Reklama

Niedziela Częstochowska

Wytańczą dobro

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej włącza się w ogólnopolskie świętowanie Dnia Dobra, który będziemy obchodzić w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia.

Z tej okazji na placu przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem: „Wytańczyć dobro!”. Jej cel jest jasny – wspólne świętowanie wszystkich, którym bliska jest idea czynienia dobra.

Niezbędne miejsce

– Chcemy wspierać i promować wszelkie akty dobra, począwszy od wolontariatu, przez przyjaźń, otwartość i społeczną empatię – mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wydarzenie będzie miało charakter integracyjny. Wezmą w nim udział uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy otrzymują pomoc humanitarną od Caritas. Podczas pikniku, tak jak we wszystkich parafiach naszej archidiecezji w tym dniu, odbywać się będzie zbiórka pieniężna do puszek na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Olsztynie k. Częstochowy, które zapewni wsparcie pedagogiczne, terapeutyczne i psychologiczne. Centrum jest odpowiedzią na zjawisko rosnącej liczby uzależnień. Będzie także asystowało dzieciom ukraińskim w procesie adaptacji edukacyjnej i społecznej czy borykającym się z traumą wojenną. – Widzimy, jakie są problemy dzieci ukraińskich i polskich, wywołane pandemią, ale też uzależnieniami od komórki, komputera czy używek. Potrzebne jest miejsce, które wesprze rodziców w wyprowadzaniu dzieci z różnych form uzależnień. Rzucając pierwszą wzmiankę o zamiarze utworzenia Centrum, zauważyliśmy, że jest bardzo duża społeczna akceptacja tego projektu – podkreśla ks. Bator.

Atrakcje

Podczas imprezy będzie można porozmawiać z psychoterapeutami, doradcami życia rodzinnego i psychologami. Zaplanowano oczywiście animacje i zabawy dla dzieci po polsku i ukraińsku oraz naukę tańca. Nie zabraknie również stoisk tematycznych. Będzie można także skorzystać z kawiarenki i bufetu. – Hitem wieczoru ma być występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Ta orkiestra zagra, bo chcemy wytańczyć dobro. Muzyka i taniec łagodzą obyczaje, pozwalają ludziom lepiej się poznać. Są nośnikami szacunku, pokoju i wzajemnej życzliwości. Zapraszamy wszystkich – zachęca ks. Bator.

Reklama

Warto dodać, że w niedzielę 24 kwietnia Wielkanoc obchodzą wyznawcy prawosławia. Będzie więc okazja, żeby złożyć im świąteczne życzenia.

Program Niedzieli Dobra:

15 ekumeniczna modlitwa o pokój

15.30 koncert ukraińskiego zespołu Kana Band

16.30 występ Grupy Teatralnej Nasza Praca

18 koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej


2022-04-22 16:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstała z wdzięczności

[ TEMATY ]

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Ponik

nowa kaplica

Beata Pieczykura/Niedziela

– Radość i wdzięczność – te dwa słowa nas jednoczą. Radość i wdzięczność wobec Boga i wobec ludzi. Dzisiaj uwielbiamy Boga za nasze spotkania, za nasze przeżycia – mówił abp Wacław Depo w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku 12 sierpnia do dzieci wypoczywających na koloniach w tym miejscu.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., pierwszej w nowej polowej kaplicy, dedykowanej św. Janowi Pawłowi II i słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, i poświęcił ją. W homilii podkreślił znaczenie modlitwy, wiary, miłości i dobroci Boga oraz zawierzenia się Maryi. Apelował do zebranych, „by nigdy nie przestawali wielbić Boga niezależnie od czasu, który przeżywamy, niezależnie od miejsca i niezależnie od sytuacji, w której toczy się nasze życie na dobre i na złe”, by byli świadkami Boga w świecie na wzór patronów tej kaplicy.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję