Reklama

Caritas

Potrzeba "wyobraźni miłosierdzia", aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo czy materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzna walkę ze złem.
(Jan Paweł II, Homilia na krakowskich Błoniach, 18.06.2002 r.)

Niedziela lubelska 41/2002

W ten nurt "wyobraźni miłosierdzia", do której wzywał Jan Paweł II, wpisuje się Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która po raz kolejny zorganizowała letni wypoczynek dla prawie tysiąca dzieci. Turnusy wypoczynkowe dla dzieci odbywały się w dwóch ośrodkach - w Firleju i w Dąbrowicy. W Firleju zorganizowano sześć turnusów(w lipcu i sierpniu), zaś w Dąbrowicy dwa (w sierpniu).W sumie w tych ośmiu turnusach uczestniczyło blisko 1000 dzieci z naszej Archidiecezji oraz z Białorusi, z parafii Żłobin(15 osób). Funkcje wychowawców pełniło 110 osób - nauczycieli, studentów oraz diakonów i alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Uczestnikami tych szczególnych kolonii były dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W większości pochodziły z najuboższych rodzin naszej Archidiecezji, z rodzin dysfunkcyjnych, dotkniętych bezrobociem. Z wypoczynku korzystały też dzieci ze Szkolnych Kół Caritas, które przez udział w tych Kołach, pod kierunkiem opiekunów, angażują się w dzieła miłosierdzia, w pomoc charytatywną w swoich szkołach i środowiskach. W ten sposób od najmłodszych lat rozwijają w sobie "wyobraźnię miłosierdzia". Większość dzieci uczestniczyła w koloniach bezpłatnie. Część kosztów pokryły ich rodzinne parafie, pozostałą część Caritas.
W trakcie pobytu dzieci uczestniczyły w różnych grach, zabawach, konkursach z nagrodami. Organizowano kolonijne otrzęsiny, nietypowe olimpiady sportowe, konkursy, mecze, dyskoteki, ogniska. W Firleju dzieci korzystały z pięknej, słonecznej pogody i z radością kąpały się w jeziorze. Miały też możliwość zwiedzenia Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Z kolei dzieci wypoczywające w Dąbrowicy miały okazję do obejrzenia lubelskiego Skansenu i Ogrodu Botanicznego UMCS. Wyjeżdżały też nad Zalew Zemborzycki. Szczególnym rysem wypoczynku organizowanego przez Caritas jest jego wymiar religijny. Każdego dnia dzieci uczestniczyły w Eucharystii, miały możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Także każdy posiłek zaczynał się i kończył modlitwą. Piątkowy wieczór był czasem rozważania Męki Pańskiej w Drodze Krzyżowej. Nad wypoczynkiem dzieci w Firleju czuwał ks. Wiesław Kosicki - z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, zaś w Dąbrowicy ks. Andrzej Sternik - dyr. "Domu Spotkania" w Dąbrowicy. Dzieci wypoczywające na koloniach odwiedzał na różnych turnusach bp Mieczysław Cisło, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłaszał homilie, a także uczestniczył w posiłkach razem z dziećmi. O najmłodszych pamiętał też ks. Andrzej Głos - dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, który kilkakrotnie spotykał się z nimi i z wychowawcami.
Ośrodek, w którym dzieci odpoczywały w Firleju nosi nazwę "Dom Zawierzenia". Jest pięknie położony w lesie, niedaleko jeziora. Lubelska Caritas odkupiła go prawie 10 lat temu. Przez ostatnie dwa lata był modernizowany, remontowany. Obecnie funkcjonuje jako ośrodek formacyjno-wypoczynkowy "Dom Zawierzenia". Do tego ośrodka dzieci przyjeżdżały od kilku lat. Od tego roku zmodernizowany pawilon będzie mógł przyjmować grupy przez cały rok. W pawilonie znajduje się kaplica, jadalnia i kilkanaście pokoi.
W Dąbrowicy znajduje się "Dom Spotkania" Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Został wzniesiony na fundamentach dawnej twierdzy i pałacu Firlejów. "Dom Spotkania" został otwarty i poświęcony w 1995 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Do jego wybudowania przyczynili się nasi diecezjanie przez składane ofiary oraz ofiarodawcy z Zachodu, głownie z Niemiec i Włoch. "Dom Spotkania" służy ludziom. Tam Caritas świadczy swoją miłość człowiekowi. Właśnie w Dąbrowicy odbywają się wczaso-rekolekcje dla chorych, niepełnosprawnych, starszych. Także w tym roku w trzech turnusach wczaso-rekolekcji uczestniczyło 140 osób, którym pomoc świadczyło 75 wolontariuszy. Przez te dni uczestnicy mogą pogłębiać swoją wiarę przez udział w Eucharystii, modlitwę, konferencje, rozmowy.
W tych ośrodkach Caritas Archidiecezji Lubelskiej w czasie wakacji świadczyła posługę miłości miłosiernej wobec tych, którzy jej potrzebowali. W ten sposób wpisuje się w apel Jana Pawła II o "wyobraźnię miłosierdzia". Także każdy z nas może mieć swój udział w tym dziele miłosierdzia przez wspieranie działań Caritas, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym, zarówno duchowa, jak i materialna. Pamiętajmy o tym kupując wigilijną świecę Caritas, czy wielkanocny Chleb Dobroci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję