Reklama

Ukryte skrzypce


Kropi
Przezroczyste wodą
Krople deszczu
Spadają na srebrną
Taflę szyby
Rozmawiają
O swym krótkim - długim życiu
Jednym
Cichym
Uderzeniem

W relacjach międzyludzkich istnieje cały szereg trudności. Jedną z nich stanowi myślenie stereotypami, mechaniczne odgadywanie, jakie próbujemy stosować wobec zachowań innych osób. Wiele reakcji możemy przewidzieć, jednak warto pamiętać o tym, że nie ma żadnych reguł ani norm regulujących te zjawiska. Wzajemne relacje mogą być dziełem przypadku, nastroju, humoru, przelotnego wrażenia, fałszywych przypuszczeń lub jeszcze innych czynników.
Możemy wielokrotnie dojść do przekonania, że wiemy, czego możemy się spodziewać po jakiejś konkretnej osobie, że znamy jej myśli, a tymczasem może się okazać, że mijamy się z prawdą. Tak jak są dwie strony księżyca, tak i człowiek ma drugą twarz, własny świat, którego nie znamy. Istnieje głęboko ludzka potrzeba bycia od czasu do czasu sam na sam ze sobą. Czy wolno nam krążyć wokół drugiej osoby po to tylko, by poznać ją ze wszystkich stron, by zajrzeć w tę drugą twarz? Czy to nie jest brak delikatności, nachalność?
Podobno każdy człowiek ma swoje ukryte skrzypce. Jakie i gdzie - nie powinniśmy dociekać, badać. Coś sprawia, że gra się nie dla wszystkich i nie o każdej porze. W tym celu człowiek wymyka się na odludzie, czasem czeka nadejścia nocy, aby dopiero wówczas wyjąć z sobie tylko znanej skrytki dobrze ukryte skrzypce - i zagrać. Warto cierpliwie czekać chwili, by zostać zaproszonym do słuchania muzyki.
Niedawno poszczęściło mi się: dostałam do przeczytania kilka wierszy. Autor - młody człowiek - zechciał odkryć przede mną swoją drugą twarz, część swej prywatności. Przeżyłam to zdarzenie jako znak prawdziwego międzyludzkiego zrozumienia. Myślę, że teraz, milcząc nawet, będziemy wiedzieć, że muzyka ukrytych skrzypiec brzmi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję