Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: młodzi mówią - Kościół żyje!

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej tętniło dziś życiem. Wszystko za sprawą zgromadzonej tam młodzieży i kleryków, którzy pragną pokazać, że Kościół jest miejscem dla wszystkich.

2022-05-14 18:21

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

Agata Kowalska /Niedziela

14 maja w częstochowskim WSD spotkało się ponad 60 młodych ludzi, szukających swojego miejsca w Kościele, chcących robić coś więcej, niebojących się mówić głośno o tym, jak bardzo kochają Pana Boga.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej i klerycy WSD połączyli więc swe siły i zorganizowali spotkanie dla młodzieży.

Podziel się cytatem

- Naszym celem było dotarcie do osób, które ciągle szukają swojego miejsca w świecie, w Kościele. Chcieliśmy pokazać młodą, otwartą na innych wspólnotę; młodzież, która cieszy się z tego, że może świadczyć o Panu Bogu innym ludziom; która chce ewangelizować. Wszyscy tu daliśmy dużo serca; włożyliśmy dużo siły w to, żeby wszystko się udało - mówi „Niedzieli” prezes KSM Kamila Suchańska.

Zebrana w WSD młodzież miała możliwość zwiedzenia gmachu seminarium, integracji podczas rozgrywek sportowych i gier kreatywnych prowadzonych przez kleryków i KSM-owiczów. Nie zabrakło wspólnego ogniska, a także Q&A (ang. questions and answers - pytania i odpowiedzi).

Reklama

Młodzi mieli szansę zapytać kleryków o to, jak wygląda ich dzień, czy zadać trudniejsze pytania o wiarę i Kościół, ale i KSM-owicze mogli podzielić się swoim doświadczeniem wspólnoty.

- Rozpoczęliśmy i zakończyliśmy nasze spotkanie wspólną modlitwą. Najpierw podczas uwielbienia, następnie podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wysłuchaliśmy także konferencji ks. Kamila Zadrożnego. To dzięki Bożej pomocy to wszystko nam się dziś udało. Wszystko na chwałę Pana! - dodaje Kamila Suchańska.

Wspólnymi siłami da się zrobić więcej. KSM i klerycy z częstochowskiego WSD są tego najlepszym przykładem.

- Rodzinna atmosfera, miło spędzony czas, ogólne widoczne zadowolenie u młodych - to widzimy dziś i to bardzo cieszy nas, kleryków. Cieszymy się, kiedy możemy się zaangażować się w życie młodych ludzi, kiedy możemy dać swój czas i serce - mówi kl. Karol Iwańczak, który za niedługo przyjmie święcenia diakonatu, a podczas tego spotkania koordynował wiele spraw.

Młodych dziś odwiedził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Dziękował za ich zaangażowanie i wyrażał wdzięczność za ich obecność w życiu Kościoła.

Podziel się cytatem

Reklama

- Arcybiskup wykazuje ojcowską troskę o wspólnotę, o młodych, o Kościół. To nas umacnia w dalszej posłudze i służbie Panu Bogu. Czujemy, że jesteśmy bliscy sercu naszego metropolity - kontynuuje prezes KSM ACz. Jeden z najmłodszych uczestników spotkania - 11-letni Alan z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie mówi, że to spotkanie przybliżyło go do wstąpienia w szeregi wspólnoty w przyszłości.

- Jeszcze nie mam odpowiedniego wieku, aby być w KSM-ie, ale jestem już ministrantem. Spotkałem tu dziś wielu nowych ludzi. Dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy podczas Q&A. Dobrze by było, żeby takich spotkań był więcej - mówi 11-latek.

- Dzięki uprzejmości i sercu rektora seminarium ks. Ryszarda Selejdaka i otwartości naszych kleryków mogliśmy dziś wiele zrobić i pokazać, że Kościół żyje, jest piękny, jest każdego z nas. Mamy nadzieję, że przyniesie to owoce na przyszłość - kończy prezes Kamila.

Więcej w edycji częstochowskiej „Niedzieli” 22 maja

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzków Nowy: Działają w imieniu Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

neoprezbiterzy

Beata Pieczykura/Niedziela

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej „za wielką cenę zostali nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” i pragną polecać Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest patronem ich rocznika. Z tej racji spotkali się po raz pierwszy po otrzymaniu święceń kapłańskich (co miało miejsce w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego) 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana, w kościele pod wezwaniem tego świętego męczennika w Gorzkowie Nowym. Sprawowali Mszę św. we wspólnocie wiernych, która w uroczystość odpustową modliła się przez orędownictwo świętego patrona, aby uzyskać błogosławieństwo i łaskę w duchu wdzięczności na tego życie i to, że wybrał to miejsce. Mszę św. ubogacił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Różańcowej z Kotowic.

Posłani do swoich pierwszych parafii po 2 miesiącach pracy duszpasterskiej podkreślają, że pierwsze, najważniejsze i najmocniejsze doświadczenie z tego czasu to pewność, że to Bóg żywy działa, a nie człowiek, działa przez ręce kapłańskie w sakramentach pokuty i pojednania oraz Mszy św. Na zakończenie neoprezbiterzy prosili o modlitwę w ich intencji, a także miejscowego proboszcza ks. kan. Bogumiła Kowalskiego, wszystkich kapłanów oraz o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło robotników w Winnicy Panu, aby wierni nie musieli szukać kapłana

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś usłyszeć o twojej miłości?

2022-05-25 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

www.voxdomini.com.pl

Matka Boża z Medjugorie

 Matka Boża z Medjugorie

Dziś, kiedy Jezus w tej Ewangelii z taką mocą wyznaje nam swoją miłość, a my odkrywamy (może z oporami), jak bardzo potrzebujemy tego wyznania, zadajmy też sobie pytanie, czy ktoś nie potrzebuje wyznania miłości – upewnienia o tym, że się liczy, że jest ważny – z naszej strony.

Gdy On to mówił, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: «Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś!». Lecz On rzekł: «Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je». Łk 11,27-28

CZYTAJ DALEJ

Bp Szyrokoradiuk: Pan Bóg ma swoje plany, nie tylko Putin

2022-05-27 16:22

[ TEMATY ]

Putin

NKWD

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Тайна віри

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk wyraził nadzieję na nastanie sprawiedliwego pokoju i na prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, które uosabia Kreml. Dodaje przy tym, że w jego działaniu nic nie zmieniło się od 1917 roku: nadal postępowaniem kieruje kłamstwo i dążenie do wyniszczenia ludzi.

„Niebezpieczeństwo zawsze jest wielkie, bo wiemy, do czego zdolna jest Rosja. Ale Pan Bóg ma jeszcze swoje plany, nie tylko Putin. Organizujemy wsparcie humanitarne i dużo pomagamy również przez Caritas, bo bieda rośnie. Ludzie nie mają pracy. Wiele osób przybyło z bardziej zapalnych regionów. Odczuwamy solidarność Kościoła z całego świata, szczególnie z Polski, Niemiec i Austrii. Sam papież wspiera nas nie tylko modlitwą, ale też pomocą okazywaną Kościołowi w praktyczny sposób. To nas bardzo podtrzymuje” – podkreślił bp Szyrokoradiuk w rozmowie z Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję