Reklama

Niedziela Częstochowska

Muzyczna refleksja wielkopostna

22 marca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert pasyjny muzyki organowej i chóralnej „Via Dolorosa” w wykonaniu studentów Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Koncert stanowi refleksję wielkopostną, muzyczny obraz opisujący mękę Pańską. Wyraża współczucie, współodczuwanie, wielkoduszność i żal. Zawiera wymowny przekaz słowno-muzyczny oparty na poetyckich tekstach utworów wokalnych oraz granych w kompozycjach instrumentalnych – powiedziała prowadząca wydarzenie dr Karolina Banach, wykładowca Studium.

Maciej Orman/Niedziela

W programie znalazły się m.in. takie utwory jak: „Rozmyślajmy dziś”, „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” Jana Sebastiana Bacha, preludium c-moll Fryderyka Chopina czy „Panis Angelicus” Césara Francka.

Maciej Orman/Niedziela

Występu studentom gratulował ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium. – Jesteśmy bardzo dumni, że mimo tylu różnych zajęć, pracy, obowiązków rodzinnych, ale też nauki w innych szkołach znajdują czas, żeby służyć Panu Bogu przez muzykę i śpiew, a potem ubogacać wiernych tym niezwykłym doświadczeniem – przyznał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” dr Karolina Banach zaznaczyła, że studenci, którzy wystąpili podczas koncertu, to „ludzie obdarzeni sercem do muzyki”. – W takim kontekście powinniśmy te utwory odbierać. To nie jest jakaś wielka forma koncertowa ani nie były to wielkie przygotowania koncertowe. Ten koncert jest przede wszystkim zachęceniem dla osób z zewnątrz do podjęcia studiów w naszej uczelni – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Swój występ bardzo przeżywała Karina Czarnecka, studentka I roku, która wykonała chorał F-dur Augusta Freyera i która śpiewała również w chórze. Na co dzień gra w Krakowie, a chwilowo zastępuje organistę w rodzinnej parafii w Myszkowie, ale był to jej pierwszy występ koncertowy. – To ogromne przeżycie. Dałam się przekonać profesorowi, chociaż na początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Obawiałam się, czy dam radę i czy utwór nie będzie za trudny. Szukałam po prostu samych argumentów na „nie” – opowiadała rozemocjonowana.

Maciej Orman/Niedziela

– Było bardzo dużo stresu, ale też wiele radości. Emocje jeszcze nie opadły, to niesamowite, ale cieszę się. Jestem zadowolona, że to się udało – dodała.

Reklama

Po koncercie można było złożyć ofiarę do puszki na rzecz pomocy Ukrainie.

Koncert poprzedziła Msza św., podczas której słuchacze studium posługiwali śpiewem.

Chór przygotowała dr Karolina Banach. Za przygotowanie studentów do dyrygowania odpowiadał Marcin Lauzer. Przygotowanie do popisu organowego studenci zawdzięczają: dr Karolinie Banach, dr. Janowi Mroczkowi, Adamowi Mroczkowi i Przemysławowi Kmieciowi.

2022-03-22 23:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas refleksji i zadumy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2022, str. VI

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Joanna Ferens

Chór z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Chór z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Po dwuletniej przerwie w kościele Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym ponownie odbył się koncert pieśni pasyjnej i pokutnej.

Trwając w skupieniu i zadumie wielkopostnej wysłuchano pięknych pieśni mówiących o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, w oczekiwaniu na Jego chwalebne Zmartwychwstanie. Jest to koncert organizowany w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową, który stał się już lokalną tradycją.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję