Reklama

Jan Paweł II - próba portretu

Trzynaście prac wybitnych artystów polskich i zagranicznych, wszystkie przedstawiające oblicze Papieża, można było przez dwa tygodnie oglądać w łódzkiej galerii "Adi art". Postać Ojca Świętego Jana Pawła II na jednych obrazach była zamyślona, pogrążona w modlitwie, na innych promieniującą radością. Wszystkich artystów łączyło to, że są uznanymi twórcami, a dzieliły różne kraje, z których pochodzą, kultury, czasem i religie. Wystawę zatytułowano "Jan Paweł II - próba portretu".
"Galeria Adi artzwróciła się do 13 artystów, nie tylko polskich, o przygotowanie portretów Jana Pawła II" - powiedziała Violetta Kowalczewska - właścicielka galerii. Trzynastu twórców wykonało portrety Papieża. Prace są indywidualną wizją każdego z nich. Są różnorodne w formie. Począwszy od obrazów olejnych poprzez pastele na papierze, intarsje, mozaikę i litografię aż po rzeźby w brązie. Prof. Wiesław Garwoliński - łódzki artysta, który namalował olbrzymi portret Ojca Świętego, powiedział: "Nad koncepcją myślałem bardzo długo, chciałem zastosować takie środki, które podkreślałyby wielkość tego człowieka". Na portrecie widzimy Jana Pawła II siedzącego na swym papieskim tronie, zamyślonego, a w głębi, za oknem polski akcent - katedra na Wawelu. Litewska malarka Elena Zavadskiene chciała w swej pracy pokazać Papieża jako ojca wszystkich ludzi - "człowieka, który ma w sobie tak wiele miłości jak prawdziwy ojciec". Z kolei rzeźbiarz Mieczysław Kozłowski szukał odpowiedniej formy, aby pokazać przede wszystkim słowo, jakie głosi Ojciec Święty. Swoje prace przedstawiają także inni artyści: Stasys, Janusz Szpyt, Feliks Topolski, Anglik Renzo Galeotti, Janusz Wątor, który wykonał rzeźbę Ojca Świętego w brązie i drewnie, Włosi - Giulio Beluz i Bruno de Pellegrin oraz Gruzin Alex Aleksandrowicz Afanasow. Podczas otwarcia wystawy bp Adam Lepa powiedział: "Jesteśmy pokoleniem uprzywilejowanym, bo żyjemy w tych czasach, gdy papieżem jest Polak. Cieszę się, że artyści postanowili uwiecznić wizerunek Ojca Świętego i dali próbę jego portretu".
Warto zobaczyć to wyjątkowe przedsięwzięcie, tym bardziej, że malutka galeria "Adi art" ma klimat. Właśnie w tej ciepłej, przytulnej aurze możemy spotkać się z osobą naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego.
Plonem wystawy jest wydany w 100 egzemplarzach album z reprodukcjami portretów, a także płyta "Jan Paweł II - inspiracje". Na płycie tej znalazły się fragmenty papieskich wystąpień, myśli, które dotyczą wolności, prawdy i człowieka. Teksty czytają Krzysztof Kolberger i Ksawery Jasieński. Muzykę skomponował Piotr Rodowicz wspólnie z przyjaciółmi. W październiku płyta i album mają zostać wręczone Ojcu Świętemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję