Reklama

Radość ze spotkania

Niedziela sosnowiecka 41/2002

Leśniów - mała, niepozorna wioseczka na trasie Siewierz - Częstochowa. Podobna do setek takich rozsianych po naszej polskiej ziemi. Ale w niej właśnie zechciała zamieszkać Maryja. Do sanktuarium leśniowskiego prowadzą małe tabliczki, gubiące się przy licznych zakrętach, a jednak z pomocą Bożą można tam trafić. To właśnie tu mieszka Można Pani - Orędowniczka Rodzin.
Właśnie do Niej moderatorzy Ruchu Dzieci Maryi - ks. Zygmunt Skipirzepa i s. Milena Widlińska KDzJ wraz z kierownikami letnich turnusów: Anią Kondracik, s. Jozeulą, s. Sergiuszą, s. Marcellą i animatorami zawieźli dzieci i młodzież. W uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, o godz. 8 00 rano, termometry wskazywały 4 stopnie, zimno wokoło, słońce leniwie świeciło zza chmur. Aż 250 dzieci i opiekunów przybyło na powakacyjne spotkanie Diecezjalnego Ruchu Dzieci Maryi u Leśniowskiej Pani.
O godz. 9 30 parking w Leśniowe zapełnił się zaspanymi, trochę zmarzniętymi, ale radosnymi dziećmi zdążającymi na spotkanie z Matką i z tymi których już znały z wakacyjnych wojaży. Punktualnie o 10.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował ks. Zygmunt wraz z ks. Grzegorzem. Przygotowaniem i oprawą liturgiczną zajęła się s. Jozuela. Po zakończeniu liturgii ks. Zygmunt zarządził podsumowanie turnusów wakacji z Bogiem 2002.
W tym roku udało się moderatorom Ruchu Dzieci Maryi zorganizować 7 turnusów do Wisełki koło Międzyzdrojów, do Męciny koło Limanowej, do Rupniowa koło Tymbarku i do Gdańska. Z tej formy wypoczynku skorzystało ponad 600 dzieci i młodzieży.
O godz. 11.00 po wyjściu z kościoła udaliśmy się na posiłek. Jak nigdy smakowały słodkie bułki z serem, morelą, budyniem ufundowane przez państwa Kwapień i serki homogenizowane podarowane przez ZM "Jogser", a także gorąca herbata - specjał tamtejszych sióstr.
Następnie był czas dla uczestników, aby mogli podzielić się wrażeniami, porozmawiać, wymienić się adresami. Był także czas, aby zwiedzić posiadłość Leśniowskiej Pani. O godz. 12.00 niektóre dzieci z opiekunami pojechały autokarami do Mirowa, aby zwiedzić ruiny zamku. Pozostali spędzali mile czas przy grillu. O godz. 15.00 wyruszyliśmy do domu. Tam rodzice już czekali, aby odebrać swoje pociechy. Do zobaczenia znowu za rok, a może wcześniej...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję