Reklama

Charyzmatyczny Pasterz Polonii

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 27

Podczas uroczystego wręczenia medalu
Katarzyna Artymiak

Podczas uroczystego wręczenia medalu<br>Katarzyna Artymiak

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji - bp Ryszard Karpiński otrzymał Medal za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Najwyższe odznaczenie przyznawane przez najstarszą w Polsce katolicką uczelnię Ksiądz Biskup otrzymał za promocję Uniwersytetu w środowiskach polonijnych.
Uniwersytecka uroczystość 30 maja br. rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez Laureata w kościele akademickim KUL-u. Następnie w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego odbyła się sesja naukowa dotycząca Polonii i duszpasterstwa emigracji, na którą złożyły się cztery wystąpienia. Prof. Jan Mazur przybliżył działania podejmowane przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS-u, ks. prof. Roman Dzwonkowski podjął się omówienia przemówień Jana Pawła II do Polonii i Polaków za granicą, ks. prof. Edward Walewander mówił o znaczeniu Kościoła katolickiego dla Polonii i Polaków na świecie, a ks. dr Józef Szymański - o skali oddziaływania duszpasterstwa polonijnego w Europie i obu Amerykach. W ceremonii wręczenia medalu licznie uczestniczyli biskupi, kapłani, Senat KUL-u wraz ze społecznością akademicką oraz rodzina i przyjaciele Księdza Biskupa.
Laudację dla charyzmatycznego Pasterza Polonii wygłosił ks. prof. Walewander, który przyrównał duszpasterską posługę bp. Karpińskiego do apostołowania św. Pawła. - Można powiedzieć, że pod jednym względem Laureat prześcignął Apostoła Narodów. Jemu i jego towarzyszom „Duch Święty zabronił głosić słowo w Azji”, a bp Karpiński otrzymał polecenie głoszenia słowa Bożego także w Azji. Jest biskupem w Polsce, a zarazem apostołem na całym świecie - zauważył.
Bp Karpiński niestrudzenie przypomina, że Polacy, którzy są rozsiani po całym świecie, potrzebują „pamięci rodaków w kraju”- jak mówił ks. prof. Walewander. Ta troska o zachowanie tożsamości narodowej Polaków na obczyźnie zyskała uznanie nie tylko w oczach przyznającego medal Senatu KUL-u, ale przede wszystkim ludzi, którzy każdego dnia spotykają się z życzliwością i serdecznością podróżującego Biskupa. Do podtrzymywania więzi z Polakami za granicą z pewnością przyczyniają się liczne wizyty duszpasterskie Księdza Biskupa, a także reportaże publikowane m.in. na łamach „Niedzieli”.
Wśród licznych życzeń i gratulacji, nadesłanych z różnych stron świata i osobiście składanych Laureatowi, nie zabrakło głosu Wielkiego Kanclerza KUL-u - abp Józefa Życińskiego. Lubelski Metropolita, dziękując bp. Karpińskiemu za posługę duszpasterską, zauważył, że „w sposób szczególny realizuje on to, o czym pisał Jan Paweł II w liście poświęconym apostolskiemu szlakowi Cyryla i Metodego, gdzie Apostołowie Słowian nieśli Ewangelię jako źródło wspólnoty wartości duchowych i źródło zespolenia trwalszego od wszelkich więzów”.
O swoim życiu i pracy „wędrowcy wśród wędrowców” mówił także sam bp Ryszard Karpiński. - Medal za Zasługi dla KUL-u jest dla mnie zobowiązaniem do dalszej pracy i do służby rodakom - podkreślił Ksiądz Biskup - a ta służba polega na podtrzymywaniu więzi z krajem ojczystym; więzi wiary i więzi kultury. Jan Paweł II często mówił, że w narodzie polskim te dwa elementy są połączone i sprzężone tak, że nie da się ich rozdzielić. Ja na różny sposób wśród emigracji mówię o tym, żeby ci ludzie byli świadomi skarbu wiary, który oni sami lub ich przodkowie wywieźli z ojczyzny, bo łatwo jest ten skarb zaprzepaścić.
Bp Karpiński wspominał też swoją „przygodę z KUL-em”, która rozpoczęła się jeszcze zanim został studentem katolickiej uczelni. Z wrodzonym humorem opisał także swoją drogę, którą od kilkudziesięciu lat podąża za Chrystusem, pracując wśród Polonii. Jako biskup pomocniczy był w ramach duszpasterstwa polonijnego 163 razy za granicą, w tym 63 razy jako delegat Komisji Episkopatu Polski.

BP RYSZARD KARPIŃSKI urodził się 28 grudnia 1935 r. w Rudzienku w diecezji lubelskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. w Lublinie. Studiował w Rzymie w latach 1963-69, najpierw w Papieskim Instytucie Biblijnym, potem na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza, gdzie uzyskał doktorat z teologii. Po powrocie do Polski był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. W 1971 r. Konferencja Episkopatu Polski skierowała go do pracy w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących; pełnił tę funkcję przez 14 lat. Brał udział w międzynarodowych zjazdach poświęconych problemom migracji ludności; kilkakrotnie towarzyszył delegatom Stolicy Apostolskiej w ich podróżach do Polski. 24 sierpnia 1985 r. został biskupem tytularnym Minervino Murge i biskupem pomocniczym lubelskim. W herbie umieścił statek płynący po morzu i słowa: „Viatoribus fer auxilium” (Nieś pomoc ludziom w drodze). W ramach Konferencji Episkopatu Polski był m.in. przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego, pełnił obowiązki przewodniczącego Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie; był także konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. 2 maja 2003 r. został delegatem KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję