Reklama

Niedziela Lubelska

Obdarz nas pokojem

Magdalena Szymaszek - Naumiuk

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Uchodźcy i mieszkańcy Lublina wspólnie obchodzili Światowy Dzień Uchodźcy.

Prawie dziesięciominutowe błaganie „Donna nobis pacem” (obdarz nas pokojem) wypełniło w niedzielę, 19 czerwca, kościół św. Michała Archanioła w Lublinie na zwieńczenie obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Pieśń zawierała tylko trzy słowa: „Obdarz nas pokojem”, ale dogłębnie wyrażała nastrój modlących się uczestników.

Misterium muzyki i modlitwy

Przejmujący i błagalny utwór został specjalnie skomponowany na Dzień Uchodźcy. Jest dziełem lubelskiej organistki Natalii Zanni-Lewandowskiej. Oprócz autorki wykonawcami byli członkowie zespołu „The Snopkers Ensemble”, a wśród głosów usłyszeliśmy pełną gamę sopranów, altów, tenorów i basów. Ponad godzinne misterium muzyczno-modlitewne stworzyły też wybitne dzieła religijne innych mistrzów, „Z głębokiej nędzy wołam do Ciebie Panie” Felixa Mendelssohna czy „Ubi caritas et amor” („Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam jest Bóg”) Maurice Durufle. W trakcie misterium psalmy recytowali w swoich językach migranci i uchodźcy Anna Sanga z Tanzanii i Lidia Pawłowycz z Ukrainy. Modlitwę poprowadzili m.in. ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała i ks. Grzegorz Brudny, proboszcz ewangelickiej parafii Świętej Trójcy w Lublinie. Była to piękna i głęboka prośba o pokój dla wszystkich, którzy doświadczają dramatu wojny i wypędzenia.

W duchu wskazań Franciszka

Przedstawiając stosunek Kościoła wobec uchodźców, Ojciec Święty sformułował cztery podstawowe zasady: przyjąć, ochronić, integrować i promować. Zwłaszcza te dwa ostatnie pryncypia widoczne były w trakcie prawykonania Oratorium Jazzowego, także w niedzielę 19 czerwca. Ponad 500 osób wysłuchało ośmiu kompozycji złączonych w całość ewangelicznym mottem „Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25, 35). Autorem muzyki do oratorium jest Aleksandra Kutrzepa i jej kwartet jazzowy; słowa napisał młody lubelski twórca Jan Wąsak. Wszystko powstało specjalnie na tegoroczny Dzień Uchodźcy. Muzykom towarzyszył chór Kairos wraz z założycielem i liderem zespołu Borysem Somerschafem, jedyny w Polsce męski chór, który wykonuje fragmenty liturgii cerkiewnej, ormiańskiej czy gruzińskiej. Na widowni zasiedli uchodźcy z kilku krajów, którzy znaleźli schronienie w Lublinie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kurdystanu, Etiopii, Erytrei, Białorusi i Ukrainy (najliczniej). Obok nich zasiadały polskie rodziny; to one przyjęły przybyszów do swoich domów, wypełniając faktami wezwanie Chrystusa „Bo byłem przybyszem …”. Słuchaczem był także bp Adam Bab, sufragan naszej diecezji. Sama fabuła oratorium oparta jest o motyw wędrowca, zmuszonego do opuszczenia ojczyzny, z pełnym nadziei akordem końcowym „Cicha przystań, dom odbudowany, zmęczonego ducha rozpogodzi”. W trakcie koncertu dwa świadectwa przedstawili uchodźcy z Ukrainy, pani Oksana uciekająca z dwójką dzieci z Mikołajowa oraz pan Iwan, leczony w Lublinie ranny ukraiński żołnierz.

Reklama

Wspólnota nadziei

Według obliczeń ONZ na świecie obecnie jest ponad 100 milionów uchodźców, dotyczy to głównie państw Afryki i Azji, choć ostatnio dołączyli także Ukraińcy. Ich liczba zbliża się do 8 milionów, biorąc pod uwagę także tych, którzy zostali zmuszeni do przesiedlenia wewnątrz kraju. Wobec toczącej się nadal wojny w Ukrainie nasz region na długo jeszcze zostanie pierwszym bezpiecznym miejscem ucieczki dla Ukraińców.

Papieską ideę integracji i promocji uchodźców dobrze wyrażały tegoroczne obchody w Lublinie. Zarówno w trakcie oratorium jak i misterium, obok siebie zasiedli i uchodźcy i ci, którzy ich przyjęli, razem tworząc wspólnotę nadziei.

2022-07-02 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Św. Jadwiga zaprasza do Trzebnicy!

2022-09-29 17:40

Magdalena Lewandowska

Uroczystości Jadwiżańskie przyciągają co roku do Trzebnicy tysiące wiernych.

Uroczystości Jadwiżańskie przyciągają co roku do Trzebnicy tysiące wiernych.

Zbliżają się doroczne uroczystości jadwiżańskie, tym razem pod hasłem „Św. Jadwigo, orędowniczko pokoju, módl się za nami”.

Znamy ich dokładny program. Już 7 października o godz. 18.30 odbędzie się V Jadwiżański Wieczór Uwielbienia. Tydzień później, poza pielgrzymkami stanowymi, ważnym elementem obchodów będą nabożeństwa ku czci św. Jadwigi, z wykorzystaniem wizerunków przedstawiających żywot śląskiej patronki. Do 30 listopada w trzebnickim klasztorze Sióstr Boromeuszek można oglądać wystawę obrazów ks. Wacława Piszczka CM z Krakowa "Święta Jadwiga matka ludu śląskiego". Klasztor już przygotowuje się do ugoszczenia pielgrzymów, którzy 15 października będą w jego murach mogli skorzystać z poczęstunku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję