Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 10

Odpowiedzialni za duszpasterstwo powołań na Jasnej Górze

„Towarzyszenie młodym...”

Pod hasłem „Towarzyszenie młodym w odkrywaniu powołania życiowego” odbywała się w dniach 20-22 października Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób odpowiedzialnych za powołania w zakonach, zgromadzeniach, instytutach świeckich i diecezjach na czele z bp. Wojciechem Polakiem z Gniezna, delegatem Episkopatu Polski ds. Powołań. „Pierwszym, a nawet w pewnym sensie podstawowym zadaniem na drodze towarzyszenia młodym ludziom w odkrywaniu ich życiowego powołania jest ukazywanie piękna życia wiary i możliwości spotkania z żywym Bogiem - mówił bp Polak. - Towarzysząc młodym ludziom w tworzeniu ich życiowego projektu, w odkrywaniu tego projektu w świetle wiary i w oczach Bożych, trzeba najpierw pokazywać prawdę o żywym Bogu i budzić w sercu młodego człowieka wiarę w moc wiary”.

Pielgrzymka Kobiet Katolickich

Doskonały wzór kobiety

Reklama

W pielgrzymce zorganizowanej przez Polski Związek Kobiet Katolickich - na czele z prezesem Marią Wilczek oraz wiceprezesem Martą
Wójcik - modliło się 21 października ok. 2 tys. pątniczek. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wierność Jasnogórskim Ślubom”. Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który w homilii powiedział: „Przybywamy na Jasną Górę, aby wpatrywać się w Maryję - doskonały wzór kobiety spełnionej. Ona pozwala każdej kobiecie zrozumieć geniusz niewiasty nie tylko po to, aby mógł zostać zrealizowany konkretny zamysł Boży, ale także, by współczesna kobieta mogła odgrywać jeszcze większą rolę w różnych środowiskach społecznego życia”. Do sprawowania Eucharystii został użyty Kielich Życia i Przemiany, który 2 maja 1982 r. złożyły na Jasnej Górze uczestniczki Pielgrzymki Kobiet - jako dar na jubileusz 600-lecia obecności Matki Bożej Jasnogórskiej.

Taksówkarze na Jasnej Górze

Przybyli po nadzieję

Organizatorami pielgrzymki, która miała miejsce 21 października, był Samorządny Związek Zawodowy Taksówkarzy RP z przewodniczącym Krzysztofem Rembiszewskim. Przybyli m.in.: wicepremier RP i minister rolnictwa Andrzej Lepper oraz prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. „Tu, u Matki Bożej, szukacie nadziei, pozytywnych perspektyw na przyszłość. Trwajcie w tej przeogromnej nadziei. Głęboko wierzę, że dojdzie wreszcie do sytuacji, gdy powie się o Polsce, że jest sprawiedliwym krajem, w którym najważniejszy jest człowiek” - życzył bp Długosz. Po Mszy św. na parkingu odbyło się poświęcenie taksówek. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 8 tys. kierowców taksówek, którzy przybyli wraz z rodzinami. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymowali również kierowcy autobusów.

Krótko

18 października ok. 6 tys. maturzystów archidiecezji warszawskiej modliło się wraz z bp. Tadeuszem Pikusem. 20 października przybyła I seria pielgrzymki maturzystów diecezji łomżyńskiej. Uczestniczyło w niej ok. 2, 5 tys. młodych. Mszę św. odprawił bp Tadeusz Bronakowski. W III serii pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej 21 października modliło się 4, 5 tys. uczniów wraz z bp. Mieczysławem Cisło. W sumie w trzech seriach z archidiecezji lubelskiej przyjechało 12 tys. uczniów, co stanowi 95% zdających w tym roku w Lubelskiem maturę.

21 października modliło się ok. 100 osób skupionych we wspólnocie „Środowisko”, która gromadzi przyjaciół Karola Wojtyły z czasów, gdy był on księdzem, biskupem i kardynałem w Krakowie. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w koncelebrze z ks. Wojciechem Bartkowiczem, opiekunem grupy.

21 października modliło się ok. 400 osób z Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”. Mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Krawczyk, odpowiedzialny krajowy. Obecni byli m.in.: ks. Julián Carrón, kierujący Ruchem, oraz ks. Andrea d’Auria z Rzymu. Pielgrzymka odbyła się z racji inauguracji roku pracy formacyjnej.

22 października z racji rozpoczęcia IV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił bp Antoni Długosz. Oprawę Liturgii stanowiła „Msza o Trójcy Przenajświętszej” C-dur Mozarta. Zagrała Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, śpiewał Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją ks. Kazimierza Szymonika.

Zapowiedzi

6-8 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali

10-11 listopada - Czuwanie w intencji Polonii świata - Księża Chrystusowcy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję