Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pasjonaci liturgii

Po 2-letniej przerwie Duszpasterstwo Służby Liturgicznej wznowiło kurs dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Piotr Górecki

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łącznie w dwóch turach uczestniczyło blisko 150 lektorów z kilkudziesięciu parafii diecezji bielsko-żywieckiej podzielonych na 2 grupy. Spotykali się przez 4 weekendy marca w ośrodku rekolekcyjnym parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu.

Dochodzą do nas głosy o ożywieniu wspólnot ministranckich w parafiach dzięki posłudze nowych animatorów, co nas bardzo cieszy. W końcu kurs przygotowuje przyszłych animatorów do pomocy kapłanom w parafiach w prowadzeniu wspólnot służby liturgicznej – mówi diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W organizacji spotkań pomagał mu ks. Jakub Kuliński. Obaj są wdzięczni kapłanom i rodzicom za to, że posyłają chłopców na kurs. – Satysfakcję daje nam również to, że widzimy prawdziwych pasjonatów liturgii. Oni przez wiele godzin potrafią z zaciekawieniem o niej słuchać, poznawać ją i uczyć się jej, by później wtajemniczać młodszych kolegów w te zagadnienia – dodaje ks. Przemysław.

Reklama

Uczestnicy zgłębiali zagadnienia z liturgiki, biblistyki, duchowości, metodyki pracy w grupach i psychologii komunikacji. Mieli również spotkania integracyjne, czy też spotkanie pt. „Jak być liderem”, które miało na celu motywować ich do działania. Odbyły się warsztaty z księdzem psychologiem, któremu można było zadawać anonimowo pytania. Nie zabrakło formacji modlitewnej, celebracji sakramentów i pogłębiania życia duchowego.

Lektorzy byli przygotowywani również do posługi ceremoniarza w liturgii. Teraz czeka ich egzamin. W Niedzielę Palmową w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej nowi animatorzy otrzymają od biskupa błogosławieństwo do posługi oraz krzyże animatorskie.

2022-04-06 20:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzepin. Nowi ministranci

[ TEMATY ]

ministranci

Służba Liturgiczna Ołtarza

Amelia Tołoczko

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie ma się z czego cieszyć – dokładnie w Niedzielę Radości, 27 marca, do służby liturgicznej ołtarza dołączyło 17 ministrantów.

Chłopców do posługi przygotowywali wikariusze: ks. Marcin Marciniak (opiekun ministrantów) oraz ks. Damian Wierzbicki (dekanalny duszpasterz młodzieży i powołań). – Dostrzegam ich zapał i gorliwość oraz radość z posługi w Kościele. Jestem przekonany, że ta posługa wpłynie na rozwój ich wiary, wartości, a także na rozwój duchowy ich rodzin - podkreśla ks. Marcin.

CZYTAJ DALEJ

Przekonywał niedowiarków

Niedziela Ogólnopolska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Anzelm z Canterbury

wikipedia.org

Św. Anzelm z Canterbury

Św. Anzelm z Canterbury

Przeszedł do historii jako ojciec scholastyki. Jego argument rozumowy, dowodzący istnienia Boga, wielu ludziom otworzył oczy na prawdę. Dzisiaj również przybliża on wątpiących do wiary.

Święty Anzelm nie miał łatwej młodości. Choć urodził się w zamożnej i szanowanej rodzinie, to jego oschły ojciec nie potrafił otoczyć go troską i miłością. Podczas gdy trwonił on majątek i używał życia, matka Anzelma wzięła na siebie ciężar moralnej i religijnej formacji chłopca. By zapewnić mu należyte wykształcenie, oddała go na nauki do klasztoru Benedyktynów w Aoście. Anzelmowi już wtedy spodobało się mnisze życie, jednak sprzeciw ojca uniemożliwił mu wstąpienie do zakonu. Śmierć matki i nieporozumienia z rozrzutnym ojcem sprawiły, że 20-letni Anzelm opuścił rodzinną Aostę. Wędrował po świecie i przeżywał najróżniejsze przygody. Mimo to stale pociągało go życie zakonne. W wieku 27 lat wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Le Bec.

CZYTAJ DALEJ

Trwać przy błogosławionych

2024-04-21 11:08

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w naszej diecezji.

Pierwszego dnia wierni uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych przy relikwiach błogosławionej rodziny z Markowej, które zakończyły się Apelem Jasnogórskim. Modlitwie wieczornej przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję