Reklama

Akcja Katolicka

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 21

Abp Józef Michalik
Metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Józef Michalik<br>Metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Duchowość Akcji Katolickiej jest w pełni eklezjalna, ortodoksyjnie katolicka, a jednocześnie w pełni „świecka”, będąca wyrazem modlitwy i życia według wiary człowieka świeckiego, żyjącego wśród ludzi i spraw w pełni zanurzonych w rzeczywistość doczesną.
Kolejną, niezwykle ważną cechą nowoczesnej duchowości chrześcijańskiej jest integralność, wszechstronna formacja człowieka pełnego, otwartego na rozwój fizyczny (sport), intelektualny (dyplomowany fachowiec), etyczny, kulturalny itp. Stawanie się coraz piękniejszym człowiekiem to rozwijanie w sobie wszystkich darów i korzystanie z wszelkich wrażliwości danych nam przez Stwórcę, to jednocześnie uznanie, że ktoś inny mógł ich otrzymać więcej i lepiej z nich potrafił skorzystać.
Świadomy swych zadań członek organizacji kościelnej powinien mieć odwagę dostrzegać i rozeznawać sytuację, w której żyje, aby następnie podejmować aktywną postawę w myśl zasady: „widzieć - ocenić - działać”. Zauważyć trzeba, że krytyczne spojrzenie na Kościół, którego jestem żywym członkiem, wcale nie musi oznaczać braku miłości dla mojego Kościoła. Owszem, bywa wyrazem troski o Jego zdrowie i duchowe piękno. Także rozeznawanie chorób współczesności powinno być wyrazem troski o jej uzdrowienie.
Pola pracy są szerokie i ważne. Warto je zauważyć i zaangażować się w promocję kultury głębszej, piękniejszej i bliższej człowiekowi szukającemu dobra i prawdy, pokoju, radości i piękna, wrażliwości na krzywdę i miłość, szukającemu przyjaźni i braterstwa, a przy tym nie zawsze świadomemu, że prawdziwe dobro i piękno ma jeszcze jeden wymiar - nadprzyrodzoności i nieskończoności, którą jest tylko Bóg.
Kościół potrzebuje radykalnego i zaangażowanego spojrzenia młodych z KSM do swego naturalnego rozwoju, do realizowania swojego posłannictwa wśród młodzieży. Bez ich głosu i jego głos będzie słabszy, mniej przekonujący, a jego otwarcie na entuzjazm apostolstwa mniej radosne i mniej skuteczne.
Pan Jezus na najbliższych współpracowników i realizatorów swego zbawczego dzieła wybrał także ludzi młodych, ba „niepełnoletnich” w obliczu tamtejszego prawa - to właśnie młodziutkiego Jana wyróżnił obdarzanym zaufaniem, stawiając zawsze tuż obok Piotra. Pod krzyżem Jezusa znalazł się obok Matki Pana „uczeń, którego Jezus miłował”, i to on przejął Jezusową część synostwa wobec Maryi.
Ufając młodym, Kościół nie czyni niczego innego, jak tylko próbuje naśladować swego Pana. Młodzi potrafią być wielkoduszni i wspaniałomyślni. Czyż nie napełnia nas radością i dumą ich zapał ewangelizacyjny, radykalnie egzaminowany codziennie przez rówieśników na studiach, w szkole, jak i podczas różnych akcji wakacyjnych? Kto w Polsce dziś nie wie o „Przystanku Jezus” albo o sukcesach charytatywnych młodzieży wśród Muminków bądź też o tylu jej różnorodnych akcjach dobroczynnych! O wielkiej otwartości pokoleń młodych świadczy fakt, że w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę, na Kalwarię i do innych sanktuariów to młodzi stanowią zdecydowaną większość uczestników. Tak, to oni dają nowy koloryt nadziei naszemu życiu w Kościele. Nadają często sens naszej pracy.
Zaangażowanie (zwłaszcza autentyczne) pomaga młodym ludziom odnaleźć swe miejsce w życiu. Ich decyzje dojrzewają także dzięki różnym zadaniom wyznaczonym lub wyszukanym przez wspólnotę, a przy tym systematyczność i metoda pracy organizacyjnej są ważnymi elementami uzupełniającymi intelektualno-duchową „konstrukcję” młodego człowieka. To przecież z tych stowarzyszeń i organizacji wychodzą bardzo często powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Akcja Katolicka w Polsce
ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa
tel. (0-22) 635-15-73
tel./fax (0-22) 831-01-48
sekretariat@warszawa.ak.org.pl lub diakcm@ak.org.pl
www.ak.org.pl
Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce - Halina Szydełko
Asystent Akcji Katolickiej w Polsce - bp Mariusz Leszczyński

Reklama

AKCJA KATOLICKA jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI w 1928 r. W Polsce stowarzyszenie zawiązało się w 1930 r. W ciągu niespełna 10 lat swej działalności AK stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny liczyła ok. 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. Stowarzyszenie wydawało własne czasopismo pod nazwą „Ruch
Katolicki”. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla.

AKCJA KATOLICKA opiera swoją działalność na Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła, wskazaniach Ojca Świętego, Konferencji Episkopatu Polski i jej programach duszpasterskich. Nawiązuje też do swego przedwojennego dorobku, doświadczeń i osiągnięć oraz do wzorców osobowych, takich jak bł. Stanisław K. Starowieyski. Podejmując dzieło nowej ewangelizacji, stara się odczytywać znaki czasu i wychodzić naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Dla Akcji Katolickiej nie jest obojętna żadna dziedzina życia. Do wszystkich chce wprowadzić zasady ewangeliczne. Dziś jednak, w dobie pogłębiającej się laicyzacji i biedy, najpilniejszą potrzebą jest troska o rodzinę oraz o najbiedniejszych i bezrobotnych.
Akcja Katolicka pogłębia formację chrześcijańską swoich członków i przysposabia ich do misji apostolskiej w świecie. Bowiem do działań apostolskich potrzebne są nie tylko struktury organizacyjne, ale nade wszystko pomoc od Boga i wewnętrzne z Nim zjednoczenie.
Obecnie Akcja Katolicka w Polsce liczy blisko 30 tys. członków, skupionych w ok. 1800 oddziałach parafialnych.

Bp Mariusz Leszczyński, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję