Reklama

Bursa szkolna w Grudziądzu

Niedziela toruńska 41/2002

We wrześniu zatętnił życiem pierwszych mieszkańców pięknie wyremontowany budynek przy ul. Chełmińskiej 97 w Grudziądzu, gdzie kiedyś mieściło się kasyno wojskowe. Rozpoczęła swoją działalność Bursa Szkolna im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu, powołana przed rokiem przez Biskupa Toruńskiego i Caritas Diecezji Toruńskiej. Bursa ta przeznaczona jest dla niezamożnej młodzieży męskiej, głównie ze środowisk wiejskich, popegeerowskich, dotkniętych bezrobociem, z rodzin wielodzietnych i - jak pisał Ksiądz Biskup w dekrecie powołującym tę placówkę - wychodzi naprzeciw potrzebom tej grupy społecznej, stwarzając możliwość nauki w szkole ponadgimnazjalnej w myśl społecznego programu wyrównywania szans. Od kilku już lat Caritas Diecezji Toruńskiej pomaga młodzieży wiejskiej przez stypendia z "Funduszu dla Janka Muzykanta". Istniejąca bursa, jak i bursa dla dziewcząt przy Brodnickim Centrum Caritas, a w perspektywie bursa akademicka, która powstaje w Przysieku k. Torunia, wpisują się w program pomocy, jaką niesie Caritas Diecezji Toruńskiej społeczności wiejskiej i małych miast.
Pierwszymi mieszkańcami grudziądzkiej bursy jest dziesięciu uczniów klas pierwszych grudziądzkich szkół średnich (techników i liceów), jeden uczeń szkoły zawodowej i jeden uczący się zawodu w jednej z miejskich restauracji. Razem dwunastu wspaniałych młodych ludzi, pełnych werwy, uśmiechu, nadziei na "lepsze jutro", w większości rozpoczynających nową kartę życia w szkole, w środowisku. Pochodzą z różnych parafii naszej diecezji: z Radzynia Chełmińskiego, Rywałdu, Świecia nad Osą, Wabcza, Wielkiego Czystego, Nieżywięcia, Dąbrówki Królewskiej, Gruty, a jeden z nich pochodzi z parafii Wielki Mędromierz w diecezji pelplińskiej.
Ażeby zamieszkać w bursie i mieć bezpłatnie zapewnione mieszkanie, opiekę wychowawczą i wyżywienie, każdy z mieszkańców musiał zgodnie ze statutem skierować wniosek do komisji kwalifikacyjnej oraz dołączyć do niego opinię księdza proboszcza swojej rodzimej parafii i dyrektora szkoły, do której uczęszczał. Pośród tych pierwszych dwunastu mieszkańców bursy są uczniowie o imponujących wynikach w nauce i o szerokich zainteresowaniach, laureaci różnych olimpiad i konkursów, uczeń Liceum Plastycznego, przyszły kucharz i przyszli budowniczowie, elektronicy i przyszły mechanik. Młodzi ludzie również lubią sport, a jeden z nich jest - jak twierdzi trener - utalentowanym zawodnikiem piłki ręcznej, trenującym intensywnie w MKS Grudziądz.
Rozpoczęcie działalności bursy stało się możliwe, gdyż budynek został pięknie, funkcjonalnie i niezwykle szybko wyremontowany pod nadzorem ks. kan. Stanisława Andrika. Służy również pomocą wielu ludzi dobrej woli, którzy ofiarowują, co mogą, tak jak np. Bogdan Jarząb, który codziennie daje chleb ze swojej piekarni. Pomocy bursie udzielają też Toruńskie i Grudziądzkie Centrum Caritas. Aktualnie funkcjonowanie bursy opiera się na pracy wolontariuszy pochodzących z różnych parafii miasta, którzy sprzątali po remoncie, przygotowywali bursę na przyjęcie pierwszych mieszkańców, a dziś przygotowują posiłki (śniadania i kolacje, gdyż obiady funduje właścicielka restauracji ŻAK - Jadwiga Konieczna), sprawują opiekę wychowawczą, przyjmują interesantów, udzielają informacji, ciągle jeszcze coś ulepszają, nie żałując czasu i sił, by młodzież miała dobre warunki życia, nauki i rozwoju, a tym samym jak najlepsze perspektywy na przyszłość. Mieszkańcy bursy również dbają o swój tymczasowy dom. Wyznaczeni dyżurni sprzątają, porządkują, nakrywają do stołu, sprzątają po posiłkach, ucząc się w ten sposób samodzielności i odpowiedzialności za swój dom. A wszystkim dobrodziejom bursy odwdzięczają się nie tylko uśmiechem, ale i modlitwą w czasie codziennego wspólnego wieczornego pacierza oraz cotygodniowej Mszy św. sprawowanej z prośbą o opiekę Bożej Opatrzności dla bursy szkolnej i o Boże błogosławieństwo dla jej dobroczyńców.
Bursa grudziądzka może docelowo przyjąć do 40 młodych mieszkańców. Aktualnie gotowych jest już 35 miejsc. Ciągle wpływają nowe wnioski o przyjęcie do bursy. Jednak na ile zapełnią się jej pokoje, ilu młodych będzie mogło skorzystać z tej formy pomocy, czy nie zgaśnie dotychczasowa atmosfera życzliwości dla tej inicjatywy, zależy od środków zgromadzonych na ten cel. Spośród osób regularnie niosących pomoc modlitewną i materialną zostanie w przyszłości stworzone grono Przyjaciół Bursy. Liczy się każdy odruch serca, każda modlitwa, każda płynąca z serca ofiara, aby to dzieło rozwijało się i wychodziło naprzeciw potrzebom wielu młodych ludzi. Tym wszystkim, których serce zwróciło się już ku temu przedsięwzięciu, składamy serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o wdzięczności w modlitwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję