Reklama

Ludzie i wartości

Rodzina znalazła się na szczycie hierarchii wartości. Ma pierwszorzędne znaczenie dla niemal 70 proc. badanych

Niedziela Ogólnopolska 1/2008, str. 4-5

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postawiliśmy pytania: Co jest najważniejsze w życiu katolików? Czy wartości, którymi kierują się na co dzień, pokrywają się z tym, co słyszą w kościele? Czy wiara i życie stanowią dwie równoległe, niezależne proste? Czy pokrywają się ze sobą? Odpowiedzi na te pytania poszukaliśmy w badaniach socjologów z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, którzy na zlecenie „Niedzieli” przeprowadzili sondaż w grupie katolików wierzących i praktykujących.
Pierwszorzędne znaczenie dla tej grupy Polaków, którzy nie tylko deklarują wiarę katolicką, ale również systematycznie uczęszczają na niedzielną Mszę św., ma rodzina. Na kolejnym miejscu jest wiara, a tuż za nią - potomstwo. Bardzo duże lub duże znaczenie mają: praca zawodowa, przyjaciele i uczestnictwo w życiu wspólnoty religijnej. Na niższym stopniu hierarchii wartości, którymi kierują się w życiu praktykujący katolicy, znalazły się: majątek i dostatnie życie, pieniądze, wolny czas lub życiowe pasje. Respondenci najczęściej przypisywali im średnie albo małe znaczenie. Katolicy nie gnają też do kariery czy władzy. Te wartości dla zdecydowanej części mają znaczenie małe lub nawet bardzo małe albo w ogóle nie mają znaczenia.

Ważne i mniej ważne

Reklama

Socjolodzy z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pod kierownictwem ks. prof. Witolda Zdaniewicza zadali badanej grupie następujące pytanie: Proszę ocenić, według poniższej skali, jakie znaczenie mają dla Pana(i): dzieci, rodzina, praca zawodowa, czas wolny i wypoczynek, przyjaciele, wiara religijna, uczestnictwo w życiu wspólnoty religijnej, polityka i życie publiczne (władza, kariera), majątek, dostatnie życie, pieniądze, zainteresowania (pasje życiowe, hobby), coś innego. Badani przy każdej propozycji mogli odpowiedzieć: pierwszorzędne znaczenie, bardzo duże znaczenie, duże znaczenie, średnie znaczenie, małe znaczenie, bardzo małe znaczenie lub brak znaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grunt to rodzina...

Rodzina znalazła się na szczycie hierarchii wartości. Ma pierwszorzędne znaczenie dla niemal 70 proc. badanych. Bardzo duże znaczenie przypisuje jej 26,1 proc. respondentów. Wśród katolików nie ma nikogo, kto by wskazał, że rodzina ma małe czy bardzo małe znaczenie lub że w ogóle nie ma znaczenia. Można powiedzieć, że postawy katolików praktykujących nie różnią się w tym względzie wiele od reszty Polaków. Rodzina od wielu lat stoi na szczycie hierarchii wartości naszych rodaków, co wykazują liczne badania socjologiczne.
Katolicy niemal identycznie odpowiadali na pytania o znaczenie dzieci. W tym przypadku też dominują odpowiedzi: pierwszorzędne znaczenie (64,6 proc.) i bardzo duże znaczenie (22,2 proc.). Nie ma takich, dla których dzieci by się nie liczyły, poza przypadkami, gdy ktoś nie ma potomstwa.

...i wiara

Reklama

Wyniki pytania o wiarę są także lustrzanym odbiciem dwóch poprzednich. Wartościowanie jest podobne. 67,3 proc. respondentów przypisuje wierze pierwszorzędne znaczenie, 26,3 proc. - bardzo duże znaczenie, 5 proc. - duże znaczenie. To wyróżnia praktykujących katolików - nie mogło być inaczej - od reszty populacji.
Ciekawe jednak, że pokrewne pytanie - o znaczenie uczestnictwa w życiu wspólnoty religijnej - przynosi inny rozkład odpowiedzi. W tym przypadku zdecydowanie mniej respondentów odpowiedziało, że jest to sprawa o pierwszorzędnym znaczeniu (16,4 proc.) czy bardzo dużym znaczeniu (39,2 proc.). Druga połowa uważa, że ma to tylko duże (31,7 proc.) lub średnie (7,3 proc.) znaczenie.

„Bez pracy nie ma kołaczy”

Sporą wartość ma dla praktykujących katolików praca zawodowa. Przypisują jej bardzo duże (34,5 proc.) i duże (45,7 proc.) znaczenie. Ci, którzy nie przywiązują do niej zbyt dużej wagi, mieszczą się w granicach błędu statystycznego.
Po co pracują praktykujący katolicy? Na pewno nie po to, żeby gonić za pieniędzmi dla samych pieniędzy, ani żeby na siłę dorabiać się majątku. To wszystko jest na dalszym planie. Majątek i dostatnie życie ma średnie (48,3 proc.), małe (25,1 proc.) lub bardzo małe (10,1 proc.) znaczenie. Duże znaczenie ma jedynie dla 7,9 proc. respondentów. Podobnie pieniądze. W tym przypadku ponad połowa (54,3 proc.) odpowiedziała, że mają średnie znaczenie. Dla co szóstego pieniądze mają albo duże znaczenie (17,8 proc.), albo - przeciwnie - małe (17 proc.).

Nie chcą władzy

Reklama

I wreszcie władza i kariera. Praktykujący katolicy mają średni „pęd do władzy” i nie w głowie im kariera. To zdecydowanie najniższy szczebel drabinki wartości praktykujących katolików. Wolą wypocząć niż walczyć o władzę czy robić karierę. Na pytanie o wolny czas ponad połowa wskazała, że ma bardzo duże (11,9 proc.) i duże (44,6 proc.) znaczenie, ponad 70 proc. natomiast odpowiedziało, że władza i kariera mają średnie znaczenie (24,6 proc.), małe (26,5 proc.) i bardzo małe (22,8 proc.).
Czy to dobrze, czy źle? Z jednej strony - można powiedzieć, że to dobrze, iż katolicy nie mają obsesji na punkcie robienia kariery czy dążenia do władzy. Rezerwa wobec tych wartości może mieć swoje źródło w złych opiniach, jakie ma rządząca elita w Polsce i karierowiczostwo. Z drugiej strony - katolicka nauka społeczna zachęca chrześcijan do aktywnego udziału w życiu publicznym, co zakłada podjęcie odpowiedzialności za dobro wspólne czy to w wymiarze lokalnym, czy ponadlokalnym.

Niedostatki w duchu wspólnoty

Warta uwagi jest, podkreślona wcześniej, zauważalna rozbieżność w odpowiedziach na pytanie o znaczenie wiary religijnej oraz uczestnictwo w życiu wspólnoty religijnej. Może ona wskazywać na niedostatki wymiaru wspólnotowego wiary. Większość praktykujących katolików uważa, że wiara religijna ma pierwszorzędne znaczenie w życiu, ale udział we wspólnocie religijnej ma już, nieznacznie co prawda, ale znaczenie mniejsze.

Polak i katolik

ISKK zadał dodatkowo cztery pytania: Czy wiara nadaje sens życiu? Czy akceptujesz wymogi Dekalogu? Czy ojczyzna jest wartością bardzo ważną? Czy jesteś dumny z faktu bycia Polakiem? Na pytania te niemal wszyscy odpowiedzieli: tak. Niewielu miało kłopoty z odpowiedzią, a znikomy procent odpowiedział: nie. Tak więc 97 proc. praktykujących katolików uważa, że wiara katolicka nadaje sens ich życiu, i 98,6 proc. akceptuje wymogi etyki katolickiej zawarte w Dziesięciu przykazaniach - w tym pytaniu nikt nie odpowiedział, że nie akceptuje.
Praktykujący katolicy są wielkimi patriotami. Dla 94,5 proc. ojczyzna jest wartością bardzo ważną, a dziewięciu na dziesięciu jest dumnych z bycia Polakiem. Są odporni na propagandę ostatnich lat, w której wiele osobistości życia publicznego wmawiało nam, że powinniśmy się swego pochodzenia wstydzić.

Krótki wniosek

Czy wiara i życie stanowią dwie równoległe, niezależne proste? Czy się pokrywają ze sobą? Wyniki tego badania pozwalają stwierdzić, że ci, którzy praktykują, żyją na serio swoją wiarą, a nauka Kościoła ma bezpośrednie przełożenie na ich postawy i zachowania.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

Rumunia: Premier Ciolacu ogłasza dymisję, największa partia wychodzi z koalicji rządowej

2025-05-05 18:35

[ TEMATY ]

Rumunia

PAP/EPA/BOGDAN CRISTEL

Po nieudanym starcie w wyborach prezydenckich kandydata koalicji rządzącej - Crina Antonescu, premier Marcel Ciolacu ogłosił w poniedziałek rezygnację ze stanowiska oraz wyjście partii socjaldemokratycznej PSD z rządu.

„W grudniu utworzono koalicję rządzącą z dwoma celami: zapewnieniem stabilnego rządu i wybraniem kandydata, który wygra wybory prezydenckie w Rumunii. Nie udało nam się osiągnąć jednego z tych dwóch celów. Wczoraj widzieliśmy głosy Rumunów, co oznacza, że koalicja rządząca nie ma legitymacji. Zaproponowałem moim kolegom opuszczenie koalicji rządzącej, co wprost prowadzi do mojej rezygnacji ze stanowiska premiera” – powiedział w poniedziałek Marcel Ciolacu, cytowany przez portal telewizji Digi24.
CZYTAJ DALEJ

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Przeciwko głosowało 289 parlamentarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję