Reklama

Kościół

16 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

W 1769 roku ołtarz, w którym znajdował się obraz Matki Boskiej Janowskiej został obdarowany specjalnymi przywilejami. Pięć lat później, 29 maja 1774 - odbyła się koronacja cudownego obrazu wraz z uroczystą konsekracją kościoła pod przewodnictwem abpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Srebrne sukienki i korony ufundowała rodzina Potockich.

Początek XX wieku dla tutejszego sanktuarium otworzył etap działalności Sióstr ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi, które w okresie międzywojennym opiekowały się sierotami.

Reklama

Lata drugiej wojny światowej okazały się trudne dla sanktuarium i dla samego Cudownego Obrazu Matki Bożej. W 1945 roku większość mieszkańców polskiego pochodzenia była zmuszona do opuszczenia tych terenów. Wraz z nimi wyjechał ostatni administrator parafii ks. Władysław Siemaniów, który udał się do Prochowic pod Wrocławiem. W tym czasie zostały zabrane paramenty oraz czczony obraz Matki Bożej Janowskiej. Rok później sanktuarium zostało zamknięte przez władze sowieckie i przekształcone w bibliotekę.

W 1990 roku zniszczone sanktuarium zostało zwrócone wiernym. Cztery lata później, 28 lipca 1994 r. arcybiskup Marian Jaworski podczas poświęcenia odnowionej polichromii umieścił w świątyni kopię obrazu Matki Bożej Janowskiej a jego następca, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki rekoronował kopię cudownego obrazu Matki Bożej Janowskiej. Było to 10 sierpnia 2014 r. Reaktywacja Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie nastąpiła 31 maja 2017 r.

Królowo Pokoju , czczona w janowskim sanktuarium, módl się za nami.

2022-05-16 13:03

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor uniwersytetu we Lwowie: Ukraińcy są pełni podziwu wobec tego co robi dla Ukrainy Polska i Polacy

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Polacy

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

Najbardziej potrzebujemy wsparcia modlitewnego a także tego, aby Kościół katolicki w Polsce bardziej wspierał i podtrzymywał aktywnie działania polskiego rządu, jakie podejmuje on na arenie międzynarodowej w stosunku do Ukrainy - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie. Podkreślił, że Ukraińcy są pełni podziwu wobec tego co czyni w tym kierunku Polska i Polacy, którzy doskonale rozumieją Ukrainę i wspierają na arenie międzynarodowej.

KAI: Jak Ksiądz Rektor ocenia obecną sytuację na Ukrainie?

CZYTAJ DALEJ

Hiroszima: Dzięki Maryi przetrwali nuklearny armagedon

Nie mieli prawa przeżyć. Powinni spłonąć lub umrzeć na chorobę popromienną. Dzięki Maryi jednak przetrwali nuklearny armagedon.

W Hiroszimie 6 sierpnia 1945 r. wydarzyło się coś, co przekracza ludzkie pojęcie i przekonuje nas o istnieniu siły potężniejszej od broni masowego rażenia, która rozdziera atomy na śmiercionośne cząsteczki. Żeby uświadomić sobie potęgę tej siły, musimy spojrzeć na skutki eksplozji bomb, które Amerykanie zrzucili na Japonię – w ciągu jednej chwili Hiroszima i Nagasaki praktycznie przestały istnieć.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

KAI: Jak Ksiądz Biskup zareagował na artykuł z „Newsweeka”, w którym został oskarżony o molestowanie 8-letniego chłopca?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję