Reklama

Włocławek

Myśląc: Seminarium...(II)

Na progu nowego roku akademickiego redakcja "Ładu Bożego" poprosiła o rozmowę rektora włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr. hab. Zdzisława Pawlaka. Pierwsza część wywiadu ukazała się w poprzednim numerze "Ładu Bożego".

Niedziela włocławska 41/2002

Ks. Waldemar Karasiński: - Wśród swoich obowiązków wymienił Ksiądz Rektor przyjmowanie kandydatów do WSD. Skąd się wywodzą alumni i czym motywują chęć wstąpienia do Seminarium?

Ks. Zdzisław Pawlak: - W roku akademickim 2000/2001 zostały przeprowadzone badania socjologiczne wśród kleryków rozpoczynających pierwszy rok studiów w wyższych seminariach diecezjalnych w Polsce. Przebadano 925 alumnów (w tej liczbie byli również i nasi klerycy). Kwestionariusz zawierał 88 pytań. W ten sposób uzyskano następujący obraz kandydatów do kapłaństwa: pochodzą w większości z miast (40 % ze wsi). Są to synowie rodzin przeważnie z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (co 10. badany ma rodziców z wyższym wykształceniem). Najwięcej kandydatów wywodzi się ze służby liturgicznej ołtarza, nieco mniej z różnych wspólnot i ruchów religijnych. Motywacje wydają się być bardzo głębokie: służba Bogu i ludziom, a decyzje o wstąpieniu najczęściej podjęte samodzielnie. Jedynie dla niewielkiej grupy kapłaństwo ma być ucieczką od świata, od jego trudów, sposobem na życie.

- Jacy są młodzi ludzie, którzy chcą się przygotowywać do stanu duchownego, czy mają zadatki cech, jakich oczekuje się od przyszłych kapłanów?

- Nasi kandydaci w większości chcą być kapłanami pracującymi w duszpasterstwie parafialnym. Są otwarci na kontakty z ludźmi, chętnie wykorzystując nowe media w duszpasterstwie. Charakteryzują się też pewnym krytycyzmem wobec kapłanów i ich życia. Drażni ich materializm i zarozumiałość, złe podejście do ludzi, bierność i formalizm. Nie do końca jednoznaczne jest jednak odniesienie młodych adeptów do kapłaństwa do problemów moralnych (np. problemu prawdy, kłamstwa, łapownictwa itd.). Spora grupa przyszłych księży stwierdziła, że nie ma jasnych kryteriów tego, co jest dobre, a co złe. W większości wykazują zainteresowanie problemami społeczno-politycznymi i często negatywnie oceniają obecne przemiany w Polsce. Do istotnych problemów społecznych zaliczają: bezrobocie, przestępczość, alkoholizm i ubóstwo. Wstępujący do seminarium za najważniejszą wartość dla narodu polskiego uważają religię, postrzeganą jako fundament innych wartości, następnie zaś patriotyzm oraz szacunek wobec osoby ludzkiej.
Klerycy są jednocześnie dziećmi swoich czasów, choć niewątpliwie wyróżniają się spośród swoich rówieśników. Stąd formacja seminaryjna musi nie tylko nadążać za przemianami dokonującymi się w tzw. kulturze (subkulturze) młodzieżowej, lecz musi także uwzględniać niewątpliwie walory i braki dotychczasowej formacji rodzinnej i parafialnej.

- Ilu alumnów liczy WSD we Włocławku? Ilu rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów?

- Obecnie nasze Seminarium liczy 109 alumnów, w ich liczbie jest dwóch urlopowanych. Na pierwszym roku rozpoczęło studia 23 seminarzystów.

Reklama

- W dziele budzenia powołań kapłańskich szczególne zadanie spoczywa na seminariach duchownych. W jaki sposób urzeczywistnia się to dzieło w Seminarium włocławskim?

- W wieloraki sposób. Od wielu lat istnieje i reprezentuje na zewnątrz wspólnotę seminaryjną zespół powołaniowy "Kerygma", który prowadzi w ciągu roku systematyczne akcje powołaniowe, odwiedzając parafie na terenie diecezji włocławskiej. W Tygodniu Modlitw o Powołania w Seminarium organizowane są nabożeństwa, a w niedzielę powołaniową alumni w różnych parafiach przeprowadzają tzw. akcje powołaniowe - w tym roku byli w 20 parafiach. Księża moderatorzy wraz z alumnami zapraszają każdego roku do Seminarium młodzież: na koncert ewangelizacyjny podczas Przeglądu Twórczości Alumnów, w Niedzielę Palmową oraz na odpust św. Witalisa (w pierwszą niedzielę maja). Wydawane jest czasopismo kleryckie Przedświt, które ma charakter ewangelizacyjno-powołaniowy. W ostatnim roku ukazały się trzy wydania (1000 egzemplarzy rozesłanych do wszystkich parafii diecezji). Od 1993 r. istnieje Towarzystwo Przyjaciół WSD we Włocławku. Jego ważnym zadaniem jest wspieranie modlitwą dzieła powołań oraz wspomaganie ofiarami naszej uczelni. Budzeniu powołań służą również wielorakie formy aktywności alumnów, np. wspólnota integracyjna osób niepełnosprawnych "Caritas", pogotowie opiekuńcze "Brzezie", klub "Zapiecek" i inne. Kontakt z alumnami w tych wspólnotach pomaga (zwłaszcza młodym ludziom) w odkrywaniu ich życiowego powołania.

- WSD znajduje się w pięknym, neogotyckim budynku, znanym dobrze wszystkim włocławianom. W ostatnich latach obiekt był poddawany modernizacjom i remontom. Czy już są zakończone?

- Rzeczywiście, prac modernizacyjno-remontowych w ostatnich latach przeprowadzono bardzo wiele m.in. wymieniono pokrycie dachu nad głównym skrzydłem Seminarium (fronton), nad częścią budynku, gdzie mieszkają klerycy, nad kościołem św. Witalisa, a podczas tegorocznych wakacji nad częścią administracyjną gmachu i stołówką. Wymieniono niemal wszystkie okna w starym gmachu Seminarium, poddano modernizacji część mieszkalną budynku, zarówno jeśli chodzi o pokoje kleryków, jak i mieszkania wykładowców, wymieniono meble. Bardzo ważną rzeczą było przeprowadzenie modernizacji sal wykładowych, pracowni komputerowej, oratorium i części administracyjnej Seminarium.
W ostatnim roku wymieniona została instalacja kanalizacyjna w nowym budynku Seminarium, prowadzone były remonty kapitalne w wielu częściach gmachu, np. w kuchni, pralni i w piwnicach. Coroczne remonty prowadzone podczas wakacji przygotowują Seminarium do nowego roku akademickiego. W planach zakładane jest przeprowadzenie modernizacji tzw. starej furty (głównego wejścia) Seminarium, przebudowy kotłowni, wymiany okien w nowej części gmachu. Pozostała także do wymiany część dachu (nad biblioteką). Istnieje konieczność budowy nowego gmachu biblioteki.

- Dziękując Księdzu Rektorowi za rozmowę, życzę Bożej pomocy w trudnej i odpowiedzialnej, tak ważnej dla diecezji pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję