Reklama

Kościół

Delegacja Caritas z wizytą w Ukrainie

Mija 100 dni wojny w Ukrainie. Caritas Polska od początku działań wojennych niesie pomoc Ukraińcom. W pierwszych dniach czerwca do Ukrainy udali się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, aby na miejscu ocenić aktualne potrzeby i z ukraińskimi partnerami zaplanować dalsze działania.

[ TEMATY ]

Ukraina

Caritas Polska

wojna na Ukrainie

Materiały prasowe Caritas Polska

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z duchowieństwem w Brzuchowicach w obwodzie lwowskim, gdzie podczas mszy świętej z udziałem m.in. metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, bp. Edwarda Kawy, księży archidiecezji lwowskiej i licznie zgromadzonych ministrantów, modlono się o pokój dla Ukrainy. Następnie odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu dotychczasowych działań pomocowych, podjętych przez instytucje kościelne w związku z wojną w Ukrainie.

Od pierwszych chwil w akcji

Ks. Marcin Iżycki przypomniał pierwsze inicjatywy Caritas po wybuchu wojny, m.in. rozmieszczenie przy przejściach granicznych Namiotów Nadziei, w których wolontariusze udzielali wsparcia tysiącom uchodźców; pomoc żywnościową; pomoc w transporcie i zakwaterowaniu. Podziękował za współpracę ukraińskim partnerom – dyrektorom diecezjalnych Caritas oraz kierownictwu Caritas-Spes i Caritas Ukraina – którzy sprawnie zorganizowali dystrybucję pomocy płynącej z Polski. Poinformował o uruchomieniu w Polsce ponad 20 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których wsparcie znajdują uchodźcy z Ukrainy.

– Udzielamy tam pomocy m.in. rzeczowej, językowej, w znalezieniu pracy – wyjaśniał ks. Marcin Iżycki. Wspomniał również o wakacyjnym wypoczynku dla ukraińskich dzieci. – Organizujemy w tym roku, jako Caritas w Polsce, wakacje dla 12 tys. dzieci, w tym dwóch tysięcy dzieci uchodźczych z Ukrainy; będzie też spora grupa dzieci, które przyjadą do nas z Ukrainy właśnie na wakacje.

Dwa miliony euro na nowe programy

Dyrektor Caritas Polska zapowiedział też kolejne przedsięwzięcia związane z pomocą dla Ukrainy – uruchomienie programu typu cash assistance, na wzór realizowanego na Bliskim Wschodzie programu Rodzina Rodzinie, o wartości 1 mln euro, a także projektu polegającego na udzielaniu pomocy psychologicznej (jego wartość również wyniesie 1 mln euro). Dofinansowanie na realizację obu projektów otrzymają ukraińskie diecezje.

Reklama

– Pilotażowa implementacja programu Rodzina Rodzinie, w ramach której polskie rodziny obejmą wsparciem rodziny ukraińskie, zostanie uruchomiona w jednej diecezji, najpóźniej w lipcu – poinformował dyrektor Caritas Polska. Dodał, że kontynuowany będzie projekt „Paczka dla Ukrainy”, w ramach którego do ukraińskich rodzin już trafiły tysiące przygotowanych przez Polaków paczek z żywnością i artykułami higienicznymi. Ks. Iżycki skierował podziękowania do abp. Mieczysława Mokrzyckiego i bp. Edwarda Kawy za organizację współpracy po stronie ukraińskiej oraz do polskich biskupów i dyrektorów Caritas diecezjalnych, za bezprecedensowy wysiłek organizacyjny podjęty w celu zapewnienia wsparcia poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie.

Stronie polskiej dziękował m.in. ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas-Spes. Jak relacjonował, jego organizacja objęła pomocą po wybuchu wojny ponad pół miliona osób, korzystając ze wsparcia m.in. Caritas Polska, która w swojej warszawskiej siedzibie udzieliła gościny przedstawicielom Caritas-Spes, aby umożliwić jak najsprawniejsze przekazywanie pomocy humanitarnej z Polski i innych krajów do Ukrainy.

W ramach wizyty polska delegacja odwiedziła magazyn Caritas-Spes we Lwowie, gdzie jest przysyłana, dzielona i wysyłana dalej pomoc humanitarna napływająca m.in. z Polski, w programie przewidziano także m.in. spotkania z uchodźcami w ośrodkach na terenie Ukrainy.

Podziel się cytatem

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-06-04 09:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czekali na pociąg, przyleciała rakieta

Niedziela wrocławska 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

świadectwo

wojna na Ukrainie

Marzena Cyfert/Niedziela

Od lewej: Rosa, p. Margarita i Kasia – opowiadają o doświadczeniach wojny na Ukrainie

Od lewej: Rosa, p. Margarita i Kasia – opowiadają o doświadczeniach wojny na Ukrainie

Wiele instytucji i prywatnych osób angażuje się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie. W parafii św. Jadwigi na Kozanowie włączyli się w nią duszpasterze i wierni. Domy wielu z nich stanowią miejsca przeładunkowe darów i miejsca postojowe dla grup uchodźców.

Kasia, pochodząca z Ukrainy tegoroczna maturzystka, jest jedną z koordynatorek takiej pomocy. Pomaga również w kontakcie z osobami, które opuściły Ukrainę. Dzięki jej pośrednictwu możemy poznać również świadectwa uchodźców wojennych. Powtarza się w nich niedowierzanie, że to wszystko się dzieje, ale również wdzięczność za okazywaną pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję