Reklama

Ekumenizm

Niedziela lubelska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby byli jedno

26 września 2002r. w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelickiej (zbór "Brama Nadziei"), przy ulicy Rusałka 17, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył Pastor Zbigniew Rutkowski.
Na wstępie Pastor powitał zebranych, wyrażając radość z powodu ich licznej obecności. W nabożeństwie wzięli udział: Ks. Proboszcz Kazimierz Stachniak wraz z klerykiem z Kościoła Polskokatolickiego, członkowie Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, przedstawiciele ruchu Focolare.
Gospodarz spotkania wygłosił homilię, zatytułowaną: "Zbawczy charakter Bożego samoobjawienia", w której zauważył, iż Bóg objawiając Mojżeszowi swoje imię, siebie samego uczynił najlepszym i najpewniejszym zabezpieczeniem swoich obietnic.
Poprzez Boże objawienie otwierają się nasze oczy i dostrzegamy, grzech w naszym życiu, poprzez Boże objawienie Duch Świętego poznajemy Boży charakter, moc i obecność w naszym życiu (1 P 1, 18-21). Objawiając Izraelowi swoją chwałę, szczególnie Mojżeszowi zapewniał ludowi, że jest miłosierny, nieskory do gniewu, łaskawy, a zarazem sprawiedliwy.
Poprzez objawienie nam Jezusa (Rz 16, 25-27)Duch Święty wprowadza nas w harmonię współżycia człowieka z Bogiem (Ef 2, 11-16). Dzięki objawieniu Jezusa dowiedzieliśmy się, że Bóg chce być dla nas Ojcem (J 17, 1-6), a nas uczynić swymi dziećmi (1 J 1,12) poprzez więzy krwi Jezusa Chrystusa. Bóg objawiając się człowiekowi nie dowodził swojego istnienia. Od czasu upadku Adama człowiek ciągle ucieka przed Bogiem z powodu grzechu. Dlatego Bóg w swojej miłości objawia się nam w taki sposób, aby grzechy nasze zostały zasłonięte (Kol 2,13-14), a my abyśmy mogli wytrwać w jego obecności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję