Reklama

Est nobis voluisse satis

Zacząć trzeba od rzeczy najprostszych, nie przeceniając własnych sił i unikając tym samym rozczarowań. Postępując w ten sposób stopniowo i z umiarem, można się zahartować duchowo, wzmocnić i wyćwiczyć wolę, dążąc do zdobycia szlachetnego i silnego charakteru.

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 23

Br. dr Stanisław Rybicki FSC
Brat Szkolny, pedagog, polonista, doktor psychologii

Br. dr Stanisław Rybicki FSC<br>Brat Szkolny, pedagog, polonista, doktor psychologii

Lidia Dudkiewicz: - Przeciwstawiając się bezwolności, Stanisław Wyspiański mówi przez usta Czepca w „Weselu”: „... panowie duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!”.

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Wola to zdolność do świadomego i zamierzonego wykonywania pożądanych czynności, a powstrzymywanie się od zachcianek deformujących kształtowanie szlachetnej osobowości. Taką dyspozycję do stałego, konsekwentnego działania w kierunku, który uznajemy za pożądany, można w sobie wyrobić. Rozwijając i ćwicząc zdolność prawidłowego rozumowania, wysubtelniając i pogłębiając współczucie dla innych, możemy kształtować ludzki charakter. Cel godny naszego działania należy najpierw poznać w sposób dojrzały i zapragnąć jego realizacji. Zacząć trzeba od rzeczy najprostszych, nie przeceniając własnych sił i unikając tym samym rozczarowań. Postępując w ten sposób stopniowo i z umiarem, można się zahartować duchowo, wzmocnić i wyćwiczyć wolę, dążąc do zdobycia szlachetnego i silnego charakteru.

- Praca ta nie może się udać wtedy, gdy brak nam dostatecznie silnej woli i odniesienia do właściwych wartości.

- Cel, do którego dążymy, musi być więc dla nas naprawdę drogi. Ludzie słabi, bezwolni, są tacy zwykle dlatego, że nie potrafili szczerze chcieć, oddając całe serce obranemu ideałowi. Bohaterstwo świętych tłumaczymy ich miłością do Boga; niezłomność bojowników o wolność narodu - umiłowaniem sprawy. Wielkie, totalne uczucie może się stać dla człowieka niewyczerpanym źródłem mocy; soborowa Konstytucja duszpasterska o Kościele poucza: „Godność człowieka wymaga więc, aby działał on według świadomego i wolnego wyboru, to znaczy osobiście, poruszany i kierowany od wewnątrz, a nie pod wpływem ślepego impulsu wewnętrznego czy czysto zewnętrznego przymusu. Taką zaś godność człowiek osiąga wtedy, gdy uwalniając się od wszelkiej niewoli namiętności, dąży do swego celu, dokonując wolnego wyboru dobra, i wytężonym wysiłkiem, na sposób skuteczny zapewnia sobie odpowiednie środki pomocnicze” (KDK 17).
Podsumowaniem tej filozofii jest ogólnie znana zasada: „chcieć to móc”. Jej konsekwencją jest zjednoczenie woli człowieka z wolą Pana Boga. Chodzi przy tym nie o to, żeby Bóg sprawiał - wbrew naszej woli - to, co sam zechce, lecz aby właśnie człowiek dobrowolnie i chętnie czynił to, czego Bóg żąda. W niebie pełnią wolę Bożą aniołowie, oddając Bogu chwałę, na ziemi zaś - ludzie. My właśnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję