Reklama

Puls Tygodnia

Dzisiaj po raz drugi z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" obchodzimy w całej Polsce Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II - świadek nadziei. Wdzięczni wobec obecnego następcy św. Piotra w sposób szczególny pragniemy podziękować mu za tegoroczną pielgrzymkę i wzbudzoną (który to już raz?) nadzieję.
Podczas trwających XIX Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej ks. Adam Boniecki pokazywał, na czym polega unikatowość trwającego pontyfikatu. Bez wątpienia jednym z najistotniejszych elementów, z którym należy wiązać postać Jana Pawła II, jest nieustanne wskazywanie na znaczenie kultury w życiu człowieka. "Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą i nie może obejść się bez kultury. On jest sprawcą i twórcą kultury, w niej się wyraża i w niej się potwierdza" - niejednokrotnie przypominał Biskup Rzymu. Liczne koncerty i przedstawienia zorganizowane dzisiaj mają być wcieleniem cytowanych słów.
Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wlkp. od wielu lat zachęca nas do obcowania z chrześcijańską kulturą. Ale spójrzmy może na tegoroczny program: Ela Kuczyńska (jak zwykle świetna) i chór "Cantabile" (też znakomity jak zwykle), plus program Ave Maria w muzyce i wieczór poezji Romana Brandstaettera. Wymienione pozycje nie stanowią nawet pięćdziesięciu procent KIK-owskiej oferty. Resztę stanowią konferencje i wykłady. Trudno nie ulec wrażeniu, że od kilku lat organizatorzy Dni Kultury lekko zboczyli z właściwego kursu. Liczne odczyty, prelekcje - bez wątpienia wielu znakomitości - nie mogą, mimo sporych walorów, zastąpić dobrego koncertu, przedstawienia, wystawy czy filmu. Efekt? Hermetyczna publiczność, której tylko odsetek stanowi młodzież. A z pewnością organizatorzy nie mają "izolacyjnych" zamiarów.
Czy tylko brak odpowiednich funduszy stoi na przeszkodzie w jeszcze lepszym przygotowaniu Dni pod względem atrakcji kulturalnych? A może jakimś wyjściem byłaby zmiana nazwy (z Dni Kultury Chrześcijańskiej na Dni Myśli Chrześcijańskiej). Ufam jednak, że jubileuszowe, przyszłoroczne, XX Dni Kultury Chrześcijańskiej dostarczą nam pięknych i niezapomnianych, artystycznych wrażeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję