Reklama

Niedziela Lubelska

Obdarz nas pokojem

Magdalena Szymaszek - Naumiuk

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Uchodźcy i mieszkańcy Lublina wspólnie obchodzili Światowy Dzień Uchodźcy.

Prawie dziesięciominutowe błaganie „Donna nobis pacem” (obdarz nas pokojem) wypełniło w niedzielę, 19 czerwca, kościół św. Michała Archanioła w Lublinie na zwieńczenie obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Pieśń zawierała tylko trzy słowa: „Obdarz nas pokojem”, ale dogłębnie wyrażała nastrój modlących się uczestników.

Misterium muzyki i modlitwy

Przejmujący i błagalny utwór został specjalnie skomponowany na Dzień Uchodźcy. Jest dziełem lubelskiej organistki Natalii Zanni-Lewandowskiej. Oprócz autorki wykonawcami byli członkowie zespołu „The Snopkers Ensemble”, a wśród głosów usłyszeliśmy pełną gamę sopranów, altów, tenorów i basów. Ponad godzinne misterium muzyczno-modlitewne stworzyły też wybitne dzieła religijne innych mistrzów, „Z głębokiej nędzy wołam do Ciebie Panie” Felixa Mendelssohna czy „Ubi caritas et amor” („Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam jest Bóg”) Maurice Durufle. W trakcie misterium psalmy recytowali w swoich językach migranci i uchodźcy Anna Sanga z Tanzanii i Lidia Pawłowycz z Ukrainy. Modlitwę poprowadzili m.in. ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała i ks. Grzegorz Brudny, proboszcz ewangelickiej parafii Świętej Trójcy w Lublinie. Była to piękna i głęboka prośba o pokój dla wszystkich, którzy doświadczają dramatu wojny i wypędzenia.

W duchu wskazań Franciszka

Przedstawiając stosunek Kościoła wobec uchodźców, Ojciec Święty sformułował cztery podstawowe zasady: przyjąć, ochronić, integrować i promować. Zwłaszcza te dwa ostatnie pryncypia widoczne były w trakcie prawykonania Oratorium Jazzowego, także w niedzielę 19 czerwca. Ponad 500 osób wysłuchało ośmiu kompozycji złączonych w całość ewangelicznym mottem „Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25, 35). Autorem muzyki do oratorium jest Aleksandra Kutrzepa i jej kwartet jazzowy; słowa napisał młody lubelski twórca Jan Wąsak. Wszystko powstało specjalnie na tegoroczny Dzień Uchodźcy. Muzykom towarzyszył chór Kairos wraz z założycielem i liderem zespołu Borysem Somerschafem, jedyny w Polsce męski chór, który wykonuje fragmenty liturgii cerkiewnej, ormiańskiej czy gruzińskiej. Na widowni zasiedli uchodźcy z kilku krajów, którzy znaleźli schronienie w Lublinie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kurdystanu, Etiopii, Erytrei, Białorusi i Ukrainy (najliczniej). Obok nich zasiadały polskie rodziny; to one przyjęły przybyszów do swoich domów, wypełniając faktami wezwanie Chrystusa „Bo byłem przybyszem …”. Słuchaczem był także bp Adam Bab, sufragan naszej diecezji. Sama fabuła oratorium oparta jest o motyw wędrowca, zmuszonego do opuszczenia ojczyzny, z pełnym nadziei akordem końcowym „Cicha przystań, dom odbudowany, zmęczonego ducha rozpogodzi”. W trakcie koncertu dwa świadectwa przedstawili uchodźcy z Ukrainy, pani Oksana uciekająca z dwójką dzieci z Mikołajowa oraz pan Iwan, leczony w Lublinie ranny ukraiński żołnierz.

Reklama

Wspólnota nadziei

Według obliczeń ONZ na świecie obecnie jest ponad 100 milionów uchodźców, dotyczy to głównie państw Afryki i Azji, choć ostatnio dołączyli także Ukraińcy. Ich liczba zbliża się do 8 milionów, biorąc pod uwagę także tych, którzy zostali zmuszeni do przesiedlenia wewnątrz kraju. Wobec toczącej się nadal wojny w Ukrainie nasz region na długo jeszcze zostanie pierwszym bezpiecznym miejscem ucieczki dla Ukraińców.

Papieską ideę integracji i promocji uchodźców dobrze wyrażały tegoroczne obchody w Lublinie. Zarówno w trakcie oratorium jak i misterium, obok siebie zasiedli i uchodźcy i ci, którzy ich przyjęli, razem tworząc wspólnotę nadziei.

2022-07-02 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bukiety z ziół i kwiatów

2022-08-16 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Piętnastego sierpnia Kościół przypomina wiernym dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący o tym, że Maryja matka Chrystusa wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi nie opiera się na przesłankach biblijnych, ale na tradycji. Apostołowie otworzyli grób Maryi, nie znaleźli ciała, ale było tam mnóstro pachnących kwiatów i ziół. Na tej podstawie uwierzyli, że Maryja została wniebowzięta, czyli z ciałem i duszą zabrana przez swojego syna Jezusa Chrystusa do nieba – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjna próba sił w Kansas

2022-08-16 10:12

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Jak kształtują się opinie i nastroje amerykańskich katolików po czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej wyrok Roe v. Wade, który przez dekady gwarantował prawo do aborcji? Republikanie próbują czynić kolejne kroki na drodze walki o ochronę życia poczętego w USA.

W niedawnym referendum w stanie Kansas wyborcy odrzucili możliwość wpisania do stanowej konstytucji zapisów o zakazie dokonywania aborcji. Wyniki referendum okazały się zaskakujące dla obserwatorów życia publicznego USA i samych Amerykanów. W tym tradycyjnie konserwatywnym stanie prawie 60 proc. głosujących było przeciwnych wprowadzaniu takich przepisów.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z o. Timothym Radcliffe’em OP

2022-08-16 21:32

www.facebook.com/Dominikanie.Krakow/

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka"

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka

    Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka" działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie, zorganizowało w niedzielę 14 sierpnia br. spotkanie z ojcem Timothym Radcliffe'em OP - profesorem Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim

    Ojciec prof. przez 9 lat pełnił funkcję generała Zakonu Kaznodziejskiego. Wydarzenie to związane jest ze świętowaną rocznicą 800-lecia obecności dominikanów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję