Reklama

Europa chrześcijańska

Niedziela łódzka 41/2002

Rozważanie II:

Spróbujmy sobie wyobrazić, jakie byłoby chrześcijaństwo, gdyby Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego pozostali zamknięci w Wieczerniku? Gdyby nie zostawili swojego żydowskiego świata i nie poszli w nieznane? Jak wyglądałoby chrześcijaństwo, gdyby św. Paweł przestraszył się pogańskiej Grecji, gdyby Piotr, jak pisze Sienkiewicz w Quo vadis, uciekł z Rzymu, ogarniętego totalitarną władzą cesarza Nerona? Lęk, trwoga mogą paraliżować ludzkie działania, mogą również stanowić przeszkodę w realizacji Bożych planów. Powiedział przez laty Jan Paweł II, że Kościół nie może pozwolić sobie, aby wykorzystywano go do podsycania nastrojów antyeuropejskich. Kościół zawsze popierał integrację narodów Europy, bo wszystko, co ludzi łączy, co wprowadza pokój, co służy prawdziwemu dobru człowieka, jest zgodne z wolą Bożą. Chociaż Jan Paweł II krytycznie ocenia niepokojące zjawiska występujące w Europie, popiera działania na rzecz jedności, aby ludzie lepiej się poznali, aby byli sobie bliżsi, aby stali się braćmi. Z otwartością serca i umysłu słuchajmy tego, co mówi Papież o Europie. Spoglądajmy w przyszłość bez lęku, jak Apostołowie. Europa potrzebuje świadectwa wiary, światła Ewangelii. Wiara i miłość zwyciężyły pogański Rzym. Świadectwo wiary i miłości polskich chrześcijan są dziś potrzebne Europie. Bardziej niż nasza ziemia, bardziej niż nasze ręce do pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję