Reklama

800-lecie klasztoru w Trzebnicy

Po śmierci księcia Bolesława Wysokiego książę Henryk Brodaty i jego małżonka Jadwiga przejęli władzę na Śląsku 8 grudnia 1201 r. Był to okres rozbicia dzielnicowego w Polsce. Książę Henryk zdołał z czasem rozszerzyć swoją władzę na Małopolskę i południową Wielkopolskę. Pod koniec życia był bliski zjednoczenia kraju. Należał do wybitnych polityków epoki piastowskiej, był dobrym gospodarzem, który doceniał działalność Kościoła i zakonów. Pierwsza ważna decyzja księcia Henryka, jaka została podjęta za namową księżnej Jadwigi, dotyczyła założenia pierwszego w Polsce opactwa sióstr cysterek w Trzebnicy. W połowie 1202 r. - a więc 800 lat temu - książę poinformował Rzym o swojej decyzji. Papież Innocenty lII w dokumencie z 22 listopada 1202 r. wziął opactwo i jego dobra pod swoją opiekę. Czytamy w tym dokumencie: "Książę uczynił to dla zbawienia duszy ojca, swojej i dusz pozostałych bliskich, na chwałę Boga i św. Apostoła Bartłomieja". Zgodnie z wolą księżnej Jadwigi opactwo stało się ośrodkiem podnoszącym poziom życia religijnego niewiast. Służyło wychowaniu dziewcząt, nadto cysterki zajmowały się chorymi, sierotami i podróżującymi. W ciągu dziejów klasztor stale ciążył do kultury polskiej i spełniał jakby rolę zwornika łączącego kulturalne i etniczne korzenie Polski i Śląska. Dzięki przełożonym klasztoru, kościół opactwa został ozdobiony cennymi dziełami sztuki, bogatymi naczyniami i szatami liturgicznymi, a w bibliotece klasztoru zgromadzono wyjątkowo bogaty zbiór ksiąg ze znanych w Polsce i Europie oficyn wydawniczych. Mimo trudnych okresów w dziejach Śląska - wojen husyckich, reformacji luterańskiej - opactwo nieprzerwanie trwało do 1810 r., gdy rząd pruski skasował klasztory w swoim państwie. Wkrótce w pocysterskim obiekcie zamieszkały siostry boromeuszki, które kontynuują działalność charytatywno-społeczną św. Jadwigi. W 1818 r. przy kościele pocysterskim powstała parafia, którą od 1945 r. prowadzą salwatorianie.

PROGRAM

Piątek, 11 października godz. 19.00

Koncert w bazylice św. Jadwigi dla uczczenia 800-lecia fundacji opactwa sióstr cysterek w Trzebnicy
W programie wystąpi Wiesław Ochman (tenor) i Robert Grudzień (organy)

Sobota, 12 października

Reklama

Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza
godz. 10.00 - Konferencja Moderatora LSO
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka

Piesza Pielgrzymka Młodzieży Studiującej i Pracującej
godz. 17.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy

Niedziela, 13 października

Centralne uroczystości odpustowe
Dziękczynienie za obecność i działalność sióstr zakonnych w Trzebnicy i na terenie archidiecezji wrocławskiej
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana przy ołtarzu polowym, przewodniczy abp Ludwig Schick z Bambergu. Homilię wygłosi bp Adam Dyczkowski. Procesję po Mszy św. poprowadzi ks. Bogdan Giemza, prowincjał salwatorianów.
godz. 16.00 - "Gdy zaczniemy walczyć miłością" - koncert zespołu "Spirituals Singers Band"

Poniedziałek, 14 października

Dzień dla pielgrzymek indywidualnych

Wtorek, 15 października

Pielgrzymka Młodzieży Duchownej
godz. 15.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem bp. Józefa Pazdura

Środa, 16 października

Liturgiczna uroczystość św. Jadwigi, Patronki Śląska
24. rocznica wyboru Papieża Jana Pawła II
Pielgrzymka Kobiet
godz. 10.00 - Konferencja: "Konieczność współpracy duchownych i świeckich w kwestii kształtowa-
nia nowych powołań zakonnych żeńskich"
godz. 11.00 - Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem ks. kard. Henryka Gulbinowicza

Ponadto codziennie w dniach odpustu: 12, 13 i 16 października
- od godz. 6.30 - spowiedź św.
- godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 11.00 (suma) ;
18.00 - Msze św. z homiliami
- godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu
- godz. 17.30 - nabożeństwo różańcowe
W sobotę (12 października) i w środę (16 października) o godz. 10.00 - konferencje;
13 i 16 października o godz. 14.00 - Droga Krzyżowa na Kalwarii w Lesie Bukowym.
Po Mszach św. o godz. 18.00 w dniach odpustowych - procesja z relikwiami św. Jadwigi.

UWAGA PKP!


W sobotę: godz. 19.00 z Trzebnicy do stacji Wrocław-Główny
(powrót dla uczestników pieszej pielgrzymki)
W niedzielę: godz. 8.00 - Wrocław-Główny - Trzebnica;
godz. 16.00 - Trzebnica - Wrocław-Główny

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję