Reklama

Ich patronem - święty Florian

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 20

GRAZIAKO

Święty Florian - oficer wojsk rzymskich, zamordowany za wiarę 4 maja 304 r. - patron archidiecezji wiedeńskiej, w Europie uznawany jest za patrona strażaków i hutników. W 1184 r. relikwie św. Floriana sprowadzono do Krakowa, a jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to pożar strawił całą dzielnicę Kleparz w Krakowie, zostawiając jedynie nietknięty kościół św. Floriana z jego relikwiami. Odtąd zaczęto czcić św. Floriana w całej Polsce jako patrona od ognia i opiekuna hutników i strażaków. Obrazy i figury przedstawiające św. Floriana jako rzymskiego oficera z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, pomagającego przy gaszeniu domu lub kościoła, spotkać można przy świątyniach, na rynkach, przy domach i hutach w całej niemal Europie.

Wszedł w duchowe dzieje Krakowa

Reklama

Warto wspomnieć, że Papież Jan Paweł II w latach 1949-51 był wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie na Kleparzu. W specjalnym liście nadesłanym z okazji 800-lecia sprowadzenia relikwii do Krakowa, w 1984 r., Ojciec Święty napisał: „Florian nie będąc świętym polskim, wszedł jednak głęboko w duchowe dzieje Krakowa i całej naszej Ojczyzny (...). W czasie Jubileuszu św. Floriana wracamy w szczególny sposób pamięcią do tych wydarzeń, które stanowią bezcenne bogactwo naszego Kościoła i Narodu, jego historii i kultury. Sięgamy do tych korzeni i źródeł naszej duchowej tożsamości po to, byśmy jaśniej widzieli teraźniejszość i przyszłość, by dziedzictwo to w nas żyło, byśmy byli nim mocni i umieli je przekazywać nowym pokoleniom”.

Współcześni rycerze św. Floriana

Organizacje pożarnicze w Polsce swoim początkiem sięgają poprzednich stuleci, a strażacy od zawsze cieszyli się sympatią społeczeństwa. Od niepamiętnych czasów remizy Ochotniczych Straży Pożarnych stanowiły kolebkę życia religijnego i kulturalnego wsi, były ostoją polskości w czasach zaborów i wiary w minionych czasach totalitaryzmu. Strażacy stanowili i stanowią do dziś ozdobę wszystkich uroczystości kościelnych i państwowych.
Jak wspominają starzy druhowie, na przestrzeni lat zmieniło się oblicze wsi, zmienił się rodzaj zagrożeń, niestety, pozostało jedno - ludzka bezmyślność, będąca przyczyną wielu pożarów, nieszczęść i strat materialnych. Tak wielu ludzi, świadomie czy nie, lekceważy i niszczy dzieła Stwórcy i ludzki dorobek. Do takiego „grzechu przeciw ekologii” trzeba np. zaliczyć wypalanie przez rolników suchych traw, pozostawianie przez turystów otwartego ognia w lesie, wyrzucanie niedopałków z jadących pojazdów czy brak opieki nad dziećmi i ich zabawy z ogniem. Rozmawiając wielokrotnie ze strażakami, często mogłem usłyszeć ich życzenie, aby oprócz ciepłych słów i życzeń z okazji Dni Strażaka zarówno władze, jak i całe społeczeństwo zrozumiały potrzebę ochrony przeciwpożarowej i tę prawdę, że zapobieganie pożarom jest znacznie tańsze niż likwidacja skutków tragedii.

Liturgiczne wspomnienie

Jak co roku, 4 maja - w dniu św. Floriana - strażacy obchodzą swoje święto. Podczas uroczystych Mszy św. „rycerze św. Floriana” dziękują Bogu za przeżyte dni w służbie i proszą swojego patrona, aby żadne tragedie i kataklizmy nie nękały naszych domów i środowisk. Dni Strażaka były i są okazją do spotkań, odznaczeń, wspólnej zabawy i refleksji.
Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Floriana Męczennika życzymy wszystkim polskim strażakom opieki ich świętego patrona, zrozumienia u ludzii, docenienia przez społeczeństwo ich odpowiedzialnej służby, a dźwięki syren alarmowych nich zwiastują tylko radosne wydarzenia w historii lokalnych społeczności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję