Reklama

Z Watykanu

Nowym watykańskim sekretarzem stanu Papież Benedykt XVI mianował 22 czerwca kard. Tarcisio Bertonego, dotychczasowego arcybiskupa Genui, który w latach 1995-2002 był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary i najbliższym współpracownikiem jej ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera. Kard. Bertone zastępuje na tym stanowisku 78-letniego kard. Angelo Sodano, który piastował ten urząd, odpowiadający w państwach świeckich urzędom premiera i ministra spraw zagranicznych, przez 15 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Eucharystii w Kościele

Znaczenie i miejsce Eucharystii w Kościele jako najcenniejszego jego skarbu omówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie 18 czerwca. Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Eucharystia stanowi w istocie skarb Kościoła, bezcenne dziedzictwo, które pozostawił mu jego Pan. Kościół zaś strzeże go z najwyższą troską, sprawując codziennie Mszę św., adorując Eucharystię w kościołach i kaplicach, rozdając ją chorym, a jako Wiatyk tym, którzy wyruszają w ostatnią podróż.
Jednakże skarb ten, który przeznaczony jest dla ochrzczonych, nie ogranicza zasięgu swego działania do środowiska Kościoła: Eucharystią jest Pan Jezus, który daje siebie «za życie świata» (J 6, 51). W każdym czasie i w każdym miejscu pragnie On spotkać człowieka i nieść mu życie Boże. Eucharystia ma również znaczenie kosmiczne: przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa stanowi bowiem początek ubóstwienia samego stworzenia. Dlatego święto Bożego Ciała odznacza się w sposób szczególny tradycją niesienia Najświętszego Sakramentu w procesji - jest to gest bogaty w znaczenie. Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy. Świat nasz, nasze życie, muszą stać się Jego świątynią”.

Biskupi Łotwy, Litwy i Estonii z wizytą „ad limina”

19 czerwca Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął biskupów łotewskich, w tym metropolitę Rygi - kard. Janisa Pujatsa. Audiencje odbyły się w ramach odbywającej się w czerwcu wizyty ad limina Apostolorum biskupów krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.
Biskup rzeżycko-agloński Janis Bulis powiedział dla Radia Watykańskiego, że „Benedykt XVI rozmawiał z łotewskimi biskupami jak ojciec ze swymi synami”. „Pytał, czy ciężko jest pracować, jaki jest stan diecezji, ile mamy parafii, ilu księży oraz ilu kleryków jest w seminarium” - relacjonował rozmówca Radia Watykańskiego. Zapewnił Benedykta XVI, że cały naród modli się za niego: „co miesiąc odprawiamy Msze św. w jego intencji i nieustannie wspieramy go duchowo”.
W ramach tej samej wizyty ad limina Apostolorum Benedykt XVI przyjął też biskupów litewskich, w tym metropolitę Kowna abp. Sigitasa Tamkevicziusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Benedykt XVI honorowym obywatelem Regensburga

Benedykt XVI otrzymał 21 czerwca obywatelstwo honorowe Regensburga. Burmistrz miasta Hans Schaidinger przekazał Papieżowi akt nadania tytułu po zakończeniu audiencji generalnej. W uroczystości, która odbyła się w watykańskiej Auli Pawła VI, obok przedstawicieli miasta i regionu wziął udział ordynariusz diecezji Regensburg bp Gerhard Ludwig Müller. Byli także reprezentanci innych Kościołów chrześcijańskich i wspólnoty żydowskiej.
Schaidinger nazwał Benedykta XVI wielką osobowością teologii i czasów współczesnych. „Papież pozostaje wierny swoim ojczystym korzeniom i jest «bawarskim Włochem»” - mówił burmistrz podkreślając, że obywatele Regensburga wszystkich religii i światopoglądów są dumni, że „jeden z nich został wybrany głową Kościoła katolickiego”. „Wraz z honorowym obywatelstwem Papież ma teraz wieczne prawo do bycia w Regensburgu” - powiedział Schaidinger.
Ks. Joseph Ratzinger w latach 1969-77 był na miejscowym uniwersytecie profesorem dogmatyki. W 1976 r. pełnił funkcję wicerektora uczelni. Od czasu wyboru w 1997 r. na arcybiskupa Monachium i Fryzyngi był profesorem honorowym katedry.

Kard. Tarcisio Bertone nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej

Czesław Ryszka

71-letni kard. Tarcisio Bertone, salezjanin, pochodzi z włoskiego Piemontu. Znany jest ze swej komunikatywności i poczucia humoru. Po ubiegłorocznym konklawe żartował, że paląc karty do głosowania, kardynałowie omal nie puścili z dymem Kaplicy Sykstyńskiej. W ostatnim czasie jako pierwszy nawoływał do bojkotu powieści Kod Leonarda da Vinci Dana Browna oraz jej ekranizacji. Jego hobby to piłka nożna; w wolnych chwilach, nawet ostatnio, występował w roli sprawozdawcy sportowego.
Przede wszystkim jednak kard. Bertone jest znakomitym kanonistą i teologiem, a przy tym człowiekiem otwartym na świat i potrzeby współczesnego Kościoła. Jak zauważa bp Zygmunt Zimowski, który współpracował z abp. Bertone w Kongregacji Nauki Wiary, na pewno tchnie on nowego ducha w prace Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. „W jego posługiwaniu mniej będzie dyplomacji a więcej troski o pełnię wiary, gdyż dyplomacja ma przede wszystkim służyć rozwojowi wiary” - przewiduje bp Zimowski.
Warto podkreślić, że kard. Bertone jest bardzo związany z orędziem fatimskim. W czerwcu 2000 r., jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, był obecny przy ujawnieniu tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. Jej tekst wraz z komentarzem ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Josepha Ratzingera, dokumentem s. Łucji oraz historycznym wprowadzeniem autorstwa właśnie kard. Bertone, ukazał się w wydanej przez Kongregację Nauki Wiary publikacji Orędzie z Fatimy. Wcześniej kard. Bertone pięciokrotnie kontaktował się ze zmarłą 13 lutego 2005 r. s. Łucją, jedynym żyjącym wówczas świadkiem fatimskich objawień w 1917 r. Jako specjalny wysłannik Jana Pawła II, kard. Bertone przewodniczył 15 lutego 2005 r. uroczystościom pogrzebowym s. Łucji w Coimbrze.
Nowy sekretarz stanu jest orędownikiem Fatimy, doskonale zna fatimskie przesłanie, apelujące o modlitwę i pokutę jako warunki zaistnienia pokoju na świecie. Wie również, że wprowadzenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca w skali świata ma przełamać zagrożenia wojen, kataklizmów w przyrodzie, prześladowań Kościoła katolickiego oraz przyczynić się do nawrócenia Rosji.
W przyszłym roku przypada 90. rocznica objawień fatimskich, dobrze się więc stało, że drugą osobą w Kościele po Papieżu będzie Kardynał, dla którego Fatima stanowi szczególny znak czasów. Można przypuszczać, że kard. Bertone, który tyle razy spotykał się z s. Łucją, nazywaną „prorokinią naszych czasów”, wie znacznie więcej o scenariuszu wydarzeń XXI wieku, niż to opublikował we wspomnianej książce Orędzie z Fatimy. Zapewne za Janem Pawłem II uznaje orędzie fatimskie za jedną z głównych dróg Kościoła, za „orędzie ściśle związane z przeznaczeniem Kościoła i ludzkości; za orędzie wieku, tak istotne jak Ewangelia” - o czym mówił w Fatimie 13 maja 1982 r. Jan Paweł II.
O fatimskim orędziu wypowiedział się również przełożony kard. Bertone w Kongregacji Nauki Wiary - kard. Joseph Ratzinger, obecny Papież Benedykt XVI. Komentując finał objawień fatimskich, czyli triumf Niepokalanego Serca Maryi, tłumaczył, że „serce otwarte na Boga i oczyszczone przez kontemplację jest silniejsze niż karabiny i broń wszelkiego rodzaju”.
Jan Paweł II lubił powtarzać, że codziennie duchowo udaje się do Fatimy. „Fatima? Każdego dnia jestem tam obecny!” (28 marca 1996). Można się spodziewać, że dzięki kard. Bertonemu orędzie fatimskie stawi czoła szerzeniu się zeświecczenia i permisywizmu, pomoże zerwać sidła zastawione na chrześcijańską moralność - zgodnie ze słowami Jana Pawła II, że „z Fatimy wypływa źródło życia, z którego emanuje nieprzerwanie odkupienie i łaska, zawsze silniejsze niż zło” (13 maja 1983).
Kard. Bertone był w Polsce w 2000 r., zaproszony przez proboszcza sanktuarium maryjnego w Zawadzie k. Dębicy.
Przejęcie stanowiska przez nowego sekretarza stanu nastąpi 15 września br.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję