Reklama

Śp. ks. Mirosław Rółkowski

Niedziela warszawska 41/2002

Ks. Mirosław Rółkowski urodził się 11 czerwca 1931 r. w Bargłowie (parafia Bargłów Kościelny, diecezja ełcka). Był najstarszym synem Jana i Aleksandry z d. Grochowskiej, miał czterech braci i jedną siostrę.
Edukację na poziomie podstawowym Mirosław rozpoczął w 1938 r. w Bargłowie, ale wojna przerwała naukę, którą mógł uzupełnić dopiero w latach 1945-47. Utrzymywał, że jego powołanie zrodziło się właśnie podczas trudnych lat wojny. Lata gimnazjalne (1947-49) i licealne (1949-51) spędził w pobliskim Augustowie. Tuż po uzyskaniu matury w 1951 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 grudnia 1956 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.
Ks. Rółkowski był wikariuszem w parafiach: Bednary, św. Michała w Nowym Dworze Mazowieckim, Najczystszego Serca Maryi w Warszawie na Grochowie, św. Wawrzyńca w Kutnie, Siennica, Leoncin, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej, Mszczonów, Jadów (rektor kaplic w Szewnicy i Urlach), św. Józefa w Warszawie na Kole, św. Wawrzyńca w Warszawie i Chrystusa Króla w Warszawie. Następnie był proboszczem parafii Brochów i Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. W latach 1985-88 sprawował funkcję kapelana Cmentarza Bródzieńskiego. Przez ostatnie lata mieszkał przy parafii św. Wincentego a Paulo w Warszawie-Targówku.
Ks. Stanisław zmarł 15 września 2002 r., przeżywszy lat 71, w kapłaństwie - 46. Mszy św. pogrzebowej w rodzinnej parafii Bargłów k. Augustowa, przewodniczył 18 września ks. inf. Lucjan Święszkowski. Następnie ciało złożono na miejscowym cmentarzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję