Reklama

Świadczyć Boże Miłosierdzie w Kirowie

Kirów - miasto położone ok. 1000 km na północny wschód od Moskwy - stanowił cel „podróży” dla tysięcy polskich zesłańców XIX i XX wieku. Do dziś żyją tu ich potomkowie: prawnuki i praprawnuki bohaterów walk o niepodległość. W całym województwie kirowskim mieszka ok. 1,5 mln ludzi. Do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa należy ok. 70 osób. Parafia - oprócz Kirowa - obejmuje jeszcze cztery miasta: najbliższe oddalone jest 45 km od Kirowa, najdalsze - 250 km. Pozostałością po strasznych czasach łagrów i zsyłek jest piękny kościół, wybudowany przez Polaków zesłanych do Wiatki po powstaniu styczniowym. Dziś mieści się w nim sala koncertowa, a w miejscu ołtarza stoją organy.
Ks. Grzegorz Zwoliński pracuje w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kirowie 5 lat. Największym jego zmartwieniem jest brak możliwości odprawiania Mszy św. w kościele. Mówi o sobie, że i tak jest szczęściarzem, bo dwie Msze św., które po 65 latach dzięki Boskiej pomocy w nim zostały odprawione, właśnie on sprawował. Pierwsza - 31 sierpnia 2003 r., na okoliczność 100-lecia kościoła, a druga - 8 kwietnia 2005 r., w dzień pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II. To wielkie i cudowne wydarzenie - jak wierzą parafianie ks. Zwolińskiego - spowodowało, że podjęli oni ideę stworzenia dzieła na chwałę Wielkiego Polaka, które służąc innym, nie tylko sławiłoby pamięć Jana Pawła II, ale stało się również świadectwem głoszonego przez niego Bożego Miłosierdzia.
6 lipca 2005 r. idei pobłogosławił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita moskiewski. Zgodnie z nią, w Kirowie ma powstać Centrum Miłości Miłosiernej im. Jana Pawła II, które będą stanowić dom samotnej matki, ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych i hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych, starszych. Ksiądz Grzegorz mówi, że kompleks powstał po to, „aby ze śmierci Ojca Świętego zrodziło się życie tych nienarodzonych dzieci, które dziesiątkami tysięcy giną codziennie w Rosji; aby ludzie starsi, opuszczeni przez najbliższych, w ostatnich godzinach życia nie czuli się porzuceni, i żeby w godzinie ich śmierci ktoś mógł wziąć ich za rękę, pocieszyć; aby dzieci niepełnosprawne mogły poczuć się akceptowane, potrzebne, bo tak często są zapomniane nawet przez bliskich”. To piękna i bardzo odważna inicjatywa - biorąc pod uwagę miejsce i czas jej realizacji.

Reklama

Pierwszym ofiarodawcą na rzecz budowy Centrum Miłości Miłosiernej w Kirowie jest kard. Stanisław Dziwisz, który 22 listopada 2005 r. przekazał na ten cel ornat papieski.

W 2005 r. urodziło się w województwie kirowskim 13 tys. dzieci, zmarło 27 tys. osób. W tym samym czasie dokonano 50 tys. aborcji. Nagminnie dokonuje się tzw. miniaborcji, zabójstwa nienarodzonych poniżej 12 tygodnia życia.

Informacje na temat Centrum można uzyskać pod adresem: lifecentrum@janpawel2.kirov.ru

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję