Reklama

Kalwaria Zebrzydowska


Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 22

Polskie Madonny, Janusz Rosikoń

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest obok Łagiewnik najważniejszym ośrodkiem pątniczym w archidiecezji krakowskiej i jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Zespół architektoniczny Kalwarii tworzą: bazylika Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor Ojców Bernardynów oraz 40 kaplic położonych między Górą Lanckorońską (Góra Oliwna) a górą Żarek (Golgota). Jako jedyne sanktuarium w Polsce Kalwaria została w 1999 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
W 1602 r. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski ufundował tu pierwszą na ziemiach polskich kalwarię, na wzór kalwarii jerozolimskiej. W latach 1600-02 powstała kaplica Ukrzyżowania, a w 1603 r. - kaplica Grobu Chrystusa. Wraz z fundacją kalwarii sprowadzono tu, w celu właściwej opieki duszpasterskiej, ojców bernardynów. Pierwsi pielgrzymi przybyli już w 1608 r. Po śmierci fundatora jego dzieło kontynuowali: syn Jan oraz wnuk Michał. W 1641 r. zakonnicy otrzymali od właściciela sąsiedniej Kopytówki Stanisława Paszkowskiego obraz Matki Bożej. Uchodził on za cudowny, bowiem 3 maja 1641 r., jeszcze w mieszkaniu Paszkowskiego, widziano na nim łzy płynące z oczu Matki Bożej. Po umieszczeniu w bazylice kult cudownego obrazu rozwijał się bardzo szybko. W połowie XVIII wieku odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znacznie przewyższał już odpust wielkotygodniowy. Rozkwit sanktuarium nastąpił zwłaszcza w 2. poł. XIX wieku, kiedy to utrudnione było pielgrzymowanie do Częstochowy i Kalwaria Zebrzydowska stała się centralnym sanktuarium maryjnym dla mieszkańców wszystkich trzech zaborów. Przybywały też pielgrzymki ze Słowacji, Moraw i Śląska. Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej w 1887 r. zgromadziła 230 tys. wiernych i była wielką manifestacją religijną i narodową. Obecnie sanktuarium odwiedza rocznie od kilkuset tysięcy do 1 mln pielgrzymów. Najwięcej podczas głównych odpustów: wielkotygodniowego, któremu towarzyszą unikatowe w skali Europy misteria Męki Pańskiej, oraz odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej z tradycyjnymi od wieków procesjami Pogrzebu i Triumfu Maryi.
Kalwaria Zebrzydowska to także umiłowane sanktuarium Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym bywał już od najmłodszych lat. Jako papież był w Kalwarii dwukrotnie: w 1979 r., wtedy nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej, i podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, w 2002 r.

Teksty o sanktuariach przygotowali: prof. dr hab. Antoni Jackowski i dr Izabela Sołjan z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem