Jest to edycja tekstów źródłowych, które znajdują się w zasobach naszej fundacji. “Autobiografia Bolesława Kominka” opiera się na dwóch tekstach. Pierwszy z nich obejmuje biografię spisaną przez samego kardynała, a drugi jest maszynopisem i zawiera wspomnienia z czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Też napisany przez kard. Kominka - mówi ks. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne.
Publikacja tekstów jest wynikiem badań prowadzonych przez pracowników Obserwatorium Społecznego. - W naszej pracy opieraliśmy się głównie na dokumentach, które otrzymaliśmy po zmarłym ks. prof. Janie Krucinie. Był on bliskim współpracownikiem i kapelanem ks. kardynała. - mówi ks. Sokołowski i dodaje. - Po śmierci ks. Kruciny, jako fundacja otrzymaliśmy zadanie uporządkowania dokumentów, archiwalni i fotografii. Zlecił je nam abp Józef Kupny. Ks. Jan zajmował się katolicką nauką społeczną, czyli dziedziną, którą mu także się zajmujemy. Wszystkie zbiory ks. Kruciny automatycznie weszły one do naszej bazy i dzięki temu mogą teraz służyć następnym pokoleniom. Dlatego też powstała idea wydrukowania autobiografii
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Lektura autobiografii jest pewnego rodzaju spotkaniem z historią. - Podstawowym źródłem jest Autograf, czyli rękopis sporządzony przez kard. Kominka. Swoje życie autor zapisywał na kartkach papiery zeszytowego w kratkę formatu A4. Tekst ten posiada 60 stron zapisanych niebieskim atramentem - wskazuje prezes fundacji OS, dodając, że najprawdopodobniej autobiografia została spisana po 28 czerwca 1972 roku, a 5 marca 1973 roku. - Ta pierwsza data dotyczy uregulowania statusu Ziem Zachodnich i Północnych w Polsce za sprawą bulli papieskiej Pawła VI. A kolejnym ważnym wydarzeniem, w marcu 1973 roku był kardynalat, a w autobiografii nie ma o nim mowy - opisuje ks. Sokołowski.
W opublikowanej autobiografii opisane są przez kard. Bolesława Kominka jego czasy dzieciństwa i młodości, sprawy związane ze studiami teologicznymi w Krakowie i w Paryżu, jego działalność jako duszpasterza w Katowicach oraz jego działania w czasie II wojny światowej. - Lata powojenne są opisane dość skrótowo. Są to teksty niepublikowane, więc stanowią one cenny materiał do poznania historii życia kardynała. Podczas lektury dowiadujemy się, że nie brał on udziału w powstaniach śląskich, ale świadczył pomoc powstańcom. W jego domu rodzinnym mówiono w języku polskim, a cały dom był typowo polski. Do szkoły chodzić niemieckiej, ale był pierwszym rocznikiem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, który zdawał maturę już w polskim gimnazjum w Rybniku - wymienia ks. Grzegorz.
Mimo że książka ma charakter i wartość naukową, przeczytać ją może każdy, zwłaszcza ci, którzy interesują się osobą kardynała Bolesława Kominka. “Autobiografie Bolesława Kominka” są dostępne w Księgarni Archidiecezjalnej lub przez maila: fundacja@obserwatoriumspoleczne.pl.
Jak informuje ks. Grzegorz Sokołowski, nie jest to ostatnia publikacja dotycząca kard. Kominka. - Mamy w planach, aby w najbliższym czasie opublikować „Dziennik Paryski”, który powstał w czasie studiów w latach 20. Posiadamy także wspomnienia napisane w Katowicach przez II wojną światową. Oba teksty też są ręczne spisane.