Reklama

Świat

Patriarcha Cyryl: zrobię wszystko, aby nie dopuścić do śmierci cywilów na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

ARTUR STELMASIAK

Uczynię wszystko, co tylko będzie możliwe, aby przekonać tych wszystkich, w których rękach znajduje się władza, że nie wolno dopuścić do śmierci ludności cywilnej na drogiej mojemu sercu ziemi Ukrainy – zapewnił patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) napisał o tym w dzisiejszym przesłaniu do stojącego tymczasowo na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM), metropolity Onufrego oraz do biskupów, duchowieństwa i wiernych tego Kościoła.

Patriarcha Cyryl zaznaczył, że „z żalem, niepokojem i bólem” spogląda na to, co się obecnie dzieje na Ukrainie. Według niego „waśnie polityczne prowadzą do konfrontacji i podziałów wśród ludzi, w tym także tych, związanych wspólną wiarą”. Zagrożone jest samo istnienie Ukrainy jako jednolitego państwa, a obecne wydarzenia są wynikiem wewnętrznego kryzysu politycznego, niezdolności różnych sił społeczno-politycznych do rozwiązania istniejących w kraju problemów bez stosowania przemocy – zauważył patriarcha.

Zwierzchnik RKP zwrócił uwagę, że wiernymi tego Kościoła są ludzie o różnych poglądach i przekonaniach politycznych, łącznie z tymi, którzy znajdują się obecnie po różnych stronach barykady. Kościół nie opowiada się po żadnej ze stron walki politycznej, ale jego obowiązkiem jest troska o tych, którzy padają ofiarami przemocy, potrzebują obrony i których życie jest zagrożone – stwierdził patriarcha Cyryl.

W dalszej części dokumentu, będącego formalnie odpowiedzią na wcześniejszy list metropolity Onufrego, zapewnił jego i „naszych ukraińskich wiernych”, że uczyni wszystko, co będzie mógł, „aby przekonać tych wszystkich, którzy dzierżą władzę", że nie wolno dopuścić do śmierci cywilnej ludności na drogiej jego sercu ziemi Ukrainy.

Zdaniem Cyryla, krew przelana w Kijowie i innych miastach Ukrainy, „jest owocem nienawiści, którą uczestnicy konfrontacji z różnych stron pozwolili wrogowi rodzaju ludzkiego wyhodować w swych sercach”. Patriarcha życzył, aby „Pan powstrzymał każdą rękę, podniesioną z zamiarem wyrządzenia bólu i cierpień, a udzielił błogosławieństwa tym, którzy bronią pokoju”.

Reklama

Autor przesłania podkreślił, że nikt spośród mieszkańców Ukrainy nie powinien czuć się obco w swym domu rodzinnym, niezależnie od języka, którym się posługuje. „Nie wolno dopuścić do dalszej polaryzacji społeczeństwa, wzrostu przemocy przeciw cywilom, ale całej ludności należy zapewnić realizację jej praw i swobód, łącznie z prawem do udziału w podejmowaniu dziejowych decyzji” – napisał Cyryl. Dodał, że obowiązkiem sprawujących władzę jest niedopuszczenie do przemocy i bezprawia. "Naród ukraiński winien sam, bez wpływów zewnętrznych, określać swą przyszłość” - czytamy w dokumencie.

Według głowy RKP, braterstwo narodów rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego jest rzeczywistością, wywalczoną przez historię i wiele pokoleń ich przodków. „Rzeczywistość ta, żyjąca w naszych sercach, winna określić naszą przyszłość i nie wolno składać jej na ołtarzu doraźnych interesów” – podkreślił patriarcha.

Nawiązując do przypadającej dzisiaj we wschodnim chrześcijaństwie Niedzieli Przebaczenia zaapelował gorąco do wszystkich braci w Chrystusie o wzajemne wybaczenie i zrozumienie siebie. A sprawujących władzę wezwał, aby nie dopuścili do przemocy wobec pokojowych obywateli.

Przesłanie Cyryla stanowiło odpowiedź na list strażnika Tronu Metropolii Kijowskiej, metropolity czerniowieckiego i bukowińskiego Onufrego z 1 marca. Ostrzegł w nim, że jeśli podana tego dnia przez czynniki oficjalne Rosji zapowiedź wprowadzenia na Ukrainę „ograniczonego kontyngentu wojsk rosyjskich” spełni się, „narody ukraiński i rosyjski zostaną wciągnięte w konfrontację, która będzie miała katastrofalne skutki dla naszych krajów”.

Reklama

Tymczasowy zwierzchnik UKP PM poprosił głowę RKP, aby zrobił wszystko, co w jego mocy, by nie dopuścić do przelewu krwi na terenie kraju. Zaapelował też, aby patriarcha wypowiedział się nt. zachowania integralności terytorialnej Ukrainy.

Podobny apel Onufry wystosował w tym samym dniu do prezydenta Rosji Władimira Putina. Odwołując się do jego wiary prawosławnej i przypominając, że jest on gwarantem przestrzegania praworządności przez to wielkie państwo, zaapelował, by „stanął na drodze podziałów oraz nie dopuścił do przelewu krwi i bratobójczej walki narodów, które wyszły z jednej staroruskiej chrzcielnicy [tzn. z Rusi Kijowskiej – KAI]”.

2014-03-02 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.

W liście, który udostępniono we wtorek watykanistom, zaoferowano papieżowi pomoc w zorganizowaniu takiej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję