Reklama

Żywe Róże Modlitwy

Parafia Chrystusa Króla w Łodzi

Mija właśnie dziesięć lat od powołania Żywej Róży Dziecięcej w łódzkieij parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata. W początkowym okresie skupiała ona około dziesięciu osób. Dzięki wspaniałym opiekunom, czyli ks. Krzysztofowi Florczakowi i ks. Kazimierzowi Woźniakowi, obecnie do Żywej Róży należy dwadzieścia pięć osób, wśród nich dziewiętnastu chłopców. Niegdyś spotykaliśmy się w domach parafian i przy figurce Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, modliliśmy się o błogosławieństwo i łaski dla mieszkańców. Spotkania kończyły się zazwyczaj przyjemnymi konkursami i zabawami.
W latach 90. przystąpiliśmy do Podwórkowych Kółek Różańcowych prowadzonych przez Magdę Buczek. Przez ostatnie dwa lata odwiedziliśmy wiele parafii i zgromadzeń zakonnych znajdujących się w naszej archidiecezji. Byliśmy m.in. u Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux w Żabiczkach, u Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus, a także u Sióstr Bernardynek przy ul. Rudzkiej w Łodzi, gdzie dzieci zwiedziły "opłatkarnię" i spróbowały opłatkowych skrawków. "Jak dorosnę, to będę taka jak siostra Lidia" - powiedziała Karolina, uczennica piątej klasy szkoły podstawowej. Ona także, podczas wizyty w Żabiczkach, przypomniała nam, że zgodnie z tradycją Karmelu 25 maja należy odmówić Koronkę do Dzieciątka Jezus.
Znaczną grupę Żywej Róży tworzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Łodzi. Grzesia poznałam podczas nawiedzenia kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini przez figurę Matki Bożej Fatimskiej. Był wówczas uczniem drugiej klasy szkoły podstawowej. Zapytał, czy mogę zapisać go do Żywej Róży. Od tamtego dnia jest z nami. Obecnie uczy się w drugiej klasie gimnazjum. Jarek, uczeń klasy maturalnej, jeden z pierwszych członków koła, mówi: "Do Żywej Róży może należeć zarówno młodzież, jak i dzieci. Wszyscy młodzi pragnący poznawać Ewangelię, Jezusa i Maryję". Artur z klasy szóstej twierdzi, że taka grupa, pozwalająca pogłębiać wiedzę religijną i ucząca kultury osobistej, jest bardzo potrzebna.
W październiku tradycyjnie już dzieci organizują nabożeństwo różańcowe. Natomiast w listopadzie odwiedzają cmentarze. W Wielkim Poście prowadzą Drogę Krzyżową dla swoich rówieśników. Uczestniczą w procesji Bożego Ciała, niosąc różaniec.
Te wszystkie spotkania dostarczają młodzieży i dzieciom wiele radości, pogłębiają ich wiedzę religijną, wychowują, ukazują ich pragnienia i potrzeby.

Joanna Kucharska

Kaszewice

Koła Różańcowe istnieją w każdej parafii. To jedna z najbardziej tradycyjnych form włączania się osób świeckich w budowanie duchowej wspólnoty Kościoła. Każde koło to piętnaście kobiet. (Bywają również koła złożone z mężczyzn, ale to raczej rzadkość). Jedna z nich jest zelatorką, czyli liderką koła. Do niej należy przede wszystkim czuwanie nad zamianami tajemnic odmawianych przez poszczególne członkinie. Zmiana następuje co miesiąc podczas spotkania, któremu towarzyszy także modlitwa różańcowa, wspólny śpiew i rozmowa. Każda z członkiń koła, odmawiając Różaniec, rozważa przez miesiąc wyznaczoną tajemnicę z jednej z trzech części: radosnej, bolesnej i chwalebnej. W tej społecznej modlitwie tkwi sekret zaczynu dobra w parafii. Jej intencje dotyczą spraw, którymi parafia żyje. Obejmują także osoby duszpasterzy parafialnych.
W naszej parafii w Kaszewicach przechował się zwyczaj cotygodniowych procesji wokół kościoła przed Sumą z udziałem asysty i Kół Różańcowych, które niosą swój duży różaniec, co tydzień inne koło, a jest ich u nas trzynaście.
Członkinie Żywej Róży wspierają się wzajemnie modlitwą i pomocą. Zamawiają Msze św. w intencji osób chorych oraz za zmarłe ze swego grona. W kondukcie pogrzebowym idą z różańcem i swoją chorągwią.
Koła Różańcowe w parafii są także grupami apostolskimi, z których rekrutują się osoby najbardziej oddane i gotowe do pomocy duszpasterzom. One często sprzątają i ubierają kościół, służą pomocą podczas przygotowania odpustów, procesji Bożego Ciała, innych świąt i uroczystości liturgicznych, uczestniczą w zbiórkach pieniędzy na inwestycje parafialne.
W październiku, miesiącu Matki Bożej Różańcowej, warto przypomnieć tę formę parafialnego duszpasterstwa i wyrazić wdzięczność Paniom z Żywej Róży za ich modlitwę i pomocną obecność w parafii. Bóg zapłać!

Ks. Piotr Szubski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję