Reklama

Wiara

22 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – zadośćuczynienie i przebłaganie za grzechy

W Starym Testamencie najwyższy kapłan skrapiał krwią zwierząt ołtarz przebłagalny, to znaczy złote wieko Arki Przymierza, aby odbudować przymierze z Bogiem, które często było łamane przez grzechy. Obecnie, z boskiego zrządzenia, odpuszczenie grzechów i pojednanie dokonuje się przez wiarę w Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Listu do św. Pawła Apostoła do Rzymian

…wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie. Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania dzięki wierze mocą Jego krwi. Chciał przez to wykazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej – za dni cierpliwości Bożej – wyrażała się w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który [żyje] dzięki wierze w Jezusa. (Rz 3, 23-26)

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Refleksja

W tej myśli, że Chrystus jest narzędziem przebłagania za nasze grzechy, odkrywamy na nowo sens tej nadziei, która przynosi radość współpracy z Chrystusem, właśnie w dziele zadośćuczynienia za grzechy. Wszystko dąży do tego celu, aby ponownie zjednoczyć się z Bogiem. W Starym Przymierzu, w liturgii przebłagania, krew ofiar zwierząt miała wyjątkowe znaczenie, właśnie dlatego, że była znakiem zadośćuczynienia i przebłagania. W Nowym Przymierzu wszystkie te ofiary zostały zastąpione przez jedną i jedyną ofiarę przebłagalną Chrystusa. W ten sposób koncepcja wynagradzająca mocy Krwi, jako podstawowego elementu każdej ofiary przebłagalnej, znajduje swój pełny i definitywny sens w śmierci Chrystusa. Chrystus przez przelanie swojej Krwi wypełnił w sposób doskonały i prawdziwy to, co starotestamentalne obrzędy mogły tylko oznaczać. W Liście do Hebrajczyków ukazany jest najwyższy kapłan, który wchodzi z krwią przebłagania do miejsca Świętego Świętych, jako prorocka zapowiedź Chrystusa, który przez własną Krew wstępuje do nieba, dokonując odkupienia człowieka, dając w ten sposób grzesznikowi na nowo możliwość i nadzieję przybliżenia się do Boga (por. Hbr 9, 11-12).

Z „Listu do Rzymian” św. Prymazjusza z Hadrumetu, biskupa (nr 3)

Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi. Chciał przez to pokazać, że dar zbawienia został ofiarowany darmo, aby nikt ani nie zatracił nadziei, ani się nie wywyższał swoimi zasługami, dlatego, że przebłaganie i odpuszczenie grzechów zostało dane za pośrednictwem Krwi Chrystusa, czyli w tym symbolu, którym była też krew zwierząt, ofiarowywanych w czasie Starego Przymierza, również na odpuszczenie grzechów.

Reklama

Dlatego Apostoł mówi, że okazał przez to sprawiedliwość swoją, ponieważ okazał swoją cierpliwość w oczekiwaniu na nasze nawrócenie; w ten sposób dokonuje się dla nas

miłosierne odpuszczenie grzechów, podczas gdy cierpiał za nie Ten, który grzechu nie popełnił, dlatego właśnie Bóg czyni wszystko ze sprawiedliwością. A zatem w sposób sprawiedliwy został odebrany diabłu człowiek, który był dłużnikiem swoich grzechów, ponieważ niesprawiedliwie zabił on Niewinnego. W ten sposób Bóg chciał okazać sprawiedliwość, która rodzi się z wiary, to znaczy Chrystusa. Znalazł sprawiedliwym tylko Jego i wszystko to, co On usprawiedliwił, ponieważ On nie znał grzechu i dlatego mógł grzech potępić.

Prośby

Ożywieni wiarą w Jezusa Chrystusa, który jest naszym przebłaganiem i odkupieniem, wołajmy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Za to, że ofiarowałeś się Ojcu za nas, jako wynagradzająca Ofiara za nasze grzechy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Za to, że swoją Krwią ożywiasz zawsze naszą nadzieję w Bogu:

Dziękujemy Ci, Panie.

Za to, że rozbudzasz w nas wrażliwość na potrzeby naszych braci i sióstr:

Dziękujemy Ci, Panie.

Jezu, który przez zasługi swojej Krwi wszedłeś do miejsca świętej obecności Boga Ojca i stałeś się dla nas nową i ożywczą drogą do nieba, udziel nam nadziei na przyszłość, którą Ty sam nam dałeś w swojej śmierci i zmartwychwstaniu. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-21 21:00

Ocena: +44 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – moc wierzącego

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Krzysztof Tadej

Jezus, oddający się Ojcu w ofierze krzyża, przywraca człowiekowi utracone zaufanie. Jego ofiara jest nieskończona i ma wartość uniwersalną.

Z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję