Reklama

Dzień Papieski w Niepokalanowie

Dni Papieskie to wyjątkowy czas dla każdego Polaka. Niemal w każdym zakątku naszego kraju w tych dniach wspominaliśmy Ojca Świętego. Cała Ojczyzna pochylała się nad Janem Pawłem II. 15 października hołd polskiemu Papieżowi oddali również mieszkańcy Niepokalanowa. „Karol Wojtyła to człowiek, który od początku swojej służby pokazywał drogi do Boga. Słuchał go cały świat i liczył się z jego zdaniem. Był i jest wielki - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” w bazylice Niepokalanowskiej, podczas Mszy św., której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik z Siedlec. Nie możemy czcić go jedynie wargami. Dobrze, że wielu z nas zastanawia się w tych dniach nad jego nauczaniem. To polskie zamyślenie nad Janem Pawłem II”.
Podczas Dnia Papieskiego w Niepokalanowie odbyło się rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu papieskiego na najlepszą niepublikowaną pracę literacką na tematy: „Jan Paweł II pokazał mi drogę do domu Ojca” i „Jan Paweł II moim przewodnikiem na drogę życia”.
Honorowy Patronat nad konkursem objął prymas Polski kard. Józef Glemp, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i Minister Edukacji Narodowej. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrych Mediów, Siostry Niepokalanki z Szymanowa oraz Radio Niepokalanów. „Prace konkursowe świadczą o tym, że młodzież szuka bodźców, a Jan Paweł II żyje w ich świadomości. Czytając je, miałam wrażenie, że czytam wielkie spowiedzi życia, czytałam o nawróceniach i poszukiwaniach” - mówiła s. Angela, współorganizatorka konkursu.
6-osobowe jury pod przewodnictwem Ernesta Brylla, spośród 113 nadesłanych prac, do ścisłego finału zakwalifikowało 36. Następnie jurorzy wyłonili 8 najlepszych prac, wręczając ich autorom nagrody podczas uroczystej gali. Pierwsze miejsca oraz nagrodę 1000 zł otrzymały Anna Kokot z Przeźmierowa oraz Agata Ostaszewska ze Starogardu Szczecińskiego.
W dalszej części uroczystości odbył się koncert Włodzimierza Korcza, Alicji Majewskiej i Doroty Osińskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję