Reklama

Ekumenizm

Niedziela lubelska 41/2002

Aby byli jedno

26 września 2002r. w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelickiej (zbór "Brama Nadziei"), przy ulicy Rusałka 17, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył Pastor Zbigniew Rutkowski.
Na wstępie Pastor powitał zebranych, wyrażając radość z powodu ich licznej obecności. W nabożeństwie wzięli udział: Ks. Proboszcz Kazimierz Stachniak wraz z klerykiem z Kościoła Polskokatolickiego, członkowie Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, przedstawiciele ruchu Focolare.
Gospodarz spotkania wygłosił homilię, zatytułowaną: "Zbawczy charakter Bożego samoobjawienia", w której zauważył, iż Bóg objawiając Mojżeszowi swoje imię, siebie samego uczynił najlepszym i najpewniejszym zabezpieczeniem swoich obietnic.
Poprzez Boże objawienie otwierają się nasze oczy i dostrzegamy, grzech w naszym życiu, poprzez Boże objawienie Duch Świętego poznajemy Boży charakter, moc i obecność w naszym życiu (1 P 1, 18-21). Objawiając Izraelowi swoją chwałę, szczególnie Mojżeszowi zapewniał ludowi, że jest miłosierny, nieskory do gniewu, łaskawy, a zarazem sprawiedliwy.
Poprzez objawienie nam Jezusa (Rz 16, 25-27)Duch Święty wprowadza nas w harmonię współżycia człowieka z Bogiem (Ef 2, 11-16). Dzięki objawieniu Jezusa dowiedzieliśmy się, że Bóg chce być dla nas Ojcem (J 17, 1-6), a nas uczynić swymi dziećmi (1 J 1,12) poprzez więzy krwi Jezusa Chrystusa. Bóg objawiając się człowiekowi nie dowodził swojego istnienia. Od czasu upadku Adama człowiek ciągle ucieka przed Bogiem z powodu grzechu. Dlatego Bóg w swojej miłości objawia się nam w taki sposób, aby grzechy nasze zostały zasłonięte (Kol 2,13-14), a my abyśmy mogli wytrwać w jego obecności

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję