Reklama

Niedziela Lubelska

Obdarz nas pokojem

Magdalena Szymaszek - Naumiuk

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Uchodźcy i mieszkańcy Lublina wspólnie obchodzili Światowy Dzień Uchodźcy.

Prawie dziesięciominutowe błaganie „Donna nobis pacem” (obdarz nas pokojem) wypełniło w niedzielę, 19 czerwca, kościół św. Michała Archanioła w Lublinie na zwieńczenie obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Pieśń zawierała tylko trzy słowa: „Obdarz nas pokojem”, ale dogłębnie wyrażała nastrój modlących się uczestników.

Misterium muzyki i modlitwy

Przejmujący i błagalny utwór został specjalnie skomponowany na Dzień Uchodźcy. Jest dziełem lubelskiej organistki Natalii Zanni-Lewandowskiej. Oprócz autorki wykonawcami byli członkowie zespołu „The Snopkers Ensemble”, a wśród głosów usłyszeliśmy pełną gamę sopranów, altów, tenorów i basów. Ponad godzinne misterium muzyczno-modlitewne stworzyły też wybitne dzieła religijne innych mistrzów, „Z głębokiej nędzy wołam do Ciebie Panie” Felixa Mendelssohna czy „Ubi caritas et amor” („Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam jest Bóg”) Maurice Durufle. W trakcie misterium psalmy recytowali w swoich językach migranci i uchodźcy Anna Sanga z Tanzanii i Lidia Pawłowycz z Ukrainy. Modlitwę poprowadzili m.in. ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała i ks. Grzegorz Brudny, proboszcz ewangelickiej parafii Świętej Trójcy w Lublinie. Była to piękna i głęboka prośba o pokój dla wszystkich, którzy doświadczają dramatu wojny i wypędzenia.

W duchu wskazań Franciszka

Przedstawiając stosunek Kościoła wobec uchodźców, Ojciec Święty sformułował cztery podstawowe zasady: przyjąć, ochronić, integrować i promować. Zwłaszcza te dwa ostatnie pryncypia widoczne były w trakcie prawykonania Oratorium Jazzowego, także w niedzielę 19 czerwca. Ponad 500 osób wysłuchało ośmiu kompozycji złączonych w całość ewangelicznym mottem „Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25, 35). Autorem muzyki do oratorium jest Aleksandra Kutrzepa i jej kwartet jazzowy; słowa napisał młody lubelski twórca Jan Wąsak. Wszystko powstało specjalnie na tegoroczny Dzień Uchodźcy. Muzykom towarzyszył chór Kairos wraz z założycielem i liderem zespołu Borysem Somerschafem, jedyny w Polsce męski chór, który wykonuje fragmenty liturgii cerkiewnej, ormiańskiej czy gruzińskiej. Na widowni zasiedli uchodźcy z kilku krajów, którzy znaleźli schronienie w Lublinie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kurdystanu, Etiopii, Erytrei, Białorusi i Ukrainy (najliczniej). Obok nich zasiadały polskie rodziny; to one przyjęły przybyszów do swoich domów, wypełniając faktami wezwanie Chrystusa „Bo byłem przybyszem …”. Słuchaczem był także bp Adam Bab, sufragan naszej diecezji. Sama fabuła oratorium oparta jest o motyw wędrowca, zmuszonego do opuszczenia ojczyzny, z pełnym nadziei akordem końcowym „Cicha przystań, dom odbudowany, zmęczonego ducha rozpogodzi”. W trakcie koncertu dwa świadectwa przedstawili uchodźcy z Ukrainy, pani Oksana uciekająca z dwójką dzieci z Mikołajowa oraz pan Iwan, leczony w Lublinie ranny ukraiński żołnierz.

Reklama

Wspólnota nadziei

Według obliczeń ONZ na świecie obecnie jest ponad 100 milionów uchodźców, dotyczy to głównie państw Afryki i Azji, choć ostatnio dołączyli także Ukraińcy. Ich liczba zbliża się do 8 milionów, biorąc pod uwagę także tych, którzy zostali zmuszeni do przesiedlenia wewnątrz kraju. Wobec toczącej się nadal wojny w Ukrainie nasz region na długo jeszcze zostanie pierwszym bezpiecznym miejscem ucieczki dla Ukraińców.

Papieską ideę integracji i promocji uchodźców dobrze wyrażały tegoroczne obchody w Lublinie. Zarówno w trakcie oratorium jak i misterium, obok siebie zasiedli i uchodźcy i ci, którzy ich przyjęli, razem tworząc wspólnotę nadziei.

2022-07-02 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję