Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja kielecka

Powitanie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

W sobotę 30 czerwca kilka tysięcy osób na czele z blisko 40 przedstawicielami Episkopatu Polski witało na placu Jana Pawła II przy bazylice katedralnej w Kielcach kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która przybyła z diecezji radomskiej. Przez 15 miesięcy będzie trwało nawiedzenie wspólnot wiernych diecezji kieleckiej. Uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. W telegramie nadesłanym na tę okazję z Watykanu przekazane zostały życzenia Ojca Świętego Benedykta XVI, by „spotkanie z Matką Bożą napełniło serce każdego nadzieją, radością i miłością”. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan, witając Matkę Bożą w kopii obrazu z Jasnej Góry, powiedział, że diecezjanie chcą uporządkować życie osobiste, rodzinne, społeczne życie świętokrzyskiej „małej ojczyzny” i „ojczyźniany dom”, by Maryja była jego królową. „Bramy serc, umysłów, wiosek i świątyń stoją otworem” - zapewnił.
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wezwał zgromadzonych na uroczystości, by nie wstydzili się Chrystusa i „Jego zbawczej miłości”. Apelował, by nie wahali się strzec świętości Boga, bronić Jego praw do świata, cenić sobie niedzielną Mszę św., życie sakramentalne, modlitwę i nie odeszli nigdy od tego, co ludzie nazywają pobożnością maryjną. Odniósł się także do aktualnego wciąż problemu lustracji duchowieństwa. - Po raz kolejny wykorzystano hasło lustracji, aby zaatakować Kościół, księży, którzy w czasach komunizmu byli kategorią szczególnej inwigilacji. Śledzeni i nękani nieustannie, znów stają dziś pod ostrzałem oskarżeń. Dobrze, że oczyszczą się tu ci, którzy powinni się oczyścić, ale fałszywe oskarżenia są szczególnie bolesne i niebezpieczne - podkreślał.
Wcześniej w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej żegnano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, po jej ponadrocznym nawiedzeniu diecezji radomskiej. Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp.

Reklama

Sympozjum u św. Barbary w Częstochowie

10-lecie powrotu paulinów

Z okazji 10. rocznicy powrotu ojców paulinów do parafii św. Barbary i św. Andrzeja w Częstochowie - 30 czerwca br. w bibliotece klasztoru Paulinów przy ul. św. Barbary odbyło się sympozjum historyczno-pastoralne. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: o. Leon Chałupka - administrator generalny Zakonu Paulinów, ks. kan. Rajmund Frydrych - proboszcz parafii św. Barbary w latach 1969-72 i 1980-97, o. dr Józef Płatek - były generał Zakonu Paulinów, o. Jan Tyburczy - zastępca administratora jasnogórskiego klasztoru, o. dr hab. Eustachy Rakoczy - rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Bogumił Sobuś - wiceprezydent Częstochowy, o. przeor Andrzej Kuster - proboszcz parafii i wicedziekan. Sympozjum poprowadził o. dr hab. Jan Mazur z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Referaty wygłosili: ks. prof. Jan Związek z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i dr hab. Andrzej Białkiewicz z Politechniki Krakowskiej. Wykład nieobecnego na sympozjum o. prof. Bazylego Degórskiego z Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie odczytał o. dr hab. Jan Mazur. Podczas sympozjum miała miejsce dyskusja panelowa nt. „Wyzwania na przyszłość w kontekście dokonań pastoralnych i konserwatorskich”.
Spotkanie uświetnił Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka oraz minirecital o. Nikodema Kilnara OSPPE.
W niedzielę 1 lipca abp Stanisław Nowak odprawił uroczystą Mszę św. w intencji wiernych z parafii św. Barbary w Częstochowie.

(M.K.)

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Powinny być symbole religijne

Żydzi powinni publicznie przyznać, że w Auschwitz cierpieli również chrześcijanie, którzy też zasługują na nagrobek i krzyż - uważa prof. Jonathan Webber, angielski antropolog, członek Europejskiego Stowarzyszenia Studiów o Holokauście. Swoje zdanie wyraził on podczas konferencji „Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność” w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Spotkanie odbyło się w dniach 2-3 lipca z okazji 60. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Prof. Webber przypomniał, że niektórzy Żydzi uważają, iż to złe i niewłaściwe, by chrześcijanie honorowali miejsca cierpienia innych chrześcijan przez modlitwę i stawianie krzyży. - Ci Żydzi nie mówią w moim imieniu - zaznaczył. - Żydzi powinni publicznie przyznać, że tu również cierpieli chrześcijanie.
Jego opinii gwałtownie sprzeciwił się prof. Israel Gutman, były więzień kilku obozów koncentracyjnych, który podkreślił, że jest to sztuczne tworzenie nieistniejących konfliktów. - Nie ma cierpienia chrześcijańskiego, nie ma żydowskiego. Jest cierpienie ludzi - argumentował główny historyk Yad Vashem w Jerozolimie. - Tu mieliśmy do czynienia z nienawiścią i mordem. Nie w stosunku do wszystkich, tylko do pewnych ludzi, a przede wszystkim Żydów. Tego trzeba uczyć, by to, co jest antysemityzmem, co istnieje w kulturze europejskiej przez setki lat i tak strasznie skutkowało, zostało wykorzenione.

Krótko

Sejm zakazał handlu w 12 dni świątecznych. Zakaz ma obowiązywać w Nowy Rok, święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, a także 25-26 grudnia - święta Bożego Narodzenia.

Kandydat PiS Jacek Jezierski został wybrany przez Sejm na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Do tej pory był on wiceprezesem Izby.

W Polsce we Mszy św. w niedziele uczestniczy 45,8 proc. katolików - o 0,8 proc. więcej niż przed rokiem. Najwyższa frekwencja jest na Podkarpaciu. Do Komunii św. przystępuje 16,3 proc. polskich katolików.

CBA zatrzymała szefów Centralnego Ośrodka Sportu. Przyłapano ich na przyjęciu łapówki. Dwaj urzędnicy byli bliskimi współpracownikami ministra sportu Tomasza Lipca. Jego los wisi na włosku.

Szczyt brukselski miał być sukcesem Polski, ale w miarę upływu czasu okazuje się, że wcale nie musi tak być. Chodzi o mechanizm blokowania decyzji, czyli tzw. Joaninę. Polscy negocjatorzy przekonywali, że swoiste liberum weto będzie możliwe nawet przez dwa lata, tyle że w dokumentach nie ma takiego zapisu. PO zgłosiła wniosek o wotum nieufności dla minister spraw zagranicznych Anny Fotygi.

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski z PiS został 5 lipca zawieszony w prawach członka partii za krytykę Anny Fotygi - minister spraw zagranicznych. W wywiadzie telewizyjnym prezydent Lech Kaczyński powiedział, że kończy z nim znajomość.

Wicepremier i minister edukacji Roman Giertych ogłosił nowy spis lektur. Nie ma w nim Gombrowicza, o którego w mediach rozpętała się burza. Zaprotestował również minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Sprawę po zasięgnięciu opinii u znawców literatury ma rozstrzygnąć premier.

Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, został głównym doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa państwa.

Radio Maryja otrzymało od KRRiTV przedłużenie koncesji na kolejne 10 lat. Rozgłośnia ma prawo do nadawania do 22 czerwca 2018 r.

Poprawia się sytuacja w transplantologii - doniosła „Rzeczpospolita”. Po kilkumiesięcznym załamaniu związanym z aferami w środowiskach medycznych znowu wzrasta liczba przeszczepów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję