Reklama

Niedziela Lubelska

Drogi do wolności. Święto "Solidarności"

NSZZ Solidarność Lublin

Czuję się dumnym członkiem wielkiego narodu, który pokazał i wciąż okazuje wyjątkową solidarność - powiedział Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Dzień Solidarności i Wolności miał wyjątkowo bogaty program. 31 sierpnia centralne uroczystości w Lublinie rozpoczęły się tradycyjnie przed Pomnikiem Wdzięczności, gdzie przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i stowarzyszeń, a przede wszystkim uczestnicy wydarzeń z 1980 r., złożyli kwiaty. Środowisko „Solidarności” nie zapomniało o swoim kapelanie, bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Po Mszy św. celebrowanej w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla, z udziałem m.in. ks. prał. Zbigniewa Kuzi, wieńce zostały złożone pod pomnikiem kapłana - męczennika. Zgromadzeni modlili się w intencji wszystkich żyjących i zmarłych działaczy, którzy oddali siebie samych sprawie wolnej Polski. Głównym wydarzeniom towarzyszył bogaty program, m.in. z wielkim koncertem na pl. Litewskim oraz wręczeniem medali i wyróżnień zasłużonym działaczom „Solidarności”. Gościem lubelskich obchodów był Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Warto być Polakiem

- Nasz historyczny sukces, z którego powinniśmy być dumni, który powinien nam przypominać, że Ojczyzną i wolnością nie można kupczyć, dokonał się 42 lata temu. Ojczyzna to matka, którą w sposób szczególny należy chronić i o nią dbać, a nie poszukiwać jej wrogów, pomocnych w zdobyciu politycznej władzy - to fragment stanowisku Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, przyjęty z okazji państwowego święta, które upamiętnia historyczny zryw Polaków w lipcu i sierpniu 1980 r. Podczas okolicznościowego posiedzenia zarządu zasłużeni związkowcy zostali uhonorowani medalami „Bene Meritus”. W Urzędzie Wojewódzkim za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce kilkanaście osób otrzymało Krzyże Oficerskie i Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi. - To wy, nasi bohaterowie, jesteście fundamentem założycielskim wolnej i niepodległej Ojczyzny. To wy pokazaliście, że naród polski ukochał wolność. Waszym zaangażowaniem wskazaliście jasny kierunek, że warto być Polakiem - powiedział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, dziękując odznaczonym za ich oddanie dla Ojczyzny.

Reklama

Solidarność i wolność

Uroczystości odbyły się w cieniu wojny w Ukrainie. - Dziś ponownie stajemy wobec zagrożeń płynących zza wschodniej granicy, ze strony Federacji Rosyjskiej. 42 lata temu walczyliśmy z terrorem Związku Sowieckiego, a obecnie jesteśmy zobowiązani do wsparcia walk naszych sąsiadów, Ukraińców, z najeźdźcą, spadkobiercą sowieckich, totalitarnych metod perswazji. Po raz kolejny z całą stanowczością podkreślamy, że nie ma naszej zgody, by w cywilizowanym świecie popełniano bezkarnie zbrodnie, jakich dokonują wojska rosyjskie na terenie Ukrainy. Jednocześnie wyrażamy naszą solidarność i pełne wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy dzielnie bronią swojej wolności i suwerenności - to stanowisko Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

- Dwa słowa z nazwy dzisiejszego święta: solidarność i wolność, przywołują trzy charakterystyczne daty: 1980, 1981 i 1989. Jeszcze rok temu można by powiedzieć, że te dwa słowa trochę przyblakły i straciły na swojej emocjonalnej wymowie. Dzień 24 lutego przypomniał, co znaczą. Dlatego pokłon składany uczestnikom protestów i bohaterom stanu wojennego, tym, którzy doprowadzili do odzyskania wolności i nieodległości w 1989 r., jest równocześnie wezwaniem, aby nie był on tylko zwykłym gestem pamięci. Tylko i wyłącznie poprzez naszą solidarność, wolność zachowa Ukraina, wolność zachowają kraje Europy Środkowo-Wschodniej, kraje nadbałtyckie, a być może cała Europa i świat - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

2022-09-12 06:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję