 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w wielu parafiach w Polsce odbędzie się pod kościołami zbiórka do puszek na potrzeby uchodźców z obozu Moria na wyspie Lesbos, którzy doświadczyli tragicznego pożaru. Z apelem do biskupów o wyrażenie zgody na tę zbiórkę zwróciła się 17 września w porozumieniu z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Zbiórka organizowana będzie za pośrednictwem Caritas Polska.

- To może być nasz gest solidarności z ludźmi, którzy są pozbawieni nie tylko dachu nad głową. Ta pomoc jest teraz naszym fundamentalnym zadaniem - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 września w Episkopacie Polski przed 106. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

Zdaniem biskupa, Polska mogłaby partycypować w przyjęciu przynajmniej części spośród 1500 dzieci, które w dramatycznych warunkach przebywają na greckich wyspach. Polskie władze musiałyby się jednak zgodzić na stworzenie korytarzy humanitarnych, ale na razie jest to niemożliwe - jak powiedział bp Zadarko - "bardziej ze względów politycznych niż merytorycznych".

Obchodzony 27 września 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy rozpocznie Tydzień Modlitw za Uchodźców, który potrwa do 4 października . Inicjatorem i organizatorem Tygodnia jest Wspólnota Sant’Egidio. Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” wspólnota przygotowuje od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.

Tydzień Modlitw za Uchodźców objęty jest patronatem Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W czasie odbywających się w całym kraju nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy, jak 19 Syryjczyków, których mała łódź wywróciła się 11 stycznia tego roku w okolicach wybrzeża Izmiru w Turcji, w drodze do greckiej wyspy Chios. W tym wypadku zginęło ośmioro dzieci. Tylko w minionym roku na wodach między Turcją a Grecją zginęło 140 osób. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza diecezje, parafie i wspólnoty do włączenia się w tę modlitwę. Materiały potrzebne do zorganizowania nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

Modlitwa organizowana przez warszawską wspólnotę Sant’Egidio odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 19 w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie. Modlitwie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła w tym roku na Lesbos „solidarne wakacje” towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria. „Wróciliśmy z Lesbos z sercami pełnymi nadziei na zmianę losu poznanych tam przez nas kobiet, mężczyzn i dzieci. Z ogromną potrzebą modlitwy za nich i mówienia o sytuacji uchodźców, którzy dziś mają dla nas imiona i twarze konkretnych osób. Opowiemy o nich w czasie nabożeństwa! Wróciliśmy z peryferii Europy przekonani o tym, że jeśli każdy zrobi coś, to razem, solidarnie, będziemy w stanie zrobić bardzo dużo” – przekonują członkowie wspólnoty.

Modlitwy za uchodźców organizowane będą w tym roku w Warszawie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Poznaniu, w Słupsku, w Brzegach k. Wieliczki, w Gdyni, w Koszalinie i w Opolu. Wezmą w nich udział m.in., bp Damian Bryl, bp Krzysztof Zadarko i bp Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwali prawdy w Sulistrowicach

2020-09-27 19:44

Natalia Kowcz

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

26 września w Sulistrowicach odbył się Festiwal Młodych „W poszukiwaniu prawdy”. Spotkanie zgromadziło ponad 100 uczestników. Pierwszym punktem wydarzenia były konferencje tematyczne nawiązujące do hasła Festiwalu. Prelekcje do młodych wygłosili: Ks. Ryszard Staszak, Stanisław Dobrowolski, Karol Białkowski, Ks. Jakub Bartczak oraz Jakub Pigóra.

- Prawy człowiek się nie rodzi. Prawość trzeba sobie wypracować - mówił proboszcz parafii w Sulistrowicach.

Podczas konferencji został również poruszony temat prawdy w życiu codziennym, poszukiwania jej np. podczas Camino o czym mówił Jakub Pigóra.

- Każdy z nas dziennikarzy zastanawia się jak dotrzeć do największego grona odbiorców. Często unika się przez to pewnych niewygodnych sformułowań dla własnej korzyści, nawet materialnej - mówił Karol Białkowski na temat fake newsów w mediach.

W tym samym czasie odbyła się katecheza dla najmłodszych którą poprowadził kleryk świdnickiego Seminarium Duchownego Jan Kubiak.

- Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, podczas której kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Krzeszowiec. Następnie zgromadzona młodzież udała się na obiad, po którym odbyła się gra terenowa. Na szczęście pogoda poprawiła się w stosunku do tej porannej i gra mogła się odbyć w pełnym formacie. Zadaniem uczestników było dotarcie do punktów położonych na terenie Sulistrowic i wykonanie tam określonych zadań. Celem gry było poznanie świętych i błogosławionych, którzy swoim życiem też w pewien sposób szukali prawdy. Na punktach gry można było spotkać m.in. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, św. Jadwigę Śląską, św. Jakuba.

Festiwal Młodych zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie poczęstunkiem, wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundacje Harcerską Leśni oraz ks. Jakuba Bartczaka przy współpracy ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję