Reklama

Niedziela Legnicka

Pogrzeb śp. ks. kan. Władysława Janickiego

Dzień 20 czerwca 2022 r., był dniem uroczystości pogrzebowych śp. (emerytowanego) kan. gremialnego Legnickiej Kapituły Katedralnej ks. Władysława Janickiego.

Miejscem Mszy i modlitwy pogrzebowej była bazylika św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, przy której, w niedalekiej odległości mieszkał przez ostatnie lata swojego życia na emeryturze ks. Kanonik.

Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w gronie 20 koncelebransów i licznego grona wiernych, które tworzyły osoby miejscowej parafii, jak również z tych w których Zmarły pracował wcześniej.

Żegnany był przez przedstawicielkę Rady Parafialnej; ks. Jana Pazgana proboszcza parafii Rudna, która była dla Zmarłego ostatnią przed przejściem na emeryturę; ks. Marka Babuśkę proboszcza parafii w Strzegomiu. Odczytane zostały także kondolencje przesłane przez Biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, oraz ks. Adama Golca pallotyna, obecnie pracującego w Rzymie, a pochodzącego z Damianowa, filii parafii w Konarach, w której ks. Władysław był proboszczem.

- Wszystko jest łaską Boga. Jego łaską jest też to, że mogliśmy być świadkami pięknego, niezwykle ofiarnego kapłańskiego życia ks. Władysława Janickiego, przyjaciela Jezusa i przyjaciela ludzi. Dlatego gromadzimy się aby podziękować za jego spełnione życie - mówił biskup świdnicki Marek Mendyk podczas sprawowanej Eucharystii.

- Rok temu cieszyliśmy się z nim 80. rocznicą urodzin. Przeżywał ją bardzo, wzruszał się, cały czas tylko dziękował. Ileż miał powodów do podziękowań: za swoje życie, za kapłaństwo, za rodziców, za rodziny. Zawsze budowaliśmy się jego postawą. Dzisiaj licznie uczestniczymy w ostatnim pożegnaniu. Nie rozpaczamy. Bo w duchu wiary przyjmujemy że ta ofiara się Panu Bogu się podoba i przyjmuje go do siebie. Drogi ks. Władysławie. Chcemy żebyś wiedział, że na długo pozostaniesz w naszych sercach. Modlimy się za ciebie, by Nieśmiertelny Król wieków, przyjął cię do swoich przyjaciół w niebie. Ale też prosimy, wstawiaj się za nami, bo teraz możesz więcej niż wtedy, kiedy byłeś pośród nas, kiedy z nami się modliłeś, do nas uśmiechałeś… Wstawiaj się za nami, abyśmy do końca swoich dni, wypełnili swoje życiowe powołanie. Do zobaczenia w gronie przyjaciół Boga w niebie – dodał Bp Marek.

Reklama

śp. ks. Władysław Janicki - urodził się w 1941 r. w Gogołowie (diec. przemyska). W 1948 r. rozpoczął naukę w SP w Poniatowicach. W 1955 r. rozpoczął naukę w LO w Sycowie. W 1959 r. po zdaniu matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana został 29 czerwca 1965 r. przez bpa Pawła Latuska, w Poniatowicach, w nowo wybudowanym wtedy kościele.

Jako wikariusz pracował w parafiach: w Miliczu (1965-68), pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie (1968-73), Wrocławiu-Leśnicy (1973-77) i w Sycowie (1977). W tym samym roku przybył do parafii w Konarach, w której od 1978 r. został ustanowiony proboszczem. Pracował w niej przez 24 lata. W międzyczasie, za gorliwą pracę duszpasterską odznaczony został tytułem kanonika EC (1985 r.) i RM (1990 r.). Natomiast w nowo utworzonej diecezji legnickiej, został włączony do grona kanoników honorowych (2004 r.) a następnie gremialnych Kapituły Katedralnej (2011 r.)

W 2001 r. został przeniesiony i objął probostwo w parafii w Rudnej, które pełnił do roku 2016, kiedy przeszedł na emeryturę. W międzyczasie, szczególnie uroczyście obchodził w 2015 r. Złoty Jubileusz Kapłaństwa, w parafii w Konarach, jako pierwszej w której został ustanowiony proboszczem.

Na emeryturze, osiadł w Strzegomiu i w tamtejszej bazylice, służył w miarę swoich sił posługą kapłańską.

15 czerwca 2022 r., w 81 roku życia i 57 roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności.

Po uroczystościach pogrzebowych, trumna z jego ciałem, została złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Świdnickiej w Strzegomiu.

Zmarłego ks. Kanonika polecamy pamięci modlitewnej i składamy wyrazy współczucia Wszystkim których ta śmierć dotknęła.

Reklama


  


2022-06-21 19:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową na dróżkach rokitniańskich. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Adrian Put.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję