Reklama

Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodziny

Zakończenie, które jest początkiem

Niedziela Ogólnopolska 35/2007, str. 24-25

Rafał Wyszyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rokiem w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Częstochowy rozpoczął się Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodziny. Już na starcie bogaty program jubileuszu z każdym miesiącem rozrastał się i ubogacał. Uczestnicy uroczystości, która odbyła się w sanktuarium w Leśniowie 19 sierpnia br. na zakończenie Roku Jubileuszowego, nie mają wątpliwości, że nie była ona zakończeniem, lecz podsumowaniem, a wspaniałe inicjatywy podjęte w tym czasie będą się rozwijać i owocować.

Błogosławi już od wieków

Sanktuarium położone jest 40 km od Częstochowy. Jurajskie wzgórza, lasy i białe skałki tworzą jego malowniczą oprawę. Równie piękna jest legenda, która mówi, że 625 lat temu w tym miejscu została wysłuchana modlitwa rycerzy księcia Władysława Opolczyka wracających z wyprawy na Ruś. Modlono się o wodę, a kiedy spod skały wytrysnęło źródełko, książę, z wdzięczności, polecił zbudować w tym miejscu kapliczkę, w której umieszczono figurę Matki Bożej. Figurę tę wiózł z Rusi wraz z ikoną Czarnej Madonny, pozostawioną później na Jasnej Górze. Po sześciu wiekach historycy sztuki stwierdzili, że jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich figur w Polsce. W kronikach klasztoru, który powstał tu 300 lat temu, pozostało wiele świadectw o łaskach i uzdrowieniach doznanych za sprawą Leśniowskiej Matki. Z biegiem lat coraz żywsza stawała się tradycja rodzinnego pielgrzymowania do tego sanktuarium i rodzinny charyzmat tego miejsca, czego potwierdzeniem była koronacja leśniowskiej figury Matki Bożej w 1967 r.
Jubileuszowy Rok Rodziny przypominał, że w ostatnich miesiącach przypadało kilka ważnych dla sanktuarium rocznic: 300-lecie obecności w tym miejscu ojców paulinów, 70-lecie ich powrotu do Leśniowa (po kasacie klasztoru na skutek carskich represji), a także 70-lecie ustanowienia w tym miejscu nowicjatu oraz 40-lecie koronacji figury Matki Bożej. Jubileusz był jednak bardziej niż na historię ukierunkowany na współczesność polskich rodzin: potrzebę oparcia życia rodzinnego na wierze i modlitwie, budowania głębokich i trwałych wzajemnych relacji, przeciwstawienia się współczesnym tendencjom niszczącym rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Potrzeba korony naszych serc

Współczesna rodzina nie jest pozostawiona sama sobie. Troszczy się o nią Kościół, wiele wskazówek można zaczerpnąć z nauczania Jana Pawła II, któremu słusznie nadaje się określenie Papież Rodzin. Ta refleksja była myślą przewodnią Eucharystii, którą w intencji rodzin 19 sierpnia w Leśniowie sprawował metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wśród celebransów byli m.in.: generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Bogdan Waliczek oraz dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej o. Bogumił Schab. Przeor klasztoru w Leśniowie o. Zbigniew Ptak wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wspierali działania podjęte w Roku Jubileuszowym. W sposób szczególny podziękował abp. Nowakowi za jego zaangażowanie i wsparcie idei rodzinnych błogosławieństw, które w każdą niedzielę udzielane są w leśniowskim sanktuarium na zakończenie Mszy św. o godz. 11.00. W homilii abp Nowak podkreślił, że właśnie w tych dniach minęła 40. rocznica koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej. Koronatorami byli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła - przyszły papież. Uroczystość ta stanowiła wyraz zwycięstwa wiary, bowiem były to lata, kiedy wiernym w Polsce przeszkadzano w wyznawaniu wiary, utrudniano nawet przybycie na koronację do Leśniowa. Wiara jednak zwyciężyła. - Dzisiaj przeżywamy rekoronację. Chcemy na nowo ukoronować Matkę Bożą, ale już nie koronami materialnymi. (...) Trzeba abyśmy ukoronowali ją sercami pełnymi wiary, nadziei i miłości - mówił abp Nowak. Podkreślił również, że figura Leśniowskiej Matki jest dla rodzin zachętą, aby przyjęły Jezusa, którego niesie im Maryja. Mówił również o przeżywaniu naszej codzienności tak jak przeżywała ją Maryja: w pracy i utrudzeniu każdego dnia. Szarą codzienność musimy uczynić naszą drogą do Boga - mówił. Życzył również, aby przychodzący tutaj pielgrzymi hojnie czerpali z leśniowskiego źródła łaski, a także ze źródła wody, z którego przed wiekami zaczerpnął książę Opolczyk.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poświęcił różańcowe stacje Tajemnic Światła, które dopełniły Drogę Różańcową w leśniowskim sanktuarium.

Wczoraj, dziś i jutro

Tradycją Leśniowskich spotkań jest... zaskakiwanie pielgrzymów bogactwem i wysokim poziomem różnych propozycji. Niedzielę 19 sierpnia warto było spędzić w sanktuarium, aby uczestniczyć we Mszach św., a także w promocji wydanego we współpracy z IPN albumu „Koronacja. Leśniów - 1967”, w otwarciu wystawy fotograficznej, spotkaniach z autorami książek o Leśniowie, projekcji filmu dokumentalnego „Cudowny Leśniów” oraz galowym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Szczególnym dokumentem jest album zawierający blisko sto zdjęć z uroczystości koronacji, dokumenty kościelne i wspomnienia o. Jerzego Tomzińskiego - który był wówczas generałem Zakonu Paulinów, a także notatki agentów służby bezpieczeństwa zachowane w archiwach IPN w Katowicach. Takie zestawienie daje czytelnikowi wiedzę o zakulisowych i prowadzonych przez wiele miesięcy działaniach służby bezpieczeństwa, która starała się nie dopuścić do koronacji lub przynajmniej ją utrudnić, stwarzając kłopoty z zaopatrzeniem i dojazdem do Leśniowa, oraz liczne bariery formalne i naciski. Dowiadujemy się, że główni celebransi tej uroczystości kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła ominęli milicyjne posterunki, dojeżdżając do Leśniowa polną drogą.
Leśniów - jego charyzmat i historia stały się w ciągu minionego roku inspiracją dla wielu twórców. Wydano już 14. książkę poświęconą sanktuarium, kolejne są w przygotowaniu. Powstał film dokumentalny Małgorzaty Pabis pt. „Cudowny Leśniów”. Kręcone są dwa kolejne dokumenty. Dobiegają końca prace nad oratorium poświęconym Matce Bożej Leśniowskiej, z tekstem Zbigniewa Książka, którego prawykonanie odbędzie się we wrześniu br. w Kielcach.
O tym, że Rok Jubileuszowy stanowi dobry początek wielu inicjatyw, świadczy zapowiedź kontynuacji festiwali rodzin muzykujących, przygotowania do konkursu literackiego poświęconego rodzinie i wielu innych. Leśniów zadziwia bogactwem propozycji, powodzeniem podejmowanych inicjatyw. Szczególny charyzmat tego miejsca przyciąga coraz większą rzeszę pielgrzymujących rodzin z całej Polski. Leśniów i mieszkająca tutaj od ponad sześciu wieków „Uśmiechnięta Matka” mają leśniowskim pielgrzymom wiele do zaproponowania.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję