Reklama

Świny

Niedziela łódzka 41/2002

W tym roku parafia w Świnach obchodzi piątą rocznicę poświęcenia kościoła. Świątynia została wzniesiona dzięki staraniom proboszcza ks. Tadeusza Malca i wielkiemu wysiłkowi parafian. "Patrzymy na to swoje wspólne dzieło, jakie wybudowaliśmy, i cieszymy się, że mogliśmy tak dostojny dom wybudować w swoim życiu" - mówi parafianin Henryk Klimczak.
Obecnie wspólnota parafialna liczy 640 osób. Wzniesiony przed kilkoma laty kościół cieszy wszystkich. To dzieło jest wynikiem pracy i trudu godnych wielkiego szacunku, a także zaangażowania wszystkich parafian. "Każda rzecz, na którą spoglądaliśmy w tej świątyni, ma swojego ofiarodawcę" - mówi z wielkim wzruszeniem ks. kan. Tadeusz Malec.
Uroczystej Mszy św. z okazji 5. rocznicy poświęcenia kościoła przewodniczył ks. kan. Andrzej Dąbrowski, kanclerz Kurii Archidiecezji Łódzkiej. W wygłoszonym kazaniu powiedział: "(...) Ta świątynia jest waszym kościołem, czyli miejscem, gdzie sprawowane są tajemnice naszej wiary, gdzie gromadzi się Lud Boży, aby sprawować te tajemnice i w nich uczestniczyć (...), cieszy się tym nowym kościołem (...), w którym spotykamy Chrystusa naszego Zbawiciela i manifestujemy przywiązanie do Niego, i bądźmy dumni z tego, że do Jego, do Chrystusowego Kościoła należymy".
W uroczystości wzięli udział nie tylko parafianie, dobroczyńcy kościoła, ale także Orkiestra Strażacka z OSP w Wierzchach, zespół góralski z Nowego Targu i zaproszeni goście ze Słowacji, którzy mają duży udział w dziele budowy kościoła.
Parafia w Świnach to nie tylko Dom Boży, ale, jak mówią parafianie, dom kultury, gdzie można się spotkać, porozmawiać. To miejsce jednoczy miejscową społeczność. Także z punktu widzenia władz samorządowych to, co dzieje się w parafii, jest godne poparcia. "Oby takich ludzi jak ks. kan. Tadeusz Malec, którzy potrafią przekonać parafian, potrafią pobudzić miejscową inicjatywę, było jak najwięcej" - powiedział burmistrz Koluszek Sławomir Wochna.
W tym roku ks. kan. Tadeusz Malec obchodził podwójny jubileusz - 5. rocznicę poświęcenia parafialnego kościoła i 22. rocznicę święceń kapłańskich. Dwadzieścia dwa lata w służbie Bogu i ludziom to wielki trud i odpowiedzialność.
Życzymy Księdzu Proboszczowi, aby misja, do której został powołany, trwała jak najdłużej i przynosiła jak największe owoce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję