Reklama

Zgierz

Niedziela łódzka 41/2002

14 września br. odbyła się podniosła uroczystość związana z 50-leciem obecności Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Zgierzu. Jubileusz świętowano w parafii Chrystusa Króla, na terenie której siostry mieszkają i apostołują. Rozpoczęto modlitwą eucharystyczną, której przewodniczył abp Władysław Ziółek. Był obecny także dziekan dekanatu zgierskiego - ks. kan. Henryk Góra, miejscowy proboszcz - ks. kan. Tadeusz Jędrzejak i wikariusz ks. Andrzej Żuchowski. Przybyły siostry pracujące w tej parafii na przestrzeni 50 lat wraz z przełożoną generalną - m. Teresą Kaźmierską. Na początku Mszy św. przełożona domu zakonnego w Zgierzu - siostra Anatolia przedstawiła krótką historię pracy sióstr w Zgierzu. W homilii Pasterz archidiecezji łódzkiej nawiązał do słów Ojca Świętego wypowiedzianych podczas ostatniej pielgrzymki w Ojczyźnie na krakowskich Błoniach 18 sierpnia br.: "Człowiek nierzadko żyje tak, jakby Boga nie było, a nawet stawia samego siebie na Jego miejscu". Służba Sióstr Wspólnej Pracy z pewnością przypomina o potędze Pana Boga. W procesji z darami jako podziękowanie od miejscowej parafii ks. kan. Jędrzejak ofiarował 50 róż. Świątecznie wyśpiewanym Te Deum zakończono obrzędy liturgiczne.
Założycielem Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi jest sługa Boży bp Wojciech Owczarek. 27 października 1922 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki zatwierdził Zgromadzenie. W 1983 r. Zgromadzenie otrzymało prawa papieskie, potwierdzone przez Kongregację do spraw Zakonów i Instytutów Świeckich. Siostry zgodnie ze swoim charyzmatem niosą pomoc Kościołowi w różnych pracach apostolskich: parafialnej, katechetycznej, wychowawczej, opiekuńczej, oświatowej, biurowej, charytatywnej i rękodzielniczej. Okresem obfitującym w nowe powołania zakonne był czas powojenny. Wówczas powstawały nowe domy zakonne, m.in. w Zgierzu. Staraniem proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - ks. prał. Szczepana Rembowskiego odzyskano pomariawicki kościół wraz z pomieszczeniami przy ul. Słowackiego. Tenże kapłan zwrócił się do przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, aby przyjęła tę placówkę. Na początku 1952 r. siostry przybyły do Zgierza i rozpoczęły pracę przy kościele, któremu nadano tytuł Chrystusa Króla. Był to wówczas kościół filialny parafii Matki Bożej Dobrej Rady. 6 czerwca 1952 r. bp Michał Klepacz zezwolił na otwarcie nowego domu zakonnego w Zgierzu. W 1968 r. kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski zatwierdził parafię Chrystusa Króla w Zgierzu. Proboszczem został ks. Eugeniusz Kirzewski, który rozpoczął remont i przebudowę kościoła. W tych pracach pomagały wydatnie siostry. Mieszkały wówczas przy kościele. W związku z przybyciem do parafii księdza prefekta siostry przeniosły się w 1974 r. do wynajętego mieszkania przy ul. Czerwińskiego, by następnie w 1977 r. zamieszkać we własnym nowo zakupionym domu przy ul. Nowotki, dziś Piłsudskiego 61.
W ciągu półwiecza w Zgierzu pracowało 46 sióstr. Z tej liczby 18 sióstr odeszło już do Pana po nagrodę wieczną. Pierwszą przełożoną zgierskiej placówki była s. Serafina Kowalska (1952-63). Najdłużej przebywała w Zgierzu s. Jadwiga Machnowska (1962-73, 1980-89). Owocem modlitwy i pracy sióstr są powołania 6 sióstr do tego Zgromadzenia ze Zgierza. Obecnie wspólnotę zgierską stanowią 4 siostry: 2 katechetki prowadzące katechezę w Szkole Podstawowej nr 3 na terenie parafii św. Jana Chrzciciela i w 6 przedszkolach na terenie parafii zgierskich, zakrystianka - siostra Grażyna pracująca ofiarnie w kościele Chrystusa Króla oraz czwarta siostra wspierająca Kościół i swoją wspólnotę zakonną modlitwą i cierpieniem.
Z okazji jubileuszu życzymy Siostrom Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, by ich przykład umiłowania Boga całym sercem, umysłem, duszą i całą mocą nadal budował mieszkańców Zgierza i archidiecezji łódzkiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję