Reklama

Kościół

Zakopane: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej - szczególne miejsce dzisiejszego poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem będzie jednym ze szczególnych miejsc w Polsce, gdzie dokona się akt Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziś, we wszystkich katedrach i kościołach na świecie, w jedności z Papieżem wierni modlić się będą o pokój w Ukrainie na świecie.

[ TEMATY ]

Fatima

polskiekrajobrazy.pl

Parafia na zakopiańskich Krzeptówkach w 2018 roku decyzją polskiego episkopatu została ustanowiona Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej. Zalążek późniejszego centrum fatimskiego w Zakopanem powstał w 1950 r. W 1961 r. na Krzeptówki trafiła figura Matki Bożej Fatimskiej, którą biskup Fatimy przekazał kard. Wyszyńskiemu.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia św. Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Tego samego dnia wierni z Zakopanego, jak co wieczór, odmawiali różaniec w intencji Jana Pawła II, w miejscu gdzie obecnie mieści się sanktuarium. Wówczas znajdowała się tam kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

W lipcu 1987 r. poświęcono plac pod nowy kościół. 13 maja 1990 r. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny. 7 czerwca 1997 r., Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji świątyni. 14 marca 2018 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej. Duchową opiekę nad polską Fatimą sprawują księżą pallotyni.

Reklama

Dziś o godz. 18.30 w sanktuarium na Krzeptówkach odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej a następnie Msza św. z aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

Kustosz sanktuarium, ks. Marian Mucha SAC powiedział KAI, że orędzie Matki Bożej, która w 1917 r. objawiła się trójce dzieci w Fatimie prosząc ludzkość o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, jest wciąż w sanktuarium przypominane.

Duchowny zaznaczył, że w 1984 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie aktu zawierzenia Rosji Matce Bożej, o czym nie zawsze się pamięta. “Tymczasem skutkiem tego była pierestrojka, upadek komunizmu w Polsce, a potem runął Mur Berliński. To są owoce - stwierdził pallotyn.- Ktoś może powiedzieć: przypadek. Ale, dla ludzi, którzy wierzą - nie ma przypadków” - dodał ks. Mucha.

Proboszcz zakopiańskiego sanktuarium powiedział, że trzeba mieć nadzieję, iż także obecna modlitwa przyniesie owoce. “O tym zapewniała i to obiecała Maryja w Fatimie trójce dzieci, a poprzez nich - każdemu z nas” - podkreślił proboszcz parafii na Krzeptówkach.

Warto dodać, że w Fatimie aktu Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi dokona w imieniu Franciszka papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

2022-03-25 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Fatima jest orędziem nadziei!

W 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie, w niewielkim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy – Zdroju Sokołówce, abp Stanisław Gądecki sprawował Mszę św. dziękczynną za cudowne ocalenie od śmierci papieża Polaka.

Zanim rozpoczęła się uroczysta, polowa Eucharystia w ogrodach przed sanktuarium, którym opiekują się ojcowie sercanie biali, głos zabrał biskup świdnicki: - Przybywamy do tego szczególnego miejsca w diecezji świdnickiej, aby w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP Metropolity Poznańskiego, dziękować Bożej Opatrzności za dar ocalenia Jana Pawła II. Dzisiaj, gdy świat wraca pamięcią do tych dramatycznych wydarzeń trzeba nam na nowo przypomnieć sobie o dziedzictwie, które pozostawił nam papież Polak – mówił w powitaniu bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję