Reklama

Ze świata

Ukraina

Polak - biskupem

Polski kapłan - ks. Jan Niemiec został 21 października biskupem pomocniczym łacińskiej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Dotychczas był on rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim.
Biskup nominat urodził się 14 marca 1958 r. w Rzeszowie. Ukończył studia w miejscowej Wyższej Szkole Pedagogicznej (w latach 1977-81), następnie wstąpił do Seminarium Duchownego ówczesnej diecezji przemyskiej w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1987 r., po czym pracował duszpastersko, m.in. w Stalowej Woli. W 1991 r. ukończył studia na KUL-u w zakresie historii Kościoła. W 1992 r. wyjechał wraz z grupą księży swej diecezji do pracy duszpasterskiej w świeżo odrodzonej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.
W rozmowie dla Radia Watykańskiego powiedział, że swój pobyt na Ukrainie uważa za „cudowny czas i cudowne doświadczenie zetknięcia się z ludźmi i Kościołem, który był prześladowany i cierpiący, ale pozostał bardzo wierny Chrystusowi, bardzo świeży i pełen otwarcia na kapłana i Ewangelię”.
Za hasło swej posługi biskupiej ks. Niemiec chce obrać zawołanie swego patrona, Jana Chrzciciela: „Ecce Agnus Dei” - Oto Baranek Boży. „Jest to wskazanie na Chrystusa, który gładzi grzechy świata” - wyjaśnił nowy biskup.

Korea Południowa

Dzień Chorego

Seul - to miejsce centralnych obchodów XV Światowego Dnia Chorego, który odbędzie się 11 lutego 2007 r. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem: „Opieka duszpasterska i duchowa nad nieuleczalnie chorymi”.
Przyszłoroczne obchody rozpoczną się 9 lutego Dniem Teologicznym, podczas którego zostaną wytyczone kierunki pracy duszpasterskiej w służbie zdrowia tej części świata. Następnego dnia odbędzie się Dzień Pastoralny, przeznaczony głównie na refleksje nt. duszpasterstwa służby zdrowia, jej sytuacji i planów. 11 lutego będzie obchodzony jako Dzień Liturgiczny.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście z 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Rady - kard. Fiorenzo Angeliniego. Zapowiedział w nim, że Dzień ten będzie obchodzony co roku 11 lutego, gdy Kościół katolicki wspomina pierwsze objawienie Matki Bożej w Lourdes. Papież wybrał ten dzień, ponieważ właśnie z narodowym francuskim sanktuarium maryjnym łączy się najwięcej cudownych uzdrowień, tak że jest ono uważane za swego rodzaju światową stolicę chorych.

Niemcy

Kościół oburzony

Reklama

Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Niemczech potępili ujawnione przez media fakty sprzed kilku laty dotyczące zbezczeszczenia przez żołnierzy tego kraju ludzkich zwłok w Afganistanie. Mieli się tego dopuścić członkowie sił pokojowych stacjonujących w tym kraju. 25 października „Bild” zamieścił na pierwszej stronie zdjęcia z 2003 r., przedstawiające najprawdopodobniej niemieckich żołnierzy z ludzką czaszką.
Niemiecki biskup polowy Walter Mixa „z oburzeniem i odrazą” zareagował na te fotografie, zarazem jednak przestrzegł przed zbyt pospiesznym wydawaniem ostatecznych wyroków. Katolicki kapelan Michael Waldschmitt, który do końca września towarzyszył niemieckim żołnierzom w Kabulu, powiedział agencji katolickiej KNA, że zachowanie żołnierzy i zakłócenie spokoju umarłych przyjęto w Afganistanie jako upokorzenie. Duchowny zaprotestował przeciwko poglądowi, jakoby pobyt na misji mógł doprowadzić żołnierzy do zdziczenia. Jego zdaniem, te „odrażające zdjęcia” mogą być raczej skutkiem tego, że żołnierze oglądają filmy przesiąknięte przemocą i grają w brutalne gry komputerowe.

Węgry

Krwawa rocznica

Wielkie antyrządowe manifestacje towarzyszyły oficjalnym obchodom 50. rocznicy węgierskiego Października. W różnych punktach miasta protestowało 23 października nawet do 100 tys. ludzi. Domagali się ustąpienia premiera Ferenca Gyurcsanyego, który przyznał się, że kłamał w czasie kampanii wyborczej. Wyjątkową brutalnością wykazała się węgierska policja, strzelając do demonstrujących gumowymi kulami. Rannych zostało ok. 130 osób. Dwukrotnie pobito jezuitę o. László Vértesaljaiego. Mimo tego do końca starał się on chronić przed zbezczeszczeniem flagę narodową oraz nakłaniać ludzi do zachowania spokoju i nierzucania kamieniami. Władze i policja twierdzą, że nie przekroczono przepisów. Opozycja natomiast domaga się powołania przez Parlament Europejski specjalnej komisji śledczej i prosi o pomoc instytucje międzynarodowe.

Ludzie

Vittorio Messori

Twierdzi, że Kościół stał się największą ostoją rozumu. Wniosek taki wyciągnął Vittorio Messori na podstawie dwu ważnych przemówień Benedykta XVI z ostatnich dni. Na łamach „Corriere della Sera” włoski pisarz katolicki zachęcił do uważnego wczytania się w teksty, które Papież wygłosił na Kongresie Kościoła Włoskiego w Weronie i na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W obu przemówieniach Ojciec Święty mówił o kryzysie współczesnej kultury i zagrożeniach, jakie niesie oddalanie się Zachodu od chrześcijaństwa.
Zdaniem Messoriego, ludzie chcą słuchać Benedykta XVI jak mądrego i wielkodusznego nauczyciela nie po to, aby się wzruszyć, ale by się czegoś nauczyć.
Messori to jeden z najbardziej znanych pisarzy katolickich. Jest autorem dwóch słynnych wywiadów: z Janem Pawłem II - „Przekroczyć próg nadziei” i z kard. Josephem Ratzingerem - „Raport o stanie wiary”. Ma 65 lat.

Rekordowa widownia

Ponad 10 mln osób obejrzało dwuodcinkowy film telewizyjny o Janie Pawle I, nadany 23 i 24 października przez pierwszy kanał włoskiej telewizji publicznej RAI. Widzów było dokładnie 10240000, czyli 37,83 proc. ogółu widowni telewizyjnej w tym momencie.
Daleko w tyle pozostały konkurencyjne programy telewizyjne, w tym popularny serial kryminalny komercyjnego Canale 5 pt. „Distretto di Polizia”, który obejrzało niewiele ponad 5 mln osób.
Film o Albino Lucianim wyprodukowała telewizja RAI. Reżyserował go Giorgio Capitani, który ma na swym koncie wiele innych filmów biograficznych, w tym o Janie XXIII. Dużo pochwał zebrał odtwórca roli Jana Pawła I - włoski aktor młodszego pokolenia Neri Marcoré.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję