Reklama

Święto plonów w Rędzinach

Barbara Chruślicka
Edycja legnicka 42/2002

We wrześniowe wczesne popołudnie wybrałam się w okolice Kamiennej Góry. Rędziny - niewielka miejscowość kilkanaście kilometrów za Kamienną Górą, malowniczo położona wśród pogórza Karkonoszy. Ze szczytu wzgórza, na którym stoi kościół, rozpościera się panorama pobliskich wzniesień, a w dali widać górujące nad przełęczą kowarską pasma górskie.
Niewielka świątynia z odnowioną elewacją, otoczona pagórkami. Weszłam do środka i zobaczyłam małe wnętrze, które okala chór. Prezbiterium jasne i wydawać by się mogło bardzo przestrzenne, w ołtarzu głównym figura Maryi Niepokalanej. Spoglądając w głąb światło coraz słabsze, ale panujący półcień potęguje atmosferę zamyślenia, refleksji, kontemplacji, pomaga to lepszemu skupieniu na modlitwie. U stóp ołtarza leżą płody ziemi rędzińskiej. Są tam kłosy zbóż, są kosze z owocami i warzywa, a także kwiaty, przypomina mi ta dekoracja, że mamy czas dziękczynienia za plony ziemi, czas dziękczynienia za pracę rolników, czas modlitwy o potrzebne łaski wszystkim podejmującym trud pracy na roli.
Ale dzisiaj kościół w Rędzinach uroczyście przystrojony, rozśpiewany. Mieszkający tutaj parafianie obchodzą odpust, ich świątynia nosi bowiem wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Trwa przygotowanie do Eucharystii, diakonia muzyczna z Jeleniej Góry prowadzi śpiew do Ducha Świętego, aby wszyscy mogli lepiej dziękować Bogu za dar tego święta.
Rozpoczyna się Msza św., której przewodniczy zaproszony na tę uroczystość ks. Czesław Włodarczyk, szef Caritas Diecezji Legnickiej. Na wstępie ks. proboszcz Robert Dublański wita celebransa, obecnych przedstawicieli władz gminy i wszystkich gości oraz parafian.
Liturgia słowa przygotowana i prowadzona przez młodzież i służbę liturgiczną parafii.
W homilii usłyszeliśmy o geniuszu Bożego planu uwolnienia człowieka z więzów grzechu i śmierci. Syn Boży to punkt centralny tego planu, to początek i koniec. Ale ilekroć przywołujemy Boży zamysł odkupienia, spotykamy Matkę Mesjasza - Maryję, bo tylko Ona godna była przynieść światu Zbawiciela. W dniu, w którym wspominamy narodziny największej spośród ludzi, warto zwrócić uwagę na Jej szczególne miejsce w Bożym planie zbawienia. Narodzenie Matki Bożej stanowiło dla ludzkości zapowiedź nadejścia pełni czasów. Spoglądając na Maryję, dostrzegamy, że każdy człowiek ma swoje miejsce w Bożym planie zbawienia i Stwórca współdziała z tymi, którzy starają się ten plan realizować. Maryja jawi się nam jako przykład do refleksji nad sobą i do podjęcia pracy, aby lepiej współpracować z Bogiem, z Jego łaską. Powinniśmy obudzić w sobie pragnienie naśladowania Maryi w odpowiedzi na Boże wezwanie "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego". Powtórzmy za wielkim człowiekiem naszych czasów Janem Pawłem II - "Totus Tuus" - Cały Twój, Maryjo, dla Boga i dla drugiego człowieka.
W procesji z darami oprócz darów eucharystycznych niesiono chleb, warzywa, płody ziemi rędzińskiej i kwiaty, było to swoistym przypomnieniem, że mamy czas podziękowania za plony.
Po Eucharystii Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich na agapę, na parafialne, odpustowe biesiadowanie. Czas biesiadowania umilał śpiew i wspólna zabawa. Najbardziej oblegany był namiot z rędzińskimi wypiekami przygotowanymi przez miejscowe gospodynie, ale były również gorące i zimne napoje oraz kiełbaski z grilla. Jedną z atrakcji była licytacja tortu mającego kształt miejscowej świątyni.
W atmosferze radosnego świętowania opuściłam gościnne Rędziny. Wybierzcie się tam kiedyś, naprawdę warto.

Reklama

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czuwanie u Urszulanek

2019-10-17 20:24

Agata Pieszko

W urszulańskim Liceum Ogólnokształcącym, mimo późnych godzin, uczniowie adorują i czuwają przed wspomnieniem św. Urszuli, patronki szkoły.

Agata Pieszko

– To czuwanie jest tradycją szkoły, ponieważ 21 października wspominamy świętą Urszulę, patronkę liceum i chcemy się do tego święta jak najlepiej przygotować przez wspólną modlitwę. Dbamy, by nie była to tylko uroczystość z tradycji, ale żeby także duch na tym skorzystał – mówi s. Klara Pyza.

Pierwszym punktem spotkania jest zazwyczaj konferencja, prowadzona przez kogoś, kto pracuje z młodzieżą. W tym roku był to ks. Piotr Rozpędowski, który po wspólnej kolacji wraz młodzieżowym zespołem Kompania Jonatana poprowadził modlitwę uwielbienia przy Najświętszym Sakramencie.

– Staramy się proponować taką formę modlitwy, którą młodzież lubi. W tym roku zaprosiliśmy młodzieżową Kompanię Jonatana, kierując się ideą, żeby młodzi mówili do młodych. Chcemy, żeby Pan Bóg stał im się przez to bliższy – dodaje s. Klara, Urszulanka.

Podczas modlitwy ks. Piotr pytał młodych, kto jest królem ich serca i czy przypadkiem nie panuje tam bezkrólewie. Zachęcał uczniów, by oddali swoje serce Jezusowi i dali mu zasiąść na Jego zasłużonym tronie. Młodzież najpierw nieśmiało adorowała w ławkach, jednak gdy poczuli Bożą obecność, wiele rąk pojawiło się w górze, a języki rozwiązały się, wielbiąc Boga radosnymi pieśniami oraz tańcem.

– To nie jest obowiązkowe wydarzenie, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że tylu uczniów chce przyjść po lekcjach i spotkać się z Jezusem późną porą. W tym czasie zapraszamy także dodatkowo kapłanów, aby posługiwali sakramentem pokuty i pojednania –  mówi s. Zuzanna Filipczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem