Reklama

Niedziela Lubelska

Dobro nie zna granic. Z pomocą uchodźcom z Ukrainy

2022-08-06 21:15

Archiwum stowarzyszenia

Monika Pawłowska i Robert Persona odwiedzili uczestników kursu językowego

Monika Pawłowska i Robert Persona odwiedzili uczestników kursu językowego

Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna nie ustaje w niesieniu pomocy pogrążonej w wojnie Ukrainie, jak i przebywającym wśród nas uchodźcom.

Postępująca inflacja i zubożenie społeczeństwa wywołane pandemią i agresją Rosji na Ukrainę, ale też znużenie tematem zbrojnego konfliktu za wschodnią granicą powodują, że pospolite ruszenie serc i skala pomocy niejako przygasły. Po oddolnych inicjatywach, podejmowanych dosłownie z godziny na godzinę w niespotykanej dotąd skali, przyszedł czas na pomoc bardziej usystematyzowaną i długofalową, organizowaną z pomocą państwa i różnych instytucji. Coraz trudniej pozyskać dary rzeczowe, by wyruszyć z konwojem humanitarnym na wschód, ale możliwości niesienia pomocy wciąż jest wiele. Robert Persona, prezes Bezpiecznej Lubelszczyzny, wraz z członkami i przyjaciółmi stowarzyszenia od pierwszych dni wojny wydeptuje ścieżki do osób indywidualnych, firm i instytucji, by zaradzić potrzebom Ukraińców w ich ojczyźnie, jak i na uchodźstwie.

Uchodźcy u św. Mikołaja

Pierwszym działaniem stowarzyszenia była organizacja konwojów, które z żywnością, chemią gospodarczą, odzieżą, a szczególnie z lekami i środkami opatrunkowymi, dotarły na wschód Ukrainy; potem przyszedł czas na systematyczną pomoc uchodźcom w Lublinie. - Udało nam się pozyskać dofinansowanie z rządu na projekt „Bezpieczny uchodźca - kompleksowa pomoc osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie”. W ramach tego przedsięwzięcia w pomieszczeniach parafii św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie zorganizowaliśmy trzymiesięczne kursy nauki języka polskiego oraz porady prawne i psychologiczne dla uchodźców - mówi Robert Persona. Kilkaset osób, w większości kobiet i dzieci, w dogodnej z punktu widzenia komunikacyjnego lokalizacji, skorzystało już z możliwości nauki języka. Dla uchodźców niezwykle ważne są porady prawne, szczególnie dotyczące możliwości zatrudnienia, ale bezcennym zdają się być porady psychologiczne. Wielu uchodźców, w tym dzieci, boryka się traumą wojenną, a bezpłatne konsultacje i terapie pomagają uporać się z trudną przeszłością i lękiem o przyszłość. Prezes ma nadzieję, że pozyskanie kolejnych grantów i życzliwość proboszcza ks. Piotra Kawałko pomoże kontynuować tę pracę, bardzo potrzebną i docenianą przez uchodźców.

Reklama

Ponadczasowa wartość

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, w kontekście toczącej się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lublina wojny, nikogo przekonywać nie trzeba. Stowarzyszenie już dawno zwróciło uwagę na ten aspekt życia społecznego, a w ostatnich latach organizuje konkurs „Lubelski Lider Bezpieczeństwa”. Wyróżnia w nim osoby i instytucje szczególnie zasłużone na tym polu. Za rok 2021 nagrody zostały przyznane w 6 kategoriach. Jedną z nich otrzymał Yuriy Dil, koordynator ds. bezpieczeństwa lwowskiej obwodowej administracji woskowej i ekspert ds. bezpieczeństwa publicznego. Odbierając nagrodę podczas gali bezpieczeństwa, gość ze Lwowa ze łzami w oczach dziękował Polakom za pomoc. - Ze stowarzyszeniem Bezpieczna Lubelszczyzna współpracujemy od 2014 r. Po wybuchu wojny, 24 lutego, Robert Persona zadzwonił do mnie jako jeden z pierwszych, z pytaniem jak może pomóc. Od tego czasu wraz z przyjaciółmi bardzo angażuje się poprzez organizowanie konwojów humanitarnych, a także kompleksową opiekę nad uchodźcami w Polsce. Za każdy gest dobroci jestem stowarzyszeniu, i wszystkim Polakom, bardzo wdzięczny - powiedział Yuriy Dil. W niesienie pomocy Ukrainie we współpracy z Bezpieczną Lubelszczyzną angażuje się poseł Monika Pawłowska. - Jak ktoś ma tak otwarte i wrażliwe serce, a przy tym zaraża innych dobrem, jak panowie ze stowarzyszenia, nie sposób samemu nie włączyć się w pomoc innym ludziom - powiedziała pani poseł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Ukrainy: chcemy, by papież pomodlił się na grobach ofiar

2022-08-16 20:24

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Program wizyty papieża Franciszka na Ukrainie jest nadal „przedmiotem negocjacji” – powiedział ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Ale „strona ukraińska na pewno zaproponuje i oczekuje, że papież przyjedzie do Kijowa”, stwierdził dyplomata.

Z kolei z Kijowa Franciszek udałby się na modlitwę tam, „gdzie leżą ciała niewinnych ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko w marcu”, na przykład „w Buczy, zaledwie 15 km od Kijowa, gdzie znaleziono około 1400 ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję