Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 41/2002

Dzień Papieski w Diecezji Toruńskiej

Po raz drugi 16 października w Polsce obchodzimy Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei". Obchody Dnia Papieskiego obejmują inicjatywy różnych środowisk w różnych wymiarach:

intelektualnym - Chodzi w nim o przybliżenie treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie, widzianym pod kątem tegorocznego hasła "Świadek Nadziei". W diecezji toruńskiej ten wymiar został podjęty między innymi poprzez katechezę dla dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach szkolnych. Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu zorganizował konkurs na esej na temat Jan Paweł II - świadek nadziei, adresowany do studentów szkół wyższych. Hufiec ZHP w Działdowie przeprowadził Konkurs na ,,List do Papieża" dla dzieci Szkół Podstawowych i Konkurs Poezji Jana Pawła II dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

duchowym - Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Odbędzie się wiele uroczystości liturgicznych, spotkań i czuwań modlitewnych, uroczyste "Apele z Ojcem Świętym", wieczorne modlitewne zgromadzenia wiernych, zwłaszcza młodzieży.

artystycznym - Koncert w Dniu Papieskim pod hasłem: "Jan Paweł II - świadek nadziei" w bazylice katedralnej Świętych Janów organizowany przez Kurię Diecezjalną Toruńską, Urząd Miasta Torunia, Toruńską Orkiestrę Kameralną i in. Różne środowiska przygotowały występy chórów, zespołów młodzieżowych, wieczory poezji dla uczczenia tego Dnia.

konkretnej solidarności - gdzie parafie i harcerze prowadzą zbiórkę pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". Dzięki niej wszyscy Polacy wspomogą fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Z jego zasobów przyznawane są między innymi stypendia dla dzieci i młodzieży z najuboższych rejonów Polski. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika dla Jana Pawła II.

Więcej informacji o Dniu Papieskim można uzyskać na stronie internetowej: www.diecezja.torun.pl/diecezja/fundacja/

Ks. Sylwester Ćwikliński- Koordynator Diecezjalny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Dekanat Lubawa
Radujmy się plonami

Od wielu już lat odpust św. Bartłomieja Apostoła w sampławskiej parafii połączony jest z dziękczynnym rolniczym świętem plonów, czyli dożynkami. Na udekorowanym pięknie tarasie na wzniesieniu obok kościoła odprawiana jest Suma odpustowa. Poprzedza ją koncert pieśni w wykonaniu scholi i solistów. Nieodłącznym elementem dożynkowej Mszy św. jest też pochód ofiarny, w którym wierni niosą plony z naszych pól i sadów, owoc pracy rąk i serc rolników. Wieniec przygotowuje każdego roku inna wieś. Tym razem wybór padł na Białą Górę. Pomysłowość i praca tych ludzi zaowocowała zdobyciem II miejsca w konkursie wieńców na dożynkach gminnych.
Po Sumie można było wziąć udział w trzecim już festynie przygotowanym przez organizacje i stowarzyszenia działające w parafii. Na gości czekały frytki, zapiekanki, wspaniała grochówka, kawa, słodycze i mnóstwo innych atrakcji z loterią fantową łącznie. Dla dzieci przygotowano liczne konkursy, oczywiście z nagrodami. W trakcie trwania festynu można było posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Z perspektywy czasu można zauważyć, że z każdym rokiem chętnych do udziału w takim spotkaniu jest coraz więcej. Przychodzą całymi rodzinami, ponieważ każdy coś dla siebie znajduje. Takie spotkanie scala i jednoczy parafialną rodzinę. Życzymy sobie, aby słowo "żniwa" nie oznaczało tylko ciężkiej pracy rolnika, ale zyskiwało coraz większy sens ewangeliczny.

Tekst: J. Syguła

Dekanaty toruńskie
Odpust Na Skarpie

Z końcem sierpnia w Toruniu bierzemy udział w uroczystościach odpustowych, czcząc Najświętszą Maryję Pannę w Jej częstochowskim obrazie. W czasie Dni Maryjnych, które trwały od 23 sierpnia, cała parafia przygotowywała się do odpustu. Nabożeństwa i homilie prowadził o. Marek Kowalski. Podkreślał ważną rolę Matki Najświętszej zarówno w życiu narodu polskiego, jak i w naszym życiu osobistym. Podobnie jak matka w rodzinie ważna jest Matka niebieska. Przekonujemy się o tym niemal codziennie, a zwłaszcza w chwilach niemocy i rozpaczy, gdy nasze łzy za przyczyną Matki Zbawiciela są przemienione w łzy radości i szczęścia.
24 sierpnia ważnym momentem w przygotowaniach do odpustu była autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę. Nowy proboszcz, o. Krzysztof Kowalski, zawierzył przed Cudownym Obrazem parafię, wszystkie jej sprawy i nowych ojców paulinów. Były proboszcz, o. Stanisław Jarosz, w homilii podkreślił, aby w życiu nie tracić nadziei, gdyż jako dzieci Boże jesteśmy bezpieczni w ramionach Matki.
Uroczystości odpustowe trwały dwa dni. Momentem centralnym była Msza św. w dniu poprzedzającym samą uroczystość, sprawowana przez bp. Andrzeja Suskiego w otoczeniu około 40 dostojników kościelnych z różnych parafii toruńskich. Ksiądz Biskup w swoim słowie podkreślił, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa Matka Chrystusa, która prowadzi nas do Boga i pragnie naszego dobra. Jasnogórski wieczernik na toruńskiej Skarpie jest miejscem, które łączy myśli gromadzących się tutaj z Jasną Górą. Naród polski nigdy nie zawiódł się na wstawiennictwie Maryi, ale trzeba nam się bić w piersi, że ciągle tej ufności nadużywamy. Ilekroć tak się dzieje, nasza najukochańsza Matka zawsze przebacza, a swym gestem dłoni w Jasnogórskiej Ikonie wskazuje na Chrystusa i Jego miłosierdzie. "Jasna Góra przybliżyła się nam i przez Ikonę Jasnogórską, i przez obecność Ojców Paulinów" - powiedział Ksiądz Biskup.
Dzień 26 sierpnia gromadził na każdej Mszy św. licznych czcicieli Matki naszego Pana, a uroczystości zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem ks. Wojciecha Miszewskiego. Matka Boża Częstochowska mieszka wśród nas, jest bardzo blisko po to, aby każdy miał łatwiejszą drogę do nieba. Z tego zaproszenia Maryi trzeba po prostu skorzystać.

Reklama

O. Jan Brud OSPPE

Śladami bł. Matki Marii Karłowskiej

Uczestnicy minipielgrzymki toruńskiej co roku we wrześniu przeżywają dzień skupienia modlitewnego. Nawiedzają wówczas diecezjalne sanktuaria. W poprzednich latach byli w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie oraz w sanktuarium Matki Bożej Cygańskiej w Rywałdzie. Tegoroczny dzień skupienia odbył się 7 września w Jabłonowie, w sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej. Wzięło w nim udział ok. 100 osób.
Mszę św. w kaplicy domu generalnego Sióstr Pasterek sprawował ich wieloletni kapelan, ks. Zdzisław Górski. Po uczczeniu relikwii bł. Matki Karłowskiej pielgrzymi pojechali do pięknego XIV-wiecznego kościoła w Brudzewie, a stamtąd przeszli piechotą 3 km do kościoła w Kruszynach. Tamtejszy proboszcz, ks. Wiesław Zagórski, poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu i przewodniczył drugiej Mszy św. W obu świątyniach pielgrzymi uczcili znajdujące się tam relikwie bł. Matki Karłowskiej i rozważali jej posługę miłosierdzia. Nie zabrakło też czegoś dla ciała - serdeczni i gościnni kruszynianie przyjęli gości całym sercem, racząc ich wspaniałą domową grochówką, ciastem, kawą i napojami.
Im oraz pozostałym osobom, dzięki którym doszło do tego pełnego przeżyć wyjazdu - zwłaszcza obu kapłanom, siostrom pasterkom i odpowiedzialnej za organizację pielgrzymki Mirze Zagórskiej - uczestnicy składają gorące podziękowania.

Reklama

Tekst: Jadwiga Stempa

Wkrótce Msza św. w I rocznicę śmierci śp. bp. Jana Chrapka

Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu zaprasza na Mszę św. w sobotę 19 października, o godz. 10.00, w kościele Ojców Jezuitów, która zostanie odprawiona w pierwszą rocznicę śmierci śp. Biskupa Jana Chrapka. ez

Zaproszenie na koncert

18 października (piątek), o godz. 19.00, w Sali Małej Dworu Artusa odbędzie się recital skrzypcowy. Utwory A. Chaczaturiana, I. Strawińskiego i A. Piazzolli wykonają Katarzyna Cąbrowska (skrzypce) i Maciej Sikorski (fortepian). mw

Reklama

Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego

We wtorek 15 października, o godz. 18.45, odbędzie się kolejne spotkanie organizowane przez Toruński Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Centrum Dialogu Społecznego. Wykład nt. Zadania rodziców wobec własnych dzieci wygłosi ks. prał. Józef Nowakowski, asystent kościelny SRK Diecezji Toruńskiej. Serdecznie zapraszamy. mm

Pielgrzymka szlakiem uprowadzenia Księdza Jerzego

13 października odbędzie się doroczna pielgrzymka piesza szlakiem sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 12.00 Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, po której nastąpi wymarsz do krzyża uprowadzenia Księdza Jerzego w Górsku, przy którym zostanie odmówiony Różaniec.

xjn

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - patronka misji

Przed swoją śmiercią św. Teresa (1873-1897) przyrzekła, że będzie z nieba „spuszczać deszcz róż”. Dlatego ikonografia przedstawia Świętą z naręczami róż, które oznaczają łaski, jakie za jej wstawiennictwem ludzie otrzymują. Te właśnie niezwykłe łaski stały się przyczyną popularności Świętej w świecie, oraz tak rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy. W roku 1923 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, a już dwa lata później wpisał ją uroczyście do katalogu świętych. W roku 1944 papież Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok Joanny d´Arc, patronką Francji. W roku 1947, w 50-lecie śmierci św. Teresy, odbyła się we Francji wielka peregrynacja relikwii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję