Reklama

Niedziela Świdnicka

Pieszyce. Diecezjalny wieczernik

Uwielbienie, konferencja, Msza święta z biskupem Markiem oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tak wyglądało diecezjalne czuwanie grup, ruchów i wspólnot w Pieszycach przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

ks. Mateusz Kulig

Pieszyce

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

ks. Mirosław Benedyk

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna "Effatha" ze Strzegomia

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna Effatha ze Strzegomia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wspólnej modlitwy w kościele św. Antoniego od kilku tygodni zachęcał diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym i miejscowy wikariusz ks. Mateusz Kulig, który wspólnie z Agnieszką Lesiów – liderką Odnowy ze Strzegomia, prowadził modlitwę uwielbienia. – Bóg chce, abyś zawsze był blisko Niego i nigdy nie czuł się samotny i opuszczony. On chce, żebyś wiedział i zawsze pamiętał o tym, że w Jego oczach jesteś wyjątkowy. A ponieważ jesteś stworzony na obraz i podobieństwo Boga, więc jesteś najpiękniejszy ze wszystkich stworzeń – mówił.

xmb

Ks. Mateusz Kulig i Agnieszka Lesiów, prowadzą modlitwę uwielbienia

Ks. Mateusz Kulig i Agnieszka Lesiów, prowadzą modlitwę uwielbienia

Budowanie na emocjach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten sam kapłan następnie wygłosił konferencję o emocjonalnym przeżywaniu wiary. – Emocje z jednej strony mogą podprowadzić nas pod wiarę, ale nie wolno na nich budować. Może się zdarzyć tak, że ktoś nas zdenerwuje, albo wpadniemy w kryzys, wtedy zaczynamy wątpić i wiara oparta na emocjach jest zagrożona – tłumaczył kapłan, wskazując, że emocje są tylko dodatkiem, bardzo potrzebną częścią naszego życia, jednak nie nadrzędną – dlatego należy mieć nad nimi pełną kontrolę, dostrzegać je, rozumieć, ale panować nad zachowaniem.

Moc i narzędzie

Centralnym punktem pieszyckiego spotkania była Msza święta o północy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który przypomniał, że skuteczność głoszenia słowa Bożego nie zależała od apostołów, którzy byli jedynie narzędziem, a brała się z mocy Ducha Świętego. - Apostołowie po ludzku nie wykazali się żadnymi szczególnymi zdolnościami, a jednak za ich przyczyną Ewangelia rozprzestrzeniła się po całym świecie i nabrała jeszcze większej mocy – stwierdził biskup, przypominając, że po dzień dzisiejszy tym narzędziem i nosicielem mocy jest Kościół. - Cieszę się, że do takiego Kościoła należę. Bramy piekielne go nie przemogą! Co nam pozostaje na dzisiaj? Dać się poprowadzić Duchowi Świętemu! Uśmiechajmy się do świata, pomagajmy sobie nawzajem, bądźmy mężnego ducha – podsumował biskup świdnicki, który na zakończenie udzielał indywidualnego błogosławieństwa z nałożeniem rąk.

Reklama

xmb

Wielbiono także tańcem

Wielbiono także tańcem

Dodajmy, że nad bezpiecznym przebiegiem spotkania i dobrą atmosferą, czuwał gospodarz parafii ks. prał. Edward Dzik.

Więcej miejsc modlitwy

Tego samego wieczoru wigilijne czuwania odbyły się w wielu kościołach całej diecezji. W katedrze Mszy św. połączonej z pierwszymi nieszporami i dłuższą liturgią słowa, przewodniczył neoprezbiter ks. Krystian Stasiak, udzielając na zakończenie błogosławieństwa prymicyjnego. W Bystrzycy Kłodzkiej modlitwa zakończyła się wspólną agapą. W Nowej Rudzie odśpiewano charakterystyczny dla Kościołów wschodu akatyst. Z Wir na Ślężę wyruszyła Droga Światła. Modlitewne spotkania odbyły się także w Doboszowicach, Kudowie – Zdroju, Krajanowie, Walimiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Głuszycy czy obu ząbkowickich parafiach.

xmb

Ks. Krystian Stasiak podczas Mszy Wigilii Zesłania Ducha Św. w katedrze świdnickiej

Ks. Krystian Stasiak podczas Mszy Wigilii Zesłania Ducha Św. w katedrze świdnickiej
2022-06-07 01:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokazać światu, że Bóg kocha

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Monika Jaworska

Msza św. z okazji dnia jedności i jubileuszu wspólnoty „Radość”

Msza św. z okazji dnia jedności i jubileuszu wspólnoty „Radość”

W Dzień Jedności wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Bielsko-Żywieckiej dziękowano za 40-lecie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Radość” z Cieszyna.

Spotkanie odbyło się kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Mszy św. przewodniczył miejscowy proboszcz i dziekan ks. Jacek Gracz w koncelebrze z duszpasterzami Odnowy.

CZYTAJ DALEJ

Wzór chrześcijanina

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Benedykt XVI podczas Mszy św. kanonizacyjnej, 3 czerwca 2007 r., podkreślił, że opiece św. Szymona z Lipnicy zostają zawierzeni ci, którzy „cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej”. Papież zaznaczył, że Szymon, „przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.

CZYTAJ DALEJ

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję