Reklama

Pielgrzymka do Częstochowy

VI Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę odbyła się 21 września 2002 r. Celem pielgrzymki było "dziękczynienie, zjednoczenie oraz przeproszenie za niedociągnięcia, a także prośba o potrzebne łaski na dalszą pracę, ważną dla Kościoła, kapłanów i wiernych."

Niedziela lubelska 41/2002

Szczególnie w pamięci uczestników pielgrzymki słowa ks. abpa Stanisława Nowaka (Częstochowa) wygłoszone podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Ukazał on w obrazach postaci Maryi, Św. Mateusza i Ojca św. postawy rozpoznanie swojego powołania i świadectwa całego życia przywiązania do Boga oraz wypełniania Jego woli. Szczególnie Maryja - "Matko Słowa" jest przykładem odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo ("fiat") i stałej obecności przy Synu - "ucieleśnionym Słowie". Określenie Maryja - Pierwsza Redaktorka pozwala na ustawieniu Jej w pozycji orędowniczki dobrego ukierunkowania pracy redakcji katolickiego pisma.
Podczas ogólnopolskiego spotkania redakcji i czytelników "Niedzieli" w Sali o. Kordeckiego odznaczane zostały osoby szczególnie zaangażowane w promocję prawdy w słowie pisanym oraz działalności na rzecz obecności pism katolickich w życiu publicznym. Medal "Mater Verbi" jest zewnętrznym wyrazem wdzięczności Ks. Infułata Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego "Niedzieli" za tę szczególną misję społeczną. Tegorocznym laureatem Medalu "Mater Verbi" został fotograf współpracujący z lubelską redakcją "Niedzieli" Pan STANISŁAW SADOWSKI (parafia Św. Rodziny w Lublinie). Gratulujemy!
W przeddzień wspomnianych uroczystości odbyły się spotkania wszystkich 18 redakcji edycji diecezjalnych z Redakcją naczelną. Podczas konferencji można było wysłuchać wykładów o roli multimediów (mikro i makromediów) w komunikowaniu społecznym oraz o konieczności profesjonalnej promocji "Dobra" w mediach. Część spotkania zajęła sprawa niedługiego czasu ukazywania się "Niedzieli" w nowej szacie graficznej - co już spotkało się z dużym uznaniem czytelników. Pomimo mniejszego formatu udało się zachować kształt i zawartość merytoryczną tygodnika. Ważną rzeczą jest, że nie spowodowało to zmiany ceny jednego egzemplarza.
Dzięki diecezjalnym edycjom zwiększyła się możliwość i przyjęcia "każdego numeru "Niedzieli" jako ważnego "współpracownika" w działalności duszpasterskiej w parafii". Redaktor naczelny powiedział w wywiadzie: "NIEDZIELA przez swoją lokalną edycję stała się pismem dla diecezji. W ten sposób NIEDZIELA funkcjonuje jako sługa poszczególnych diecezji. Widzę w tej współpracy głębokie uzasadnienie pastoralne, ponieważ NIEDZIELA stała się integralnym elementem pracy biskupa diecezjalnego."
W związku z wprowadzonym zmianami dotyczącymi redakcji stron edycji lubelskiej chciałbym przypomnieć zasady współpracy w tworzeniu stron lubelskich:
1. Zamieszczamy publikacje, których tematyka związana jest z Archidiecezją Lubelską.
2. Nie przyjmujemy materiałów niezamówionych.
3. Nie zamieszczamy niezamówionych tekstów przemówień czy homilii.
4. Materiały przyjęte przez redakcję nie obligują nas do ich publikacji.
5. Objętość tekstu przyjmowanego do redakcji nie może przekraczać 3500 znaków (ze spacjami).
6. Relacje z uroczystości diecezjalnych i parafialnych powinny zawierać rzeczowe informacje dotyczące osób, miejsc, czasu i wydarzeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję