Reklama

Rychwał

Ojciec Święty patronem Gimnazjum

Patronem Gimnazjum Publicznego w Rychwale jest Papież Jan Paweł II. Tak zdecydowała w ubiegłym roku szkolnym miejscowa społeczność. Nadaniem imienia placówce najbardziej zainteresowani byli rodzice, dyrekcja szkoły, rada pedagogiczna i uczniowie. W wyborze patrona gimnazjum mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta i gminy Rychwał.
Postać Jana Pawła II jest doskonale znana młodzieży. Znaczna większość młodych ludzi uważa Papieża za autorytet, rzecznika prawdy, miłości i pokoju na świecie. Nie dziwi zatem, że spośród sześciu propozycji, w ostatecznym głosowaniu na patrona szkoły najwięcej głosów otrzymał właśnie Ojciec Święty.
Nadanie imienia Gimnazjum odbyło się 18 maja br. To był wielki dzień i wspaniała uroczystość, do której młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała się bardzo sumiennie. Całością prac kierowała dyrektor szkoły Maria Ludwig. Dzień ten upamiętniają zapis w kronice szkolnej i liczne fotografie. Do Rychwała przybył bp Roman Andrzejewski, który przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej, wygłosił okolicznościową homilię i poświęcił sztandar szkoły. W dalszej części uroczystości, która odbyła się w gmachu szkoły, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Rychwał Roman Drewniacki dokonał aktu nadania jej imienia Jana Pawła II, natomiast bp Andrzejewski poświęcił tablicę pamiątkową.
Teraz w tradycję szkoły wprowadzane są święta związane z postacią Patrona. Dzięki temu uczniowie coraz lepiej poznają Jana Pawła II jako człowieka wielkiego formatu: Papieża - następcę św. Piotra spółuczestniczącego w codziennych zmaganiach ludzi na całym świecie, humanistę, erudytę, poetę, myśliciela. Człowieka nie poddającego się cierpieniu, niosącego nadzieję, pocieszenie, głoszącego bezmiar Bożego Miłosierdzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: Kościół realizuje się poprzez wspólnoty

2022-10-01 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

wspólnota

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Kościół realizuje się poprzez wspólnoty” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania liderów grup i stowarzyszeń w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wstępem była modlitwa do Ducha Świętego animowana przez zespół „Amen+”. – Wspólnoty wiążą się z charyzmatem, który jest darem Bożym dla odnowy, wzbogacenia i umocnienia Kościoła. Istotą jest pytanie o Boży cel powołania wspólnoty, dla której najważniejsza powinna być służba i dostrzeganie potrzeb innych – dodał bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję