Reklama

Dwie tablice

Fragment Ewangelii wg św. Marka czytany w tę niedzielę (Mk 12, 28b-34) można nazwać ikoną namalowaną w dialogu Jezusa z uczonym w Piśmie - ikoną dlatego, że to niezwykły obraz. Rzadko na ewangelicznych stronach można znaleźć zapis o tym, że rozmowa Jezusa z uczonym w Piśmie nie tylko nie toczyła się w atmosferze sporu, lecz zakończyła się Jezusowym stwierdzeniem: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”.
Jak jednak w każdej ikonie, to co istotne, kryje się nie tyle w liniach odbiegających od kresek zwyczajnego obrazu, ale w symbolice i treści. Właśnie to, co nabiera kształtu w trakcie tej niezwykłej rozmowy, jest tu istotne.
Jednym i tym samym nakazem padającym z ust Jezusa zostają połączone dwie tablice. Nakaz „będziesz miłował” Pan odnosi zarówno do najważniejszych słów Starego Testamentu, które każdemu Izraelicie przypominały, że jest tylko jeden Bóg i które recytował w modlitwie każdego rana i wieczora (por. Pwt 6,4), jak też i do jednego z wielu przykazań wobec bliźniego (por. Kpł 19,1-18). To właśnie stanowi o oryginalności wypowiedzi Jezusa. Jeden i ten sam zwrot, jeden klucz połączył dwie różne tablice - tę opisującą miłość do Boga i tę wyrażającą przykazania wobec bliźniego. Co więcej, przykazanie miłości bliźniego, które w biblijnym tekście Starego Testamentu jest tylko jednym pośród wielu wskazań dotyczących postawy wobec bliźniego, zostaje tu uwypuklone i podkreślone.
Właśnie w tym zabiegu widać całą ostrość widzenia Jezusa. Pośród chaosu szczegółów i zagubienia, pośród pozornej konkurencji jednej tablicy z drugą, rysuje się obraz harmonii, który dostrzega także dialogujący z Jezusem uczony w Piśmie. Właśnie jego słowa są ostatnim dopowiedzeniem do tej ikony. Prawdziwa cześć oddawana Bogu nie jest bowiem tylko kwestią miejsca czy przepisów kultu. Od chwili spotkania z Jezusem i Jego nauką jest jasne, że prawdziwa cześć oddawana Bogu zależy także od postawy wobec bliźniego. Dwie tablice od tej chwili mają wspólną oś i na niej są osadzone. To miłość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję