Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja

Przedłużona wizyta

Wizyta Papieża Benedykta XVI w Turcji pod koniec listopada br. została przedłużona o jeden dzień. Poinformowały o tym niemal wszystkie agencje katolickie, powołując się na stwierdzenia wikariuszy apostolskich - bp. Louisa Pelatre ze Stambułu i bp. Luigiego Padovese z Iskenderun. Ich zdaniem przedłużenie papieskiej wizyty pozwoli na spotkanie z katolikami w Stambule oraz na wizytę w Hagia Sophia.
Początkowo wizyta Benedykta XVI w Turcji miała się odbyć w dniach 28-30 listopada. Zaplanowano, że w tym czasie Ojciec Święty odwiedzi Ankarę, Izmir, Seldżuk (Efez) oraz Stambuł.
Obecny program jest ułożony tak ściśle, że nie znalazłoby się w nim miejsca na Mszę św. w tym mieście. Postanowiono więc, że przedpołudnie 1 grudnia Papież poświęci na spotkanie z katolikami i odprawi dla nich Mszę św. w położonej w dzielnicy Harbiye katedrze Świętego Ducha. Wcześniej już papieże Paweł VI w 1967 r. i Jan Paweł II w 1979 r. sprawowali tam Eucharystię dla tureckich katolików.

Malezja

Batalia o wiarę

Z apelem o modlitwę w intencji kobiety domagającej się prawa do publicznego wyznawania chrześcijaństwa wystąpiły Kościoły Malezji. Od kilku miesięcy Sąd Najwyższy w Kuala Lumpur rozpatruje pozew osoby określanej pseudonimem Lina Joy. Domaga się ona, aby w dowodzie osobistym w miejsce umieszczonej tam religii islamskiej wpisano chrześcijaństwo. W ten sposób zostałaby wyjęta spod kompetencji sądów islamskich i mogłaby publicznie poślubić chrześcijanina.
Zdaniem sędziów, sprawa ta wymaga poważnego namysłu i ma charakter precedensowy. Większość osób, które w Malezji przyjęły chrzest, nie stara się nawet o zmianę adnotacji w dokumentach, zdając sobie sprawę z ogromnych przeszkód formalnych i kulturowych.
Sprawa Liny Joy spowodowała poważne napięcia społeczne oraz protesty zarówno osób domagających się świeckiej interpretacji konstytucji, jak i środowisk islamskich.
Muzułmanie stanowią 60 proc. ludności Malezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkocja

Kara za znak krzyża

Polski piłkarz Artur Boruc, który jest bramkarzem w szkockiej drużynie Celtic Glasgow, otrzymał zakaz wykonywania jakichkolwiek religijnych gestów podczas meczów. Znanego bramkarza ukarano w ten sposób za uczynienie znaku krzyża przed jednym ze spotkań szkockiej ligi w lutym br.
„W Glasgow działają dwa kluby sportowe. Jeden z nich to Celtic, założony przez irlandzkich zakonników w 1888 r., któremu kibicują katolicy. Drużyna Rangers natomiast reprezentuje protestantów. Jej kibice od lat wyrażają nie tylko niechęć, ale wręcz nienawiść do wszystkiego, co ma związek z Kościołem rzymskokatolickim” - wyjaśnia ks. Marian Łękawa, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji.
Bramkarzem drużyny Celtic jest obecnie polski zawodnik, 26-letni Artur Boruc. 12 lutego br. podczas meczu z Rangersami, na ich stadionie Ibrox, przeżegnał się, jak to czyni wielu sportowców, przed rozpoczęciem rozgrywki. Ten religijny gest został odebrany jako drwina z fanów gospodarzy.
Policja w Glasgow natychmiast otrzymała bardzo wiele skarg. Po zbadaniu wszystkich okoliczności zdarzenia przekazała sprawę do prokuratora. Dopiero teraz zakończyło się dochodzenie.
Nasz bramkarz otrzymał upomnienie i zakaz wykonywania jakichkolwiek religijnych gestów podczas piłkarskich meczów w przyszłości. Prokurator argumentował swoje orzeczenie niedawnym zapewnieniem kierownictwa Rangersów, że ich kibice nie będą już śpiewali tych wersetów swoich pieśni, które obrażają katolików.

Niemcy

Polski jubileusz

Uroczystości jubileuszowe 50-lecia polskiego ośrodka „Marianum” odbyły się w Carlsbergu w Niemczech. Od 24 lat mieści się tam Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Ruchu „Światło-Życie”. Jubileuszowej Eucharystii, na której zebrało się kilkuset gości z różnych zakątków Europy, przewodniczył abp Szczepan Wesoły. Były opiekun polskiej emigracji podziękował za działalność ewangelizacyjną ośrodka w Carlsbergu.
Ośrodek „Marianum” powstał dzięki pracy i ofiarności Polaków w Niemczech (w szczególności Polskich Oddziałów Wartowniczych przy armii amerykańskiej). Pomyślany jako Dom Młodzieży Polskiej, od 1956 r. funkcjonował jako Dom Dziecka, a od 1982 r. działa jako centrum ewangelizacyjne ruchu oazowego dla emigracji polskiej.
Zdaniem ks. Hermana, ośrodek stał się miejscem spotkań, formacji duchowej, rekolekcji, będąc jednocześnie narzędziem w kontynuacji polskich tradycji narodowych, kulturowych i duchowego dziedzictwa narodu polskiego.

Reklama

Ludzie

Abp Fouad Twal w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wypowiedział się na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie po konflikcie. „Na wojnie wszyscy tracą, a temu, kto straci mniej, wydaje się, że wygrał - powiedział abp Twal. - Jeśli dokonamy pewnego podsumowania wojny w Libanie, to zauważymy, że Izrael powinien zrozumieć, iż nie da się rozwiązać wszystkich problemów: Palestyny, Libanu czy Bliskiego Wschodu, odwołując się jedynie do siły (...). Żydzi wygrali wszystkie wojny z Arabami. Mimo to nie zapewnili sobie ani pokoju, ani bezpieczeństwa. Być może nadeszła chwila, aby zastanowili się nad innym stylem, nad rozwiązaniem, które byłoby zgodne z prawem międzynarodowym i zapewniło wszystkim bezpieczeństwo oraz pełną niezależność państwa palestyńskiego. Trzeba pomyśleć nad innymi instrumentami niż siła. Nie rozwiąże ona wszystkich naszych problemów”.

Abp Fouad Twal jest koadiutorem łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Urodził się w 1940 r. W tym roku obchodził 40-lecie kapłaństwa, od 11 lat jest biskupem.

Chiny

W Chinach 25 sierpnia zwolniono bp. Francisa An Shuxina. Przez dziesięć lat był on przetrzymywany w więzieniu. Jak informuje agencja Asianews, hierarcha został oficjalnie uznany przez władze, pomimo iż odmówił przystąpienia do Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików, służącego kontroli Kościoła przez reżim komunistyczny.
Nadal nie jest znany los sześciu innych biskupów „Kościoła katakumbowego” z prowincji Hebei, w tym ordynariusza diecezji Baoding - bp. Jamesa Su Zhimina. Ten liczący 73 lata hierarcha przebywa w areszcie od 1997 r.

Reklama

Chile

Złoty pierścień, który należał do sługi Bożego Jana Pawła II, został skradziony z kościelnego muzeum w chilijskim mieście Coquimbo, 450 km na północ od stolicy, Santiago de Chile. Pierścień został podarowany przez Ojca Świętego w 2000 r. Złodzieje - kobieta i mężczyzna, którzy wybili szyby w muzealnych witrynach - ukradli także krzyże pektoralne ze złota, inkrustowane ametystem i czarnym koralem, które ofiarował muzeum nuncjusz apostolski w Chile - abp Aldo Cavalli. Nie zabrali natomiast pierścienia ze złota i ametystu oraz srebrnego krzyża pektoralnego, podarowanych w 2002 r. przez kard. Josepha Ratzingera.

Rosja

Większość Rosjan uważa się za wierzących - poinformował ośrodek badania opinii publicznej WCIOM. Za wierzących uważa się 64 proc. mieszkańców kraju, a 22 proc. spośród nich przestrzega „wszystkich obrzędów swojej religii”. Ateistami jest 14 proc. Rosjan, a 18 proc. uznaje istnienie bliżej nieokreślonej „siły wyższej”. Wśród młodzieży w wieku 18-24 lat wierzących jest 58 proc., a ateistów - 15 proc.

Tydzień na świecie

W wieku 75 lat zmarł abp Luciano Mendes de Almeida, wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii. Znany był przede wszystkim ze swego zaangażowania na rzecz przestrzegania praw człowieka.

28 sierpnia w Castel Gandolfo Benedykt XVI przyjął na audiencji prywatnej Angelę Merker - kanclerza Niemiec.

1 września Ojciec Święty przebywał w sanktuarium w Manoppello, gdzie modlił się przed relikwiami Boskiego Oblicza

Przebywający w Izraelu sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaapelował o jak najszybsze zniesienie izraelskiej blokady Libanu, nazywając ją upokarzającą dla Libańczyków, jednak premier Ehud Olmert odrzucił to wezwanie.

Amerykański Federalny Urząd Żywności i Leków (FDA) zezwolił na sprzedaż pigułki wczesnoporonnej pod nazwą „Plan B” bez recepty. Kobieta kupująca w aptece taki specyfik będzie musiała jedynie wykazać, że ukończyła 18 lat.

W obronę Związku Wypędzonych (BdV) i jego szefowej Eriki Steinbach przed zarzutami płynącymi z Polski zaangażował się prezydent Niemiec Horst Köhler. Na łamach gazety Neue Rhein Zeitung tłumaczył, że nie należy traktować wystawy Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku jako „sygnału pisania na nowo historii. Köhler określił jako chybione zarzuty, że Niemcy chcą przemienić się z narodu katów w naród ofiar.

Na otwarciu festiwalu sztuki w Weimarze, zorganizowanego pod hasłem Pamięć Buchenwaldu, doszło do skandalicznego incydentu: przedstawiciel niemieckiego rządu nie wspomniał o ofiarach hitlerowskiego obozu zagłady, mówił za to dużo o wypędzonych Niemcach.

Aby zostać obywatelem Austrii, od 1 września br. cudzoziemcy muszą przejść test ze znajomości historii tego kraju. Odpowiedź na niektóre pytania sprawia trudność nawet rodowitym Austriakom. Podobne wymagania wprowadzono bądź planuje się wprowadzić we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i na Łotwie.

Ok. 50 krzyży w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1919-20 zostało zniszczonych na cmentarzu pobernardyńskim w Grodnie. Polonijny dziennikarz Andrzej Poczobut poinformował, że na całym cmentarzu ścinano drzewa, a pocięte kłody rzucono na tę kwaterę; mniej więcej jedna trzecia krzyży jest porozrzucana, część połamana.

Rosyjski koncern Gazprom oraz niemieckie E.ON Ruhrgas i BASF podpisały w Moskwie porozumienie końcowe w sprawie budowy Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec, z pominięciem m.in. Polski.

2 protestantów zostało aresztowanych w Laosie za propagowanie religii chrześcijańskiej, głównie wśród mniejszości etnicznych. Zdaniem krytycznego wobec komunistycznego reżimu w tym kraju Laotańskiego Ruchu Praw Człowieka, fakt ten „po raz kolejny pokazuje, że wolność religijna jest w Laosie bardzo ograniczona”. W stosunku do religii mniejszościowych władze uciekają się do „zastraszania, szykan, gróźb, aresztowania, a często do przemocy zarówno fizycznej, jak i moralnej”.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, że najmniejszy i najbardziej oddalony od Słońca Pluton nie zasługuje na miano planety, redukując liczbę planet Układu Słonecznego do ośmiu.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję